بیش از ۸ هزار متر از نمایشگاه الکامپ به استارتاپ‌ها تعلق گرفته است

0

محمد باقر اثنی عشری: احساس می کردیم در این شرایط اقتصادی با ریزش مخاطب مواجه شویم، اما بازدید از نمایشگاه چیز دیگری نشان را داد.

محمدباقر اثنی عشری، رئیس سازمان نصر در نشست خبری رونمایی از پرتال جدید این سازمان در حاشیه بنمایشگاه الکامپ گفت: بیست و پنجمین سال متوالی است که الکامپ برگزار می‌شود؛ احساس می‌کردیم در این شرایط اقتصادی با ریزش مخاطب مواجه شویم، اما بازدید از نمایشگاه چیز دیگری نشان داد. ‌

رسول سراییان دبیرکل نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز با اشاره به طرح بیستون گفت: این سازمان تلاش کرد در دوره سه ساله برنامه‌ای داشته باشد به نام بیستون که نمادی از تحقق اهداف در نظام صنفی است.در بُعد بازار، محصولات و بازیگران که مهمترین اهداف تحول صنفی است شاهد پویایی هستیم. نمایشگاه بستری است در اختیار برنامه بیستون تا برنامه‌هایی که پیش‌بینی شده را محقق کند.

رضا حیدری دبیر اجرایی الکامپ در این نشست خبری گفت: فرآیند برگزاری نمایشگاه یک دوره چهار روزه است، اما از بهمن ماه جلسات منظمی برای این نمایشگاها برگزار شد. یکی از بخش‌های جدید این نمایشگاه  «الکام جابز» است که برای اولین بار برگزار می‌شود و توجه زیادی را به خود جلب است.
حیدری افزود: «الکام تاکز» نیز بستر جدیدی است که در پنج نقطه مختلف فضاهایی به صورت رایگان در نظر گرفته شده تا شرکت کنندگان بتوانند نظرات و مطالب خود را با مخاطبان در میان بگذارند.
اثنی عشری درباره تاثیر نمایشگاه الکامپ بر کسب و کارهای حوزه فناوری گفت: الکامپ نمایشگاه کل صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات است و نباید آن را مختص استارتاپ‌ها بدانیم. ۷۵ درصد فضای نمایشگاه  در اختیار کسب و کارهای حوزه فناوری است و بخشی از آن نیز به استارتاپ‌ها اختصاص پیدا کرده است.
وی افزود: الکامپ توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود و یکی از دلایل بقای رشد الکامپ نیز همین است. در روز اول که با غرفه داران صحبت می‌کردم از نمایشگاه و حضور بازدیدکنندگان راضی بودند و تنها مشکل گرما بود که به زیر ساخت‌های نمایشگاه مربوط می‌شود.
اثنی عشری ادامه داد: شرکت‌ها با وجود مشکلاتی که دارند با انرژی و شور در غرفه‌ها حاضراند و این نشان از تاثیر الکامپ  در حوزه کسب و کارشان است.
حیدری در ادامه نشست با بیان اینکه تعرفه ارزی برای شرکت‌های داخلی نداشتیم، افزود: در حالی که بسیاری از هزینه‌ها در دو سال گذشته دو تا سه برابر شده، اما سازمان نصر هیچ هزینه‌ای را بالا نبرده و تعرفه‌ها تقریباً مانند سال گذشته است. سعی کردیم با بازدیدکنندگان مشارکت کنیم تا راضی باشند.
اثنی عشری در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برگزاری نمایشگاه جداگانه برای الکام استارز گفت: ۳۲ هزار متر فضای مفید کل نمایشگاه است و بیش از ۸ هزار متر به استارتاپ‌ها تعلق گرفته است. الکام استارز با تمام پر مخاطب بودنش بخشی است که سازمان نظام صنفی در برگزاری آن ضرر می‌دهد و اگر بخواهد به شکل مستقل انجام شود اقتصادی نخواهد بود. ترکیب این زیست بوم باعث می‌شود چنین مشکلات اقتصادی به وجود نیاید.
سرائیان نیز در این رابطه تصریح کرد: حضور استارتاپ های بزرگ در الکامپ نشان می‌دهد میزان پیشرفت در این نمایشگاه به چه میزان بوده است. شرکت‌هایی که تا چند سال قبل یک استند ساده در نمایشگاه داشتند الان توان این را پیدا کرده‌اند که غرفه‌های بزرگ داشته باشند. اگر نمایشگاه را به شکل جزیره‌ای پیش ببریم هیچ بهره‌ای نخواهیم برد.
رئیس سازمان نصر نیز با این توضیح که در سال ۱۳۶۰ بزرگترین شرکت آی تی از ایران رفت و هیچ وقت شرکت بزرگی حوزه فناوری در ایران فعالیت نداشته، افزود: تمام صنعت فناوری اطلاعات ما غیر از بخش سخت افزار توسط ایرانی‌ها توسعه یافته است. ما به نمایشگاه الکامپ بیشتر نگاه صادراتی داریم و حضور بازدیدکنندگان خارجی برای ما مهم است. بازدیدهایی که از دیروز تا کنون منجر به انعقاد قراردادهایی شده بیانگر اهمیت این موضوع است.
اثنی عشری در پایان گفت: حضور کشورهای خارجی نه تنها به کسب و کارهای ما کمک می‌کند، بلکه در دیپلماسی ایران نیز تاثیرگذار است. ۱۰۰ مهمان خارجی داشتیم که هزینه حضور آنها در ایران را معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت کرده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.