بهار کارآفرینان استارتاپی در تبریز

0

همایش توسعه دیجیتال مارکتینگ با محوریت برندسازی و فروش  در سالن اداره کل استانداردی تبریز برگزار شد. در این همایش، افراد صاحب نظر ملی در حوزه دیجیتال مارکتینگ به اشتراک تجربیات خود پرداختند.

رامین اکبری رئيس همایش و موسس بهار کارآفرینان استارتاپی ، اولین سخنران همایش از مشکلات موجود کسب و کارهای اینترنتی گفت. عادل طالبی (استراتژیست کسب‌وکارهای آنلاین و عضوء هیئت مدیره انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی)   محمد فاریابی (عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و ریاست انجمن بازاریابی آذربایجان شرقی) توحید علی اشرفی (مدیر بازاریابی علی بابا و بنیان‌گذار برندیست) آیدین نامدار (مشاور و مدرس در حوزه کسب‌و‌کار) و وحید عباسپور (متخصص حوزه انیستاگرام) مهمانان این مراسم بودند. هدف اصلی همایش توسعه دیجیتال مارکتینگ با محوریت برندسازی و فروش، به اشتراک‌گذاری تجربه‌های کسب شده با توجه به شرایط بومی و فرهنگ بازاریابی ایران است که می‌تواند خلاء ایجاد شده در چالش‌های ناشناخته را پوشش دهد.

علی جهانگیری در همایش توسعه دیجیتال مارکتینگ با محوریت برند سازی و فروش با بیان اینکه ایران در حال حاضر در یک بزنگاه خاص قرار دارد، گفت:تحریم ها ما را محدود کرده است و بین ما و تکنولوژی فاصله انداخته است. این رکود نوعی تهدید است اما می توان آن را با تولیدات ملی و ایده های نوین به فرصت تبدیل کرد.

جهانگیری با بیان اینکه هزینه فرصت برای ورود به کار جدید بالا نیست، ادامه داد: چون ایران از ابتدا متکی بر اقتصاد نفتی بود، فکر می کنیم همه چیز را باید از دولت انتظار داشته باشیم. دولت حداقل وظایف را در اکوسیستم استارتاپی و شکل گیری یک حوزه کسب و کار نوین بر عهده دارد. بخش های دولتی هر اندازه  از  اکوسیستم استارتاپی دورتر باشد، موفقیت یک کارآفرین بیشتر می شود. خیلی از کالاهایی که وارد کشور می شد، در حال حاضر توجیه  ندارد و به این دلیل فضا برای کسب و کارهایی با تولید ملی باز شده است .

جهانگیری اضافه کرد:  در یکی از مقاله هایی که در خصوص افراد موفق حوزه استارت آپی نوشته بودن، یک کارآفرین اولین بار برای تامین مالی کار خوب بدون سرمایه اولیه حتی برای کسی که دیوارهای شرکت را رنگ می کرد سهام داده است . دیگر کسب و کارها خودشان تلاش کردند تا با حداقل سرمایه محصول خود را ارائه دهند. آیا سرمایه برای یک کارآفرین شرط لازم است یا خیر، مطمئن خیر و جذب سرمایه برای ان در مراحل بعدی قرار دارد.

بازار استارتاپی کوچک تبریز

جهانگیزی با تاکید بر اینکه در تبریز نسبت به تهران بازار کوچکی داریم، افزود: لذا برخی کارها توجیه پذیری کمتری دارد پس قبل از شروع یک کسب و کار باید بازار را بشناسند. هر مخترع و یا فرد فنی، لزوما کارآفرین نیست، توسعه دانش که توسط یک مخترع صورت میگیرد، راهی برای کسب درآمد است و حتما نباید کارخانه و  کارگاه زد و کسب و کار بزرگی راه انداخت. وی خاطرنشان کرد: محکم به شهر خود بچسبید و مسئولیت اجتماعی را ادا کنید تا جامعه استارت آپی پویا داشته باشیم.

سخنرانهای علمی همایش با توجه به اهداف همایش به سخنرانی پرداختن که  دکتر محمد فاریابی ، عضوء هئیت علمی دانشگاه تبریز ، ریاست انجمن بازاریابی استان هم بر محور فروش دیجیتال مارکتینگ سخنرانی کردند توحید علی اشرفی ، مدیر بازاریابی علی بابا ، بنیان گذار برندیست سخنران بازاریابی در کسب و کارهای آنلاین در زمینه  آخرین تعریف بازاریابی در سال 2018 ، فرمول طلایی بازاریابی ، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و… سخنرانی کرد.

آیدین نامدار مشاور کسب و کار درمورد تاثیر دیجیتال مارکتینگ در توسعه برند وعوامل ضروری برندسازی برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال و متد استفاده آن ها مطالبی را ارایه کرد.نامدار گفت: ریشه و اساس برندینگ در صداقت کسب و کارمان نهفته است که اگر نهادینه نشود؛ قطعا موجب شکست خواهد شد. مبالغه و بزرگنمایی یکی از آفت هایی هست که همیشه گریبان گیر کسب و کارهای ایرانی بوده و همچنان هست.

عادل طالبی درمورد استراتژی کسب و کار های شهرستانی سخنرانی خود را ارایه کرد. طالبی گفت: استراتژی به عنوان برنامه و شگرد و الگو و جایگاه و دیدگاه کسب و کارتان عمل می کند. همچنین نکاتی را درمورد علت عدم پیشرفت تیم های شهرستانی بیان کردند. وحید عباسپور ، سخنرانی  خود بر محور شبکه اجتماعی اینستاگرام  را ادامه داد و |اطلاعات و آماری در خصوص آمار اینستاگرام ، در آمد زایی ورزشکاران و هنرمندان ، آمار ایران ، فروش و درآمدزایی از اینستاگرام و… در اختیار علاقه‌مندان قرار داد.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.