با گذشت یک سال از قتل خاشقچی، سرمایه‌گذاران به عربستان بازمی‌گردند؟!

0

سومین کنفرانس سالانه عربستان سعودی در زمینه سرمایه‌گذاری بین‌المللی، تا پایان ماه جاری برگزار خواهد شد و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره استقبال یا عدم استقبال سرمایه‌گذاران از این کنفرانس وجود دارد.

تقریبا یک سال پس از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار معروف، کماکان سایه این قتل بر سر عربستان سعودی و ولیعهد آن، محمد بن سلمان، سنگینی کرده و احتمال دارد که در کنفراس مذکور نیز مانند نمونه سال قبل، با کناره‌گیری سرمایه‌گذاران روبه‌رو شوند.

سه هفته پس از قتل رونامه‌نگار، جمال خاشقچی، یک کنفرانس سرمایه‌گذاری بین‌المللی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی با نام Davos in the Desert برگزار شد.

این رویداد پر زرق و برق که بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی و بانک‌های بزرگ جهان را به سوی خود جذب کرده بود، در سایه قتل خاشقچی بی‌تأثیر ماند و در نتیجه دهها تن از سرمایه‌گذاران و مقامات دولتی از این کنفرانس خارج شدند.

به دنبال قتل خاشقچی، فشارهای مالی و سیاسی زیادی این کشور را احاطه کرد و خصوصا ولیعهد عربستان، مورد هجمه قرار گرفت.

اگرچه نقش او در قتل این روزنامه‌نگار برجسته است، اما حمایت‌های دولت ترامپ به دلیل معاملات مالی که با عربستان دارد، این فشارها را محدودتر کرده است.

سومین کنفرانس سالانه Davos in the Desert در پایان این ماه در ریاض برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود برخی از شرکت‌های بزرگ در این کنفرانس حضور داشته باشند، چراکه عربستان به عنوان صادرکننده برجسته نفت خام در جهان، ثروت نفتی زیادی داشته و شاید برخی از سرمایه‌گذاران نتوانند در مقابل آن مقاومت کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.