بابت بیت‌کوین چقدر ارز از کشور خارج شده است؟

وزیر ارتباطات: بلک‌چین واقعیتی است که خواهد آمد

0

یکی از مسئولیت‌های فعالان‌ حوزه مالی و ‌بانکداری پرداختن به موضوع بلک‌چین و‌ ترسیم نقشه حرکت به سمت آن است. بنا به آمار غیررسمی مبادلات بیت‌کوین در صرافی‌ها در جریان است. باید بررسی کرد که امروز که ۵۰ درصد از ارزش آن کاسته شده، مردم چقدر ضرر کرد‌ه‌اند و‌ چقدر ارز از کشور خارج شده است. لازم است به مردم در این خصوص اطلاع‌رسانی کافی صورت گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و ‌نظام‌های پرداخت درخصوص تکنولوژی‌هایی که می‌تواند این حوزه را متحول کند صحبت کرده است. بخشی از صحبت‌های آذری جهرمی که برای استارتاپ‌ها احتمالا جذاب باشد موارد زیر بوده است:

  • تحولاتی در دنیا با عنوان اقتصاد دیجیتال در حال رخ دادن است. فناوری‌هایی همچون بلاکچین به عنوان یک ‌واقعیت خواهند آمد. این فناوری‌ نکات مثبت و ‌بی‌نظیری دارد ضمن اینکه در کنار هر تحول و تغییر تهدیداتی نیز وجود دارد.

 

  • یکی از مسئولیت‌های فعالان‌ حوزه مالی و ‌بانکداری پرداختن به موضوع بلک‌چین و‌ ترسیم نقشه حرکت به سمت آن است. بنا به آمار غیررسمی مبادلات بیت‌کوین در صرافی‌ها در جریان است. باید بررسی کرد که امروز که ۵۰ درصد از ارزش آن کاسته شده، مردم چقدر ضرر کرد‌ه‌اند و‌ چقدر ارز از کشور خارج شده است. لازم است به مردم در این خصوص اطلاع‌رسانی کافی صورت گیرد.

 

  • مدل توسعه فناوری در نظام ‌بانکداری به اشباع رسیده است. باید طرحی نو‌ بیندازیم. یکی از موانع کسانی هستند که این شبکه را دایر کردند و‌ فناوری آن را بوجود آوردند. چرا که آن را به مثابه فرزند خود می‌دانند و همین امر تغییر و رفتن به سمت فناوری های جدید را دچار مشکل می کند .

 

  • خیلی از مسئولان هنوز با این مفاهیم آشنا نیستند. آموزش و به روزرسانی اطلاعات در عرصه فناوری بخصوص حوزه بانکداری ضروری است.

 

  • کسب و‌ کارهای نوپا بازیگران اقتصاد دیجیتال کشور ‌هستند که در نظام پرداخت با موانعی روبه‌رو هستند. انحصار مانعی برای رسیدن به شاخص‌هایی است که استارتاپ‌ها برای خود تعریف کرده‌اند.

 

  • اگر کسب و‌کارهای اینترنتی شکل بگیرند و درآمدزایی داشته باشند باعث افزایش تراکنش‌های بانکی است که سودآوری را در پی خواهد داشت.

 

  • به‌تازگی دستورالعملی برای جلوگیری از حضور بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر ابلاغ شده؛ اما حاصل دستورالعمل یادشده این است که بانک‌ها در چنین سرمایه‌گذاری‌هایی حضور نداشته باشند و این مسئله ما را از اهدافمان عقب می‌اندازد.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.