اینترنت اشیا و بلاکچین، اولویت توسعه بازار انرژی‌

سیروس وطنخواه، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی:

0

اینترنت‌ اشیا و کاربرد آن در بهینه‌سازی انرژی به‌ویژه در بخش ساختمان، وسایل نقلیه برقی، فناوری استفاده از RDF در صنعت به‌ویژه صنعت سیمان، بومی‌سازی تولید مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها، ارتقای تولید و ازدیاد برداشت، شبکه هوشمند و نرم‌افزارهای بازار برق، سامانه‌های ذخیره‌سازی انرژی، نسل سوم سلول‌های خورشیدی و کاربرد فناوری بلاکچین اولویت‌های توسعه این حوزه است.

سیروس وطنخواه دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی اینترنت اشیا و بلاکچین را از اولویت‌های توسعه این حوزه معرفی کرد و گفت: «گستردگی حوزه انرژی و زنجیره ارزش آن موجب می‌شود که توسعه سبد بسیار متنوعی از فناوری‌ها موردنیاز کشور باشد.»

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی درباره فناوری‌های اولویت‌دار این حوزه برای کشور هم بیان کرد: «گستردگی حوزه انرژی و زنجیره ارزش آن شامل منابع، تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی موجب می‌شود که توسعه سبد بسیار متنوعی از فناوری‌ها مورد نیاز کشور باشد. با وجود این چون ستاد انرژی موظف به توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیازهای اساسی کشور است، بنابراین بر اساس اولویت‌بندی انجام شده توسعه فناوری‌هایی را مدنظر دارد.»

او فناوری همچون اینترنت‌ اشیا و کاربرد آن در بهینه‌سازی انرژی به‌ویژه در بخش ساختمان، وسایل نقلیه برقی، فناوری استفاده از RDF در صنعت به‌ویژه صنعت سیمان، بومی‌سازی تولید مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها، ارتقای تولید و ازدیاد برداشت، شبکه هوشمند و نرم‌افزارهای بازار برق، سامانه‌های ذخیره‌سازی انرژی، نسل سوم سلول‌های خورشیدی و کاربرد فناوری بلاکچین در حوزه انرژی را در اولویت ستاد دانست.

وطنخواه همچنین گفت: «زنجیره صنعت و دانشگاه باید نهادینه شود و نیازهای صنعت موضوعات پژوهشی و تحقیقات در مراکز پژوهش و دانشگاهی قرار بگیرد. کشش بازار باید فشار علم و فناوری را ایجاد کند. از سوی دیگر برخی از صنایع نیز به دلیل عدم حرکت به سمت نوآوری و تحقیق و توسعه متناسب با تحولات جهانی، بستر مناسبی برای حضور نیروی انسانی متخصص و ماهر نخواهد بود.»

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی با بیان اینکه در حال حاضر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند خلاء موجود در این زمینه را پر کند گفت: «از سوی دیگر کمیت و کیفیت محتوای آموزشی در آموزش عالی بایستی متناسب با نیازهای اقتصاد دانش‌بنیان و زیست‌بوم کارآفرینی کشور به‌روز شده و ارتقا یابد. به نظر می‌رسد اقداماتی که انجام شده است هنوز نتوانسته در نهادینه کردن زنجیره علم، فناوری و تولید کافی و موفق باشد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.