اولین رویداد کژوال کمپ برگزار می‌شود

عزم کافه‌بازار برای حمایت از بازی‌ها و بازی‌سازان داخلی

0

امیرشریفی در رابطه کژوال کمپ و حمایت‌هایی که از طریق آن می‌تواند برای تولیدکنندگان بازی‌های داخلی انجام ‌شود گفت: «خروجی این رویداد انتقال موفقیت‌های این حوزه، استفاده از متخصصان و تجربیات آنها و حتی بحث سرمایه‌گذرای روی بازی‌ها می‌تواند باشد.»

«کژوال کمپ» نام رویدادی است که با مشارکت کافه‌بازار و آواگیمز و با هدف ارتقای سطح بازی‌های موبایل ایرانی برگزار می‌شود. این رویداد به مدت 10 هفته، فرصتی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد تا با کمک از مربیانی که خود از بازی‌سازان موفق داخلی هستند، محصولی تولید کرده و در بازار داخلی آن را تجاری کنند.

 

97، سال سرمایه‌گذاری مالی و زمانی کافه‌بازار روی بازی‌ها

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، امین امیرشریفی، مدیرعامل کافه‌بازار در نشست خبری که به منظور برگزاری این رویداد در ساختمان کافه‌بازار برگزار شد گفت: «به دلیل پتانسیل بالایی که در این صنعت دیدیم، سال 97، برنامه‌ای برای خود گذاشتیم تا نظر مالی و زمانی سرمایه‌گذاری روی بازی‌ها داشته باشیم. توانستیم تاثیر خوبی روی فروش شرکت‌های بازی‌ساز داشته باشیم.» او در ادامه به چند فعالیت و کمپینی که در این زمینه اجرا شده بود اشاره کرد و ادامه داد که با تمرکز زیاد بر شناخت مخاطب تولید محتوای مورد نیاز او همچنین با کمک الگوریتم‌هایی که پیشنهادهای شخصی به مخاطب می‌دادند، نصب بازی‌های داخلی رشد زیادی داشته است.

او در صحبت‌هایش به انتشار بیش از 30هزار بازی ایرانی در کافه‌بازار اشاره کرد و در رابطه با رشد عوامل مربوط به بازی‌های موبایل ادامه داد: «تعداد توسعه‌دهندگان بازی‌های ایرانی تا پایان سال 96 حدود 3300 نفر بودند که قطعا تا امروز به 4000 نفر رسیده‌اند. در حال حاضر بیش از 2میلیون کاربری که از بازی‌ها خرید می‌کنند وجود دارد که این عدد رشد بسیار جذابی در سال‌های اخیر داشته. همچنین درصد رشد تعداد تراکنش‌ها و مقدار تراکنش‌ها در مورد بازی‌ها بیش از برنامه‌های ارائه شده در کافه‌بازار بوده است.»

امیرشریفی در رابطه کژوال کمپ و حمایت‌هایی که از طریق آن می‌تواند برای تولیدکنندگان بازی‌های داخلی انجام ‌شود گفت: «خروجی این رویداد انتقال موفقیت‌های این حوزه، استفاده از متخصصان و تجربیات آنها و حتی بحث سرمایه‌گذرای روی بازی‌ها می‌تواند باشد.»

 

جوایز و اهداف رویداد کژوال کمپ

شروین راد، مدیر تولید کافه‌بازار در این نشست، اهداف و محورهای اصلی برگزاری این رویداد را به این شکل نام‌برد: «بالا بردن کیفیت بازی‌های موبایلی، استفاده از الگوهای رایج و پرطرفدار با توجه به فرهنگ و هویت ایرانی و همچنین سلیقه مخاطب ایرانی، شناخت مخاطب ایرانی و رفتارشناسی گیمرهای داخلی و کمک و حمایت نزدیک در پروسه تولید با کمک مربی‌های با تجربه از محورهای اصلی این رویداد است.» او در ادامه به جوایز سه تیم برگزیده اشاره کرد و گفت که به ترتیب مبالغ 25، 15 و 10 میلیون تومان خواهد بود همچنین فرصت انتخاب برای بورسیه سرمایه‌گذاری ویژه کافه‌بازار روی آنها فراهم خواهد بود.

 

روند برگزاری رقابت کژوال کمپ

طه رسولی، مدیر برنامه‌های آواگیمز در این رابطه توضیح داد: «این رقابت برنامه جدی سختی است چراکه می‌خواهیم راجع به تولید و دانش تولید بازی حرف بزنیم و بازی‌سازان داخلی را به مسیر چابکی بیندازیم که بتوانند مانند دنیا با سرعت زیاد و به صورت soft launch  بازی را در بازار عرضه کنند و به مرور و با دریافت بازخورد از کاربران،‌ بازی را لانچ نهایی کنند.»

او با اشاره به اینکه این اولین دوره برگزاری رویداد کژوال کمپ است و هنوز یک هفته فرصت برای ثبت‌نام باقی است، گفت: «تا الان حدود 116تیم ثبت‌نام کرده‌اند. فرصت ثبت‌نام تا 15 مهرماه است و قطعا به این صورت می‌توان گفت که استقبال خیلی خوبی از این رویداد صورت گرفته است.»

او روند برگزاری این رویداد را به این صورت شرح داد: «تیم‌ها برای ثبت‌نام و ارائه مستندات اولیه بازی خود از طریق سایت ‌casualcamp.ir تا 15 مهر فرصت دارند. قدم بعدی تیم‌ها، ارائه پروتوتایپ یا «نسخه اولیه قابل بازی» تا 30 مهرماه خواهد بود. این نسخه تنها برای نشان دادن میزان سرگرم‌کنندگی و لذت‌بخش بودن ایده بازی است و نیازی به وجود جزئیات در آن نیست و در همین مرحله است که برای هر تیم یک مربی درنظر گرفته می‌شود.»

رسولی ادامه داد: «تا 30 آبان باید نسخه آلفای بازی ارائه شود که توسط تیم داوری تست شده و بازخورد اولیه بازی به تیم‌ها داده می‌شود. در نهایت 30 آذرماه باید نسخه سافت‌لانچ بازی در پنل توسعه‌دهندگان کافه‌بازار آپلود شود. در این مرحله همراه با بررسی رفتار مخاطبان، تیم داوری هم بازی را بررسی کرده و امتیاز مورد نظر خود را به آن می‌دهند.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.