اوبر به جابه‌جایی مسافر راضی نیست!

0

اوبر، به ارائه سرویس سفر آنلاین به مسافر بسنده نکرده و با همکاری ویزا و بانک بارکلیز تصمیم گرفته تا ارزش‌افزوده هیجان‌انگیزتری، به‌ویژه برای مشتریان خودش، ایجاد کند ….

حتما این خبر را شنیده‌اید که اوبر هم کارت اعتباری مختص خودش را صادر کرد. اوبر، به ارائه سرویس سفر آنلاین به مسافر بسنده نکرده و با همکاری ویزا و بانک بارکلیز تصمیم گرفته تا ارزش‌افزوده هیجان‌انگیزتری، به‌ویژه برای مشتریان خودش، ایجاد کند. استدلالی که اوبر پشت این اقدامش دارد، این است که‌ «مشتریان ما زندگی پرمشغله‌ای دارند، برای خوردن شام به رستوران می‌روند، سفر می‌کنند، خرید انجام می‌دهند و … ما می‌خواستیم کاری کنیم تا تمام این تجربیات برای کاربرانمان یکپارچه و صدالبته همراه با جایزه باشد.» کلمه جایزه انگار معجزه می‌کند و به‌طرز عجیبی توجه‌ها را به سمت خودش می‌کشاند؛ اما منظور از جایزه کارت اعتباری اوبر چیست؟ در ادامه توضیح می‌دهیم.
در همین ابتدای کار و با ثبت‌نام برای دریافت کارت اعتباری، اوبر به شما ۱۰۰دلار جایزه می‌دهد؛ البته به شرطی که طی ۹۰روز پس از ثبت‌نام، دارنده کارت ۵۰۰ دلار خرید انجام داده باشد. با اینکه ۱۰۰ دلار شاید رقم چندان چشمگیری نباشد، آن هم در مقایسه با جایی مانند «بانک آمریکا» که با خرید ۵۰۰ دلار از کارت اعتباری‌اش در ۹۰ روز، ۱۵۰ دلار به شما جایزه می‌دهد و یا بهتر از آن بانک بارکلیز که به دارنده کارتش بعد از یک هزینه هزار دلاری جایزه ۲۰۰ دلاری می‌دهد؛ اما باید منصف بود؛ برای یک کارت اعتباری که هیچ‌گونه کارمزد سالانه‌ای ندارد، همین ۱۰۰ دلار هم جایزه قابل قبولی است.
این فهرست جوایز همچنان ادامه دارد. قرار است که با استفاده از کارت‌های اعتباری اوبر، چند درصد تخفیف هم شامل حال مشتریان شود. ۴درصد تخفیف برای خرید غذا. این خرید غذا می‌تواند هم ازطریق Uber EATS باشد و هم خرید در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و دیگر فست‌فودها. ۳ درصد تخفیف هم هنگام استفاده از این کارت‌های اعتباری در هتل‌ها، آژانس‌های مسافراتی و سرویس‌های مسافرتی مانند ایربی‌اندبی. ۲ درصد تخفیف برای خریدهای آنلاین. البته این خریدهای آنلاین شامل خریدهایی هم که از طریق پی‌پال، ونمو، اپل‌پی، گوگل‌پی و سامسونگ‌پی انجام شده باشد، می‌شود. پرداخت آنلاین قبوض هم در دسته خریدهای آنلاین جا دارد. به جز موارد گفته‌شده، اوبر برای هر خرید دیگر هم یک درصد تخفیف برای دارندگان کارت‌هایش درنظر گرفته است. هر درصد از این تخفیف‌ها، یک امتیاز محسوب می‌شود که کاربر می‌تواند از آنها برای پرداخت کرایه تاکسی خودش استفاده کند. بعد از اینکه شما با کارت اوبر خود ۵ هزار دلار خرید انجام دادید، اوبر به شما یک اعتبار ۵۰ دلاری هم برای دریافت اشتراک سرویس‌هایی مانند آمازون پرایم، نتفلیکس و اسپاتیفای می‌دهد. مثل اینکه این جاگذاشتن موبایل در تاکسی‌های اوبر اتفاق شایعی است؛ چراکه این شرکت یک هزینه ۶۰۰دلاری هم در قبال هرگونه خسارت و یا مفقودشدن گوشی به کاربر خواهد داد.
سبد جوایز کارت‌های اعتباری اوبر با دو مورد دیگر به پایان می‌رسد؛ اول اینکه هیچ کارمزدی برای استفاده از این کارت در خارج از ایالات متحده وجود ندارد و دوم اینکه دارندگان این کارت‌ها در برخی شهرهای ایالت متحده می‌توانند دعوتنامه اختصاصی برای شرکت در برخی رویدادها داشته باشند.
اوبر در جایی گفته بود که با مشتریانش صحبت کرده و از آنها پرسیده که بیشترین هزینه‌هایشان مربوط به چه جاهایی است و در رابطه با کارت‌های اعتباری، چه چیزی بیشتر از همه برایشان اهمیت دارد و نتیجه این نظرسنجی‌هایش شده یک کارت پر از مزایای فوق‌العاده برای کاربران اوبر. به نظر می‌رسد که اوبر فکر همه جا را کرده و برای تمام هزینه‌هایی که ممکن است مشتریانش در طول زندگی با آن مواجه شود، برنامه چیده؛ برنامه‌هایی که در نهایت منجر به جلب رضایت بیشتر مشتریان و به نفع خود اوبر خواهد بود. تجربه ثابت کرده که وقتی شرکت‌ها کارت اعتباری مختص خودشان را ارائه می‌دهند، تأثیر بیشتری در حفظ وفاداری مشتری خواهد داشت و اولین اقدام اوبر برای حفظ وفاداری مشتری، آن هم در صنعتی که مشتریانش چندان وفادار نیستند، به‌نظر می‌رسد که نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.
از طرف دیگر اوبر یکه‌تاز میدان نیست و شرکت لیفت به‌عنوان رقیب اوبر در سانفرانسیسکو هم پیشتاز میدان شده و نرخ رشد به سریع‌تری نسبت به اوبر دارد. هرچند که هنوز لیفت برای اینکه بتواند جای اوبر را بگیرد راه درازی دارد ولی نمی‌توان تهدیدش را نادیده گرفت؛ بنابراین می‌توان گفت که اوبر با صدور این کارت‌های اعتباری، به‌نوعی توانسته خودش را در برابر این تهدیدها محافظت کند و با قدرت بیشتری، به‌عنوان اولین استارت‌آپی که توانست بیشترین و گران‌ترین سهام را داشته باشد، به کارش ادامه دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.