انحصار PSPها به نفع فین‌تک‌‌ها شکسته می‌شود

بانک مرکزی موظف شد برای استارتاپ‌های فین‌تک، سندباکس ایجاد کند

0

با تصویب هیئت وزیران، بانک‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) موظف شدند ظرف حداکثر سه ماه دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی یا همان فین‌تک‌ ها را فراهم آورند.

با تصویب هیئت وزیران، بانک‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) موظف شدند ظرف حداکثر سه ماه دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی یا همان فین‌تک‌ ها را فراهم آورند.

هیئت وزیران در جلسه خود به ریاست دکتر حسن روحانی، تصمیماتی را در خصوص پرداخت‌های الکترونیک و استارتاپ‌های فین‌تک به شرح زیر تصویب کرد:

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است چارچوب‌ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک و پرداخت‌های مبتنی بر انواع فناوری‌ها را با رعایت مفاد این تصویب‌نامه و قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از ابلاغ این مصوبه تدوین و ابلاغ کند.

2- بانک‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) موظفند دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی (فین‌تک) که دارای مجوز از صنف مربوط هستند را فراهم آورند.

3- دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکارهای لازم برای دریافت وجوه خرد دولتی از طریق شرکت‌های خدمات فناوری مالی (فین‌تک) را فراهم آورند. همچنین دستگاه‌های یاد شده مجازند برای پرداخت‌های خرد (دریافت وجوه دولتی) در چارچوب قوانین و مقررات مربوط از هریک شرکت‌های خدمات پرداخت (استارتاپ‌های فین‌تک) مجاز استفاده کنند.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف حداکثر سه ماه سازوکارهای لازم برای رفع و حذف هرگونه انحصار موجود و نیز عدم ایجاد انحصار جدید در خصوص فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شرکت‌های فناوری مالی (فین‌تک) را فراهم کند.

5- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک صرفا از منظر سیاستگذاری و اعمال سیاست‌های بانکی پرداخت نسبت به تنظیم‌گری اقدام کند. تحمیل هرگونه روش‌های خاصی از کسب‌وکار توسط دستگاه‌های اجرایی در این حوزه ممنوع است.

6- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در حوزه‌های نوآورانه‌ای که در آن مقررات‌گذاری نشده است به منظور گسترش نوآوری در حوزه فناوری‌های پرداخت الکترونیک نسبت به ایجاد «محیط کنترل نوآورانه» (Sandbox)  با زیرساخت‌های مورد نیاز بانکی – پرداختی اقدام کند.

7- محاسبه هزینه استفاده از خدمات اپراتورهای تلفن همراه در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک باید مطابق با تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت پذیرد و اپراتورهای ارتباطی مجاز به محاسبه و دریافت هزینه استفاده از خدمات به ازای هر تراکنش خارج از تعرفه‌های مصوب کمیسیون یاد شده را ندارند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.