افزایش ۱۲۰۰ رک ظرفیت تجاری دیتاسنتر‌های افرانت تا ۱۴۰۴

0

نشست خبری بیست و چهارمین سالگرد تاسیس شرکت افرانت با حضور فریبرز باذرجانی، مدیرعامل شرکت افرانت، تعدادی از مدیران ارشد این شرکت و اصحاب رسانه برگزار شد

به گزارش شنبه پرس، در ابتدای این مراسم باذرجانی به تشریح فعالیت‌ها و توسعه‌های رخ داد در 24 سال گذشته در افرانت پرداخت و اظهار داشت: «خیلی خوشحالیم که در مراسم جشن بیست و چهار سالگی تاسیس شرکت افرانت در خدمت خبرنگاران به صورت حضوری و غیرحضوری هستیم. افرانت در سال 1381 برای توسعه کیفیت سرویس‌های خدماتی که در لایه دیتا سنتر و ابری متصور بود موفق به اخذ گواهی‌نامه ایزو 9001 در حوزه کیفیت خدمات شد. ما در سال 1388 اولین دیتا سنتر تجاری افرانت را ایجاد کردیم و این به نظر من، اولین علم و فرهنگ استفاده از مراکز دیتا سنتر تجاری در آن سال وارد کشور شد و از آن پس دیگر شرکت‌ها نیز توانستد فعالیت خودشان را در این زمینه افزایش بدهند.»

مدیرعامل افرانت افزود: «به دلیل جایگاه و اهمیتی که امنیت در سرویس‌های خدمات حضوری و آنلاین دارد، در سال 1389 گواهی‌نامه ایزو 27001 را که در حوزه امنیت هست، اخذ کردیم. البته گواهی ایزو 9001 و 27001 هرساله توسط ممیزی‌های خارجی رصد شده و تمدید می‌شود. همچنین در سال 1390 وارد فرابورس شدیم و در سال 94 توانستیم مجوز FCP را از رگولاتوری دریافت کنیم. سال 98 نیز دیتا سنتر شاهین افرانت افتتاح شد.»

او درباره سال جاری گفت: «در سال جاری با کمک همه افراد و همکاران در افرانت توانستیم مجوز فعالیت در 6 رسته را از شورای عالی انفورماتیک دریافت کنیم و در هر 6 رسته، رتبه اول را از این شورا اخذ کنیم. همچنین جدا از گواهی‌هایی که کسب کرده‌ایم، امید داریم که کمتر از یک ماه آینده، گواهی رتبه‌بندی مراکز داده یا دیتا سنتر را از سازمان نظام صنفی کشور و سازمان فناوری اطلاعات کسب کنیم.»

مدیرعامل افرانت با اشاره به موفقیت‌های افرانت در سال‌های اخیر اظهار داشت: «سال 99 بیش از 81 درصد سود عملیاتی کسب کردیم، در همین سال درآمد دیتا سنتر و سرویس ابری افرانت بیش از 85 میلیارد تومان بود، همچنین توانستیم در طول یک سال پهنای باند دیتاسنتر را به 110 گیگابیت بر ثانیه برسانیم که یکی از ظرفیت‌های مهمی است که در دیتا سنترها متصور هستیم. همچنین ظرفیت CDN در چهار Super Core کشور در تهران، شیراز، تبریز و مشهد به 16 گیگابیت بر ثانیه توسعه پیدا کرد، طی 5 سال درآمد SAGR دیتا سنتر 66 درصد رشد داشت. اما باید گفت که برنامه داریم تا سال 1404 ظرفیت تجاری دیتا سنتر را به 1200 رک توسعه دهیم.»

باذرجانی پهنای باند اینترنت، شبکه توزیع محتوا، دیتا سنتر، خدمات ابری و شبکه انتقال را خدمات و سرویس‌های پنچ‌گانه این شرکت دانست و گفت: «دوستان به خوبی می‌دانند خدمات ابری در سه لایه IaaS ،PaaS و SaaS دسته‌بندی می‌شود، لایه IaaS مربوط به فعالیت‌های زیرساختی است و خدماتی فنی که در لایه دیتا سنتر و خدمات ابری انجام می‌شود در این لایه مورد نظر قرار می‌گیرد. در لایه PaaS سرویس‌هایی مانند بکاپ از پلتفرم و LMS فعال است و در لایه SaaS بحث ایمیل سازمانی است که افرانت این سرویس را چندین سال است که به سازمان‌ها ارائه می‌دهد. هدف ما این است که این خدمات را به صورت آنلاین و 24 ساعته در هفت روز هفته با کیفیت بالا ارائه بدهیم. در بخش CDN که فکر می‌کنم همه دوستانی که در بحث محتوا فعالیت دارند، می‌دانند که زیرساخت‌های این بخش چه مقدار مفید است، ما در چهار SuperCore تهران، تبریز، مشهد و شیراز، محتوا را از نزدیک‌ترین منطقه به مخاطب می‌رسانیم. در حوزه دیتا سنتر باید بگوییم که ظرفیت ما در حال حاضر 200 رک است که در آینده به 230 تا 240 رک خواهد رسید و به امید خدا با برنامه‌هایی که داریم، می‌خواهیم تا سال 1404 به ظرفیت 1200 رک برسیم. خدمت دیگر ما پهنای باند اینترنت اختصاصی است، در این بخش خدمات مختلفی مانند وایرلس، VPLS، MPLS، IXP، Cross Connection، اینترانت و فیبر را ارائه می‌دهیم.»

او همچنین به اهمیت توسعه زیرساخت در خدماتی مانند دیتا سنتر اشاره کرد و افزود: «دوستان بسیاری در بخش محتوا کار می‌کنند، تعداد دیگری در حوزه اپلیکیشن و لایه کاربری فعالیت دارند، همه این افراد نیاز به زیرساخت‌های مخصوص به خودشان را دارند، این زیرساخت‌ها یا خدمات دیتا سنتر یا پهنای باند و فیبر هستند، اگر این خدمات به نحو درست توسعه پیدا نکنند، قطعا دوستانی که در لایه‌های محتوا و اپلیکیشن فعالیت دارند نمی‌توانند آن سرویس را با کیفیت و پایداری مناسبی که متصور هستند ارائه دهند، بنابراین در اینجا مسئولیت‌های شرکت‌هایی مانند افرانت و دوستان ما افزایش پیدا می‌کند. دوستان می‌دانند که در بحث زیرساخت، ارائه سرویس زمان‌بر و هزینه‌بر است و ما امید داریم همانند گذشته با حمایت‌هایی که از طرف ارگان‌های ذی‌ربط خواهد شد، در دولت جدید و وزارت جدید، بتوانیم به کمک یکدیگر نقش خودمان را در این حوزه زیرساختی به نحو احسنت انجام دهیم.»

او درباره نوسانات قیمتی سهام افرانت در بازار بورس گفت:‌ «سهام شرکت افرانت توسط بازار گردان بازار سرمایه مدیریت می شود و قیمت سهام در بازار بورس شرایط خاص خود را دارد. چنانکه شاهدیم در زمانی قیمت سهام پایین می‌آید و در زمانی دیگر رشد می‌کند.» و افزود: «با سیاست جدید وزارت اقتصاد و سازمان بورس، به تدریج رشد قیمت‌ها منطقی خواهد شد و بحث‌های کاهش ارزش در آینده در بازار سرمایه به این صورت نخواهد ماند. ضمن اینکه درحال حاضر تقریبا همه شرکت‌ها به همین میزان کاهش ارزش داشته‌اند.»

مدیرعامل افرانت درباره دستاوردهای این شرکت اظهار داشت: «مهم‌ترین دستاوردهای خدمات ابری افرانت برای خدمات دورکاری سازمان‌ها بوده و امید داریم تا بستر خدمات ابری را از 1400 به 4000 سرور ابری برسانیم و تجاری سازی افرامارکت که یک بازارچه ابری برای خدمات آموزی آنلاین است را نیز پیگیری خواهیم کرد. امیدواریم بتوانیم با تکمیل پروژه ساخت دیتا سنتر سبلان با ظرفیت 250 رک، ظرفیت را به مقدار مشخص شده در اهداف برسانیم. افزایش پهنای باند دیتا سنتر از 50 به 110 گیگابیت بر ثانیه طی یک سال از برنامه‌های توسعه و ساخت بخش دیتا سنتر افرانت است. در بخش امنیت، توسعه سرویس DDOS Detection را در دستور کار قرار دادیم تا بتوانیم این سرویس‌ها را به سازمان‌ها و ارگان‌هایی که نیاز دارند ارائه بدهیم. در خصوص شبکه انتقال و پهنای باند به دنبال توسعه شبکه فیبر نوری میان مراکز دیتا سنتر و اپراتورهای مخابراتی هستیم، همانطور که می‌دانید حدود 70 درصد از ترافیک IXP کل کشور توسط افرانت میزبانی می‌شود و برای رشد آن، باید توسعه لازم در زیرساخت شرکت انجام بگیرد.»

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.