افزایش ظرفیت برق پارک فناوری پردیس تا دو برابر نیاز اولیه شرکت‌ها

رفع نیاز شرکت‌ها به برق با پست سیار تا بهره‌برداری از پست دائم برق

0

«حمید خردنیا» مشاور رئیس و قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس، خبر داد: نیاز تمامی شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس در زمینه برق، طی دو مرحله و تا 15 ماه آینده، برآورده خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «حمید خردنیا» مشاور رئیس و قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس، ضمن اعلام خبر افزایش ظرفیت برق پارک فناوری پردیس، توضیح داد: پارک فناوری پردیس با بیش از 240 واحد فناور، نیازمند تامین انرژی در حوزه‌های مختلف آب، برق، مخابرات و گاز است. ما به عنوان مجموعه ستاد پارک، وظیفه داریم برنامه‌ریزی بلندمدتی برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز شرکت‌های عضو داشته باشیم. در مورد پروژه برق، تا قبل از احداث خط انتقال 63 کیلو ولت، پارک فناوری پردیس از طریق اتصال به شبکه توزیع 20 کیلو ولت محلی تامین می‌شد. ما سعی کردیم برق اولیه مورد نیاز پارک فناوری پردیس را از طریق اتصال به فیدرهای موجود در شهر پردیس تا سقف 7 مگاولت آمپر تامین کنیم.

وی افزود: روند رو به رشد جذب شرکت‌ها و افزایش فعالیت‌های عمرانی آنها و بهره برداری و استقرار ایشان در پارک، در کنار توسعه فعالیت شرکت‌های اولیه و ارایه محصولات و خدمات جدید، باعث افزایش نیاز به انرژی به خصوص درحوزه الکتریکی شده است. این مسائل ما را بر آن داشت که برنامه‌ریزی بلند مدتی را که از قبل برای تامین انرژی و برق پارک و توسعه آن طرح‌ریزی کرده بودیم، عملیاتی نماییم؛ چرا که در وضعیت موجود، امکان تامین برق برای شرکت‌هایی که درخواست افزایش داشتند، امکان‌پذیر نبود. به همین دلیل رایزنی‌هایی با مجموعه شرکت برق منطقه‌ای تهران که متولی این بخش است، صورت گرفت که در نهایت منتهی به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه زیرساخت برق در مجموعه پارک گردید.

رفع نیاز شرکت‌ها به برق با پست سیار تا بهره‌برداری از پست دائم برق

خردنیا اظهار داشت: طرح توسعه افزایش ظرفیت برق پارک فناوری پردیس، به سه پروژه، تقسیم و برنامه ریزی می‌شود. پروژه اول آن مربوط به توسعه فیدر در پست 63/230/400 شهر جدید پردیس بود. پروژه و فاز دوم خط انتقال 4 کیلومتری که باید از دل شهر عبور می‌کرد و به پارک می‌رسید؛ و گام سوم هم احداث یک پست 20/63 کیلو ولت در داخل پارک فناوری پردیس بود.

خردنیا اظهار داشت: خوشبختانه طی سال‌های گذشته و با حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، دو فاز نخست به اتمام رسید. در خصوص فاز سوم که احداث پست 20/63 است، با توجه به محدودیت‌های مالی که درگیر آن بودیم، احداث یک پست موبایل را طراحی کردیم که آن هم به اتمام رسید. در حال حاضر نیاز شرکت‌ها در قالب پست موبایلِ سیار پارک، در حال رفع شدن است.

وی با توجه به اهمیت تامین نیاز انرژی شرکت‌ها گفت: امسال عملیات اجرایی پست اصلی را آغاز کرده‌ایم و بر اساس برنامه زمانبندی تا 15 ماه آینده این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد و تا آن زمان، پست موبایل با ظرفیت خوبی که دارد، به عنوان راهکار موقت، نیاز شرکت‌ها را تامین خواهد کرد.

تامین دوبرابری نیاز برق پارک فناوری پردیس تا 15 ماه آینده

مشاور رئیس و قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس با بیان این نکته که برای تامین برق مورد نیاز پارک، آینده‌نگری و توسعه آتی پارک در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: برای تامین نیاز هر 3 فاز فعلی پارک، به 50 تا 60 مگاولت آمپر برق نیاز است. با اجرای سه مرحله ذکر شده علاوه بر تامین ظرفیت برآورد شده فعلی، امکان افزایش ظرفیت و تامین نیازهای احتمالی آتی نیز مقدور خواهد بود. ظرفیت پست برق دائمی که در حال حاضر در مرحله طراحی و عملیات ساختمانی است، 80 مگاولت آمپر است و امکان افزایش آن تا 120 مگاولت آمپر برای آینده نیز وجود دارد. با توجه به ظرفیت خطی که تا محل پارک منتقل کردیم، می‌توان با اضافه کردن یک ترانس به محدوده پستی که احداث می‌شود، ظرفیت فعلی را نیز مجددا افزایش داد.

وی اضافه کرد: قرارداد احداث پست دائمی در حال حاضر و پس از طی شدن فرایندهای مناقصه و در قالب یک قرارداد EPCمنعقد شده و روند طراحی آن با هماهنگی شرکت برق منطقه ای تهران در حال انجام است. در حال حاضر در فاز عملیات اجرایی نیز عملیات خاکی پروژه به انجام رسیده و با زمان‌بندیِ در نظر گرفته شده، امید است تا پایان سال 1399 پروژه به بهره برداری برسد.

تلاش می‌کنیم تحت هیچ شرایطی شرکت‌ها را بدون برق نگذاریم

تامین برق و رفع مشکل قطعی برق شرکت‌ها از مسائلی است که مجموعه ستاد پارک فناوری پردیس به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک در همین راستا بیان کرد: ما برای 15 ماه آینده و تکمیل احداث پست اصلی، گام‌هایی تعریف کرده‌ایم تا تحت هیچ شرایطی شرکت‌ها را بدون برق نگذاریم و با این کار زیرساخت مورد نیاز شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک را محقق کنیم و شاهد رونق بیشتر فعالیت شرکت‌ها و کمک به رونق تولید و حرکت چرخ اقتصادی‌شان باشیم. پست موبایلی در حال حاضر تا به بهره‌برداری رسیدنِ پست اصلی فعالیت می‌کند و در صورت نیاز افزایش ظرفیت خواهد داشت. بنابراین ما بیش از نیمی از درخواست افزایش ظرفیت فعلی شرکت‌ها را از این طریق و زودتر از زمانی که به ایشان وعده داده‌ایم ،تامین خواهیم کرد.

 

شرکت‌ها افزایش ظرفیت برق خود را مدیریت کنند

خردنیا در مورد تامین درخواست افزایش ظرفیت برق شرکت‌ها گفت: اگر شرکت‌ها درخواست افزایش ظرفیت برق خود را داشته باشند، ما تا حد امکان آن را پوشش می‌دهیم ولی افزایش بالاتر از یک ظرفیت محدود را موکول به احداث پست دائم می‌کنیم. ظرفیت فعلی ما محدود است. بنابراین باید برای پاسخ گویی به نیاز شرکت‌ها برنامه‌ریزی و ممیزی انرژی کنیم. به همین علت در وهله اول، درخواست افزایش ظرفیت شرکت‌هایی که به بهره‌برداری رسیده‌اند و شروع فعالیت، تجهیزات و خط تولیدشان در گرو تامین انرژی برق است، تخصیص می‌دهیم و سعی می‌کنیم آنها را در اولویت قرار دهیم.

وی ادامه داد: در برخی موارد شرکت‌ها درخواست افزایش برق زیادی نسبت به ظرفیت فعلی برق خود دارند که در این صورت ما به شرکت‌ها قول تامین آن را بعد از 15 ماه آینده و پس از ممیزی انرژی ایشان و احصای شرایط می‌دهیم. به عبارت دیگر ما با شرکتی که چنین درخواستی دارد، مذاکره کرده و به آنها پیشنهاد می‌دهیم برای افزایش ظرفیت برق خود ضمن بهینه نمودن و بازبینی برخی مصارف خود، در صورت امکان دو فاز در نظر بگیرند. یک «فاز فعلی» و یک «فاز آتی» که ما بتوانیم در قالب آن، در مرحله نخستِ افزایش ظرفیت برق (تا افتتاح پروژه پست دائم)، نیاز اولیه شرکت را مرتفع و در گام نهایی نیز تمام نیاز شرکت را برطرف نماییم.

قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس در پایان افزود: شرکت‌های محترم در صورت داشتن سوال یا ابهامی، و همچنین درخواست افزایش ظرفیت برق شرکت خود، می‌توانند با داخلی 2405 (مهندس میر) تماس گرفته و مسائل خود را مطرح کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.