استارت آپ چیست؟

1

میلاد احرام پوش | تعاریف زیادی برای یک استارت‌آپ در نظر گرفته شده ‌که هر یک با دیگری تفاوت‌هایی دارد. از نظر من استارت‌آپ به کسب‌وکاری گفته می‌شود که امکان رشد سریع یک ایده‌ خلاقانه را داشته باشد و تا زمانی که آن ایده رشد سریع خود را ادامه دهد به آن سرویس استارت‌آپ می‌گوییم. هرچند که امروزه بسیاری در تعریف استارت‌آپ بر فناوری‌محور‌بودن آن تکیه می‌کنند اما از نظر من یک استارت‌آپ می‌تواند لزوما بر فناوری و تکنولوژی تکیه نداشته باشد هرچند که در ایران اکثر استارت‌آپ‌ها مساوی شده است با یک سرویس یا ا‌پلیکیشن که به مردم سرویس می‌دهد.
از نظر من تا زمانی که یک کسب‌و‌کار در محیطی که فعالیت می‌کند امکان یک رشد جهشی و سریع را داشته باشد، می‌توانیم به آن استارت‌آپ بگوییم.  بنابراین بر طبق این تعریف بسیاری از شرکت‌های بزرگ نیز تا همین چند سال پیش در گروه استارت‌آپ‌ها قرار می‌گیرند.  در دنیای امروز گوگل را استارت‌آپ حساب نمی‌کنند چون دیگر حد بیشتری برای این سرویس چه از لحاظ تعداد یوزرها و چه از لحاظ درآمدزایی قائل نیستند.  بنابراین شرکت‌هایی که دیگر توان رشد جهشی نداشته و روند ثابتی را طی می‌کنند را نباید به اشتباه استارت‌آپ خطاب کرد.
مهم نیست که یک استارت‌آپ با ۳ نفر آغاز شود یا ۳۰ نفر، چیزی که در یک استارت‌آپ مهم است تلاش و ممارست در رسیدن به هدف است.
در علم گیاه‌شناسی درخت بامبو تا ۴ سال بعد از کاشتن و آب دادن از خاک بیرون‌ نمی‌آید اما بعد از ۴ سال ناگهان در طی یک مدت کوتاه زیر یک سال، گیاهی تنومند و با ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ متر از عمق خاک بیرون می‌آید.  اگر فردی در طی این ۴ سال ناامید شود مانند این گیاه به هدف نهایی خود یعنی رشد استارت‌آپی و درآمدزایی نمی‌رسد.  نباید فراموش بکنیم که سرویس معروفی مثل دراپ‌باکس بعد از گذشت چندین و چند سال از تاسیس و با این شهرت جهانی به‌تازگی موفق به سوددهی شد که این صبر و‌ ممارست بنیانگذاران این سرویس را نشان می‌دهد.  از طرفی به نظر من تکراری بودن یک ایده مهم نیست بلکه اجرای درست ایده مهم است.

بنیانگذار جشنواره اپلیکیشن‌های موبایل ایران

۱ دیدگاه
  1. خرید بک لینک می‌گوید

    سلام و درود بر شما

    مقاله و محتوای آموزشی خیلی خوبی بود

    من چند وقت هست که تمامی محتوا های وب سایت تان را دنبال می کنم خیلی خوب نوشته اید براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.