اتاق اصناف و دبیرخانه هیئت عالی نظارت متولی کسب‌وکارهای اینترنتی هستند

جوابیه اتحادیه خشکشویی‌های تهران به صحبت‌های رضا الفت‌نسب و استارتاپ‌های این حوزه

0

اتحادیه خشکشویی‌ها و لباسشویی‌های تهران به اظهارات تعدادی از مسئولین استارتاپ‌های خشکشویی و سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در خصوص مشکلات به وجود آمده در صنف خشکشویی پاسخ داده است.

صبح روز 5 آبان ماه 97، نامه‌ای از اتحادیه خشکشویی ها و لباسشویی های تهران به دست خشکشویی آنلاین زودشور رسید مبنی بر اینکه در زمان 15 روزه باید برای اخذ مجوز از این اتحادیه اقدام کنید اگر نه پلمپ خواهید شد؛ در همین زمینه، خبرگزاری شنبه‌پرس گزارشی منتشر کرد و صحبت‌های محمد رهی، مدیرعامل خشکشویی آنلاین زودشور، رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی و مجید یساری مدیرعامل خشکشویی آنلاین پاک‌لین را منتشر کرد. اتحادیه خشکشویی‌ها و لباسشویی‌های تهران هم جوابیه‌ای برای گزارش و سخنان منتشر شده در آن ارسال کرده که در ادامه متن این دفاعیه به صورت کامل آورده شده است:

 

بسمه تعالی

مدیریت محترم خبرگزاری استارتاپ‌های ایران (شنبه‌پرس)

سلام علیکم

 

احتراما در پاسخ به اظهارات تعدادی از مسئولین استارتاپ‌های خشکشویی و سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در خصوص مشکلات به وجود آمده در خصوص صنف خشکشویی مواردی حضورتان ارسال می‌گردد، خواهشمند است نسبت به درج جوابیه در آن خبرگزاری اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

1- ابلاغ اخطار پلمپ به دلیل شکایت یکی از اعضای دارای پروانه کسب بوده که طبق قانون قابل رسیدگی می‌باشد، اخطار پلمپ پس از بازرسی و بررسی به واحد موصوف بدون رساندن هیچگونه سلامی از سوی رئیس اتحادیه ابلاغ می‌گردد و مسئول واحد متخلف می‌بایست ظرف مدت پانزده روز برای تعیین تکلیف به اتحادیه مراجعه نماید.

2- چنانچه هر مکانی اعم از مسکونی، اداری، تجاری اقدام به فعالیت تجاری در حوزه اصناف نماید می‌بایست پروانه کسب اخذ نماید و ابلاغ اخطار پلمپ جزو قوانین نظام صنفی می‌باشد و هیچ‌گونه ارتباطی به رئیس اتحادیه نداشته و خصومت شخصی در کار نمی‌باشد ولیکن متاسفانه ایشان شخص رئیس اتحادیه را بارها و بارها مورد خطاب قرار داده‌اند که نشان از تصفیه حساب شخصی دارد.

3- چنانچه هر شخص حقیقی یا حقوقی تصمیم به راه‌اندازی محلی جهت کسب‌وکار داشته باشد می‌بایست قبل از هر اقدامی از اتحادیه صنف مربوطه استعلام و پس از بازرسی اولیه و پاسخ مثبت نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام نماید، در صورتی که ایشان در گذشته درخصوص راه‌اندازی خشکشویی به اتحادیه ارائه نموده باشند یقینا این اتحادیه به صورت مکتوب مثبت یا منفی بودن درخواست را به ایشان اعلام نموده است که یقینا اگر پاسخ منفی دریافت نموده باشند طبیعتا پروانه‌ای نیز صادر نگردیده است.

4- دارا بودن مجوز شرکت خلاق یا کسب‌وکارهای مجازی و … صرفا جهت فعالیت‌های مجازی و در حد خدمات اینترنتی می‌باشد، با توجه به حرفه خدمات خشکشویی، این شغل با عنوان خشکشویی اینترنتی زمانی معنا پیدا می‌کند که واحد دارای پروانه کسب خشکشویی اقدام به راه‌اندازی خدمات اینترنتی نیز کرده باشد که در این صورت می‌تواند از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی نیز پروانه فعالیت دریافت نماید.

5- اپلیکیشن‌های مذکور هیچ‌یک دارای کارگاه نمی‌باشند طبیعتا از واحدهای فعال در سطح شهر جهت انجام امور شستشو و اطو استفاده می‌نمایند که متاسفانه برخی از این واحدها فاقد پروانه کسب هستند و برخی دارای درجه 3 یعنی آبشور و برخی کارگاه‌های زیرزمینی و برخی کارگاه‌های طرف قرارداد با بیمارستان‌ها می‌باشند که ملحفه و البسه عفونی بیمارستانی در آن کارگاه‌ها شستشو می‌شوند، در نهایت به دلیل مقرون به صرفه بودن همکاری اپلیکیشن‌ها با اینگونه واحدها و کارگاه‌های فعالیت فی مابین صورت می‌پذیرد و متاسفانه مبالغ دریافتی بر اساس انجام خدمات خشکشویی می‌باشد و حقوق مصرف‌کننده رعایت نمی‌گردد.

6- سخنگوی کسب‌وکارهای اینترنتی در اظهارات خود از اجرای قانون نظام صنفی صحبت نموده‌اند که موارد ذکر شده توسط ایشان ارتباطی به پرونده اپلیکیشن موصوف نداشته و این اتحادیه بر اساس اجرای قانون اقدام به ابلاغ اخطار پلمپ نموده است.

7- اتحادیه خشکشویی چنانچه شکایتی از هر یک از اعضای دارای پروانه کسب خود مبنی بر فعالیت خشکشویی بدون پروانه کسب دریافت نماید، در اسرع وقت نسبت به بررسی موضوع اقدام و در صورت نیاز اقدام به ابلاغ اخطار پلمپ خواهد نمود.

8- این اتحادیه دقیقا به دنبال این موضوع می‌باشد که یکبار برای همیشه مشکل حل شود، چون کسب‌وکارهای اینترنتی در حوزه خشکشویی با مواردی که در خصوص نحوه انجام خدمات ذکر شد، بهداشت جامعه را به خطر انداخته و با خدمات بسیار کم کیفیت، شهروندان را به این صنف و شغل بدبین نموده‌اند و برخلاف نظر آقای رهی در خصوص عدم وجود نهادی جهت رسیدگی به این موضوع، اتاق اصناف ایران و دبیرخانه هیئت عالی نظارت که متولی مشاغل و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌باشند مسئول رسیدگی به این مشکلات و اختلافات می‌باشند.

9- مجددا متذکر می‌گردد اتحادیه صنف خشکشویی دارای هیئت مدیره پنج نفره می‌باشد که آقای رجب‌زاده به عنوان رئیس هیئت مدیره مسئول اجرای مصوبات هیئت مدیره می‌باشد که متاسفانه بارها و بارها در این خبر از شخص رئیس اتحادیه نام برده شده است.

10- پیرو مطالب ذکر شده قبلی در خصوص صدور و مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی توسط اتحادیه مربوطه هیچ‌گونه اختلاف نظری وجود ندارد ولیکن در خصوص فعالیت‌های خدماتی مثل خشکشویی، لازم است ابتدا توسط اتحادیه خشکشویی مجوز فعالیت صادر و پس از آن اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی اقدام به صدور مجوز فعالیت اینترنتی نماید.

11- اتحادیه برای هر تعداد از استارتاپ‌ها اخطار پلمپ صادر و ابلاغ نموده باشد بر اساس قانون نظام صنفی بوده و هیچ‌گونه تخلفی از سوی اتحادیه صورت نپذیرفته است، در خصوص دو مورد به استثناء زودشور اتحادیه با اتاق اصناف ایران مکاتبه و موارد لازم ذکر گردیده و در حال پیگیری می‌باشد.

12- با توجه به اقدام اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی و سخنان سخنگوی اتحادیه جهت حمایت از خشکشویی‌های آنلاین به ذکر این مورد از قانون نظام صنفی بسنده می‌گردد که تداخل صنفی نیز یکی از تخلفات قانون نظام صنفی می‌باشد.

13- نگرانی استارتاپ‌ها و خشکشویی‌های سنتی زمانی پایان خواهد یافت که اتاق اصناف ایران و دبیرخانه هیئت عالی نظارت به این موضوع به صورت دقیق و کارشناسی رسیدگی نماید.

14- برای چندمین بار متذکر می‌گردد که شخص رئیس اتحادیه مطرح نمی‌باشد، ایشان نماینده بیش از یک هزار عضو دارای پروانه کسب می‌باشند که از طرف اعضای هیئت مدیره به عنوان مجری مصوبات و مطالبات اعضا فعالیت می‌نمایند.

15- در خصوص اظهارات مدیر موسسه پاک‌لین لازم است متذکر گردد که تهمت و افترا جرم بوده و قابل پیگیری در محاکم قضایی می‌باشد و شخص رئیس اتحادیه یقینا از این حق قانونی خود استفاده خواهد نمود.

16- متاسفانه دوستان و مدیران استارتاپ‌ها، حوزه اصناف را با میدان جنگ یکی دانسته و پیگیر پیروزی یکی و شکست دیگری می‌باشند که با وجود قانون و مسئولین با درایت یقینا این موضوع حل و فصل خواهد گردید.

 

در پایان امید است مسئولین محترم خبرگزاری، دفاعیات این اتحادیه را در ابعاد و اندازه معمول و در صفحات اصلی آن خبرگزاری نشر داده و در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال این اتحادیه آماده پاسخ‌گویی می‌باشد.

 

با احترام

روابط عمومی اتحادیه صنف خشکشویی و لباسشویی تهران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.