«آنتن» برترین برنامه و «آمیرزا» برترین بازی سال اندروید ایران شدند

درآمد توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندروید در سال 96 بیش از 180 میلیارد تومان بود

0

عملکرد درآمدی بازی‌های ایرانی در سال 96 نسبت به سال 95 رشدی 94 درصدی داشته است و برنامه‌های ایرانی نیز توانستند 64 درصد رشد درآمد نسبت به سال گذشته داشته باشند. همچنین تعداد تراکنش‌های موفق صورت گرفته از برنامه‌ها و بازی‌های ایرانی به ترتیب 18 و 22 درصد افزایش داشته‌اند. تعداد 31 هزار شاغل مستقیم و القایی در صنعت مشغول به فعالیت هستند.

کافه بازار در اردیبهشت 1397، گزارشی از وضعیت صنعت بازی و برنامه‌های ایرانی منتشر کرده است که در این گزارش، آمار و ارقام به دست آمده با سال‌های گذشته مقایسه شده و در تمامی موارد در سال 96 شاهد رشد این صنعت در ایران بوده‌ایم. موارد زیر در گزارش کافه بازار آورده شده است:

 

36میلیون کاربر و 29 میلیون حساب کاربری، تعداد و تنوع انواع کاربران کافه بازار است. تعداد نصب فعال بازار در هر سال تعداد کاربرانی است که در پایان هر سال برنامه بازار روی تلفن همراهشان نصب بوده است بر همین اساس می‌توان گفت به طور متوسط در هر خانوار ایرانی 1.5 کاربر از برنامه بازار استفاده می کنند. ( طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، مرکز آمار ایران). حساب‌های کاربری تایید شده تا پایان سال 96 به عدد 29 میلیون رسید و نسبت به سال گذشته رشد 67درصدی یا به عبارتی رشد 9 میلیونی داشت. بیش از 5.3 میلیون کاربر فعال روزانه هم ثبت شده است.

 

تعداد توسعه دهندگان یعنی تعدادی که حداقل یک برنامه در وضعیت انتشار در بازار دارند. در پایان سال 96 تعداد توسعه دهندگان کافه بازار به بیش از 23هزار تیم رسید و بیش از 180 میلیارد تومان درآمد توسعه‌دهندگان تا پایان سال 96 بوده است.

 

طبق این گزارش، در پایان سال 96 کاربران بازار امکان دانلود بیش از 151هزار برنامه و بازی را داشتند. در حالت کلی 1.6میلیارد بار دانلود یا به روز رسانی برنامه‌ها در بازار اتفاق افتاده است.

 

تراکنش‌های موفق بازار مانند سال‌های قبل، همچنان روند افزایشی دارد و در سال گذشته بیش از 14.5میلیون خرید از برنامه‌های فروشی یا محصولات درون برنامه‌ای و یا اشتراکی انجام شد.

 

ترکیب خریداران کافه بازار در سال گذشته به این صورت اعلام شد که 29 درصد از خریداران، تنها از برنامه‌های فروشی خرید داشتند؛ 54 درصد تنها خریدار محصولات درون برنامه‌ای بودند و 17 درصد هر دونوع از برنامه‌ها را خریداری کردند.

 

طی این گزارش، عملکرد درآمدی بازی‌های ایرانی در سال 96 نسبت به سال 95 رشدی 94 درصدی داشته است و برنامه‌های ایرانی نیز توانستند 64 درصد رشد درآمد نسبت به سال گذشته داشته باشند. همچنین تعداد تراکنش‌های موفق صورت گرفته از برنامه‌ها و بازی‌های ایرانی به ترتیب 18 و 22 درصد افزایش داشته‌اند. تعداد 31 هزار شاغل مستقیم و القایی در صنعت مشغول به فعالیت هستند.

 

یکی از تغییرات ایجاد شده در کافه بازار برای سال گذشته، امکان انتشار برنامه‌های آنی بود. برنامه‌های آنی به کاربران اجازه می‌دهند که بدون نصب برنامه، آن را اجرا کنند. متوسط اجرای هفتگی برنامه‌های آنی بیشتر از 10 برابر برنامه‌های عادی توسط کاربران در طول یک هفته اجرا می‌شوند.

 

از نظر تعداد تیم‌های توسعه دهنده فعال در استان‌های کشور، استان تهران با بیش از 2هزار تیم توسعه دهنده فعال در رده اول قرار دارد و بعد از آن استان‌های خراسان رضوی و اصفهان قرار گرفته‌اند.

 

از نظر سهم درآمدی استان‌های مختلف کشور هم، استان تهران 50 درصد از کل درآمد این صنعت را به خود اختصاص داده است. بعد از تهران، استان خراسان رضوی 15.1 درصد و اصفهان با اختصاص 8.9 درصد از کل درآمد، در رده‌های بعد قرار گرفته‌اند.

 

برترین برنامه‌ها و بازی‌های منتشر شده در سال 96 هم با مشارکت کاربران به این صورت اعلام شد که «آنتن» برترین برنامه و «آمیرزا» برترین بازی سال معرفی شدند.

 

در یک سال گذشته، 24.1 میلیون نظر از سوی کاربران و 61.8 میلیون امتیاز از سوی آنها ثبت شده است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.