افزایش تعرفه گاز برای استخراج رمزارز

0

تعرفه گاز برای صنعت استخراج رمزارز از دوهزار و هشتاد تومان به ازای هر متر مکعب به ۲ هزار و ۹۴۴ تومان افزایش یافت

رئیس امور تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت گاز در نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های گاز استانی از تغییر تعرفه گاز برای استخراج رمزارز خبر داد. در این نامه آمده است که تعرفه برای هر متر مکعب گاز از ابتدای سال ۱۴۰۰ با قیمت ۲۹ هزار و ۴۴۷ ریال محاسبه می‌شود و با احتساب ۹ درصد مالیات برارزش افزوده، فعالان این صنعت برای هر مترمکعب گازی که برای تولید برق مورد نیاز استخراج رمزارز استفاده می‌شود، باید بیش از سه هزار تومان بپردازند.

فعالان این حوزه بر این باورند که در حالی ملزم به پرداخت بیش از سه هزار تومان به ازای هر مترمکعب گاز شده‌اند که درواقع برای آنان گاز نیز با نرخ متوسط صادراتی محاسبه می‌شود. هم‌زمان با افزایش تعرفه برق برای استخراج کنندگان رمزارز، فعالان این حوزه پیش‌بینی کردند که به زودی تعرفه گاز نیز تغییر خواهد کرد و آن نیز افزایش خواهد یافت.

 

اواخر فرودین ماه گذشته براساس مصوبه وزارت نیرو تعرفه برق برای استخراج رمزارز به ازای هر کیلووات مصرفی از ۹۶۵۰ ریال به ۱۶۵۷۴ ریال رسید. در این مصوبه علاوه بر افزایش دوبرابری تعرفه برق، استخراج کنندگان ملزم به خاموش کردن دستگاه‌های خود در دوره اوج بحرانی شدند؛ در این دوره که به روزهای گرم و پرمصرف سال اطلاق می‌شود، حداقل ۳۰۰ ساعت یا ۱۳ روز پیش‌بینی شده است.

وزارت نیرو در این مصوبه دسته دیگری را با نام اوقات محدودیت‌دار تعریف کرده است؛ در این دوران ۱۱۲ روزه از سال، تعرفه قیمت برق دوبرابر قیمت تعیین شده یعنی چیزی در حدود ۳۳۰۰ تومان محاسبه خواهد شد.

در شرایطی تعرفه گاز برای استخراج رمزارز افزایش یافته است که از اول خرداد ماه طبق دستور رئیس‌جمهور و هم‌زمان با اوج‌گیری مصرف برق، ماینرهای مزارع قانونی استخراج رمزارز خاموش شدند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.