هاروارد در قلب ایران

آرزوی هر کسی است که وارد دانشگاه هاروارد شود

0

ورود به هاروارد و گذراندن دوره‌ای با کیفیتی در حد هاروارد کمی سخت و دست نیافتنی به نظر می‌رسد. اما تیم CS50x ایران به این رویا جامه عمل پوشانده. CS50 را علاقه‌مندان علوم کامپیوتر در تمام دنیا می‌شناسند و هر ساله منتظر برگزاری آن هستند.

امسال دومین سالی است که CS50x در ایران برگزار می‌‌شود؛ دوره علوم کامپیوتر هاروارد در قلب ایران، توسط تیم حرفه‌‌ای CS50 ایران.

علاقه‌مندان علوم کامپیوتر می‌دانند که این دوره فضای خشک آموزشی ندارد و شرکت‌کنندگان برنامه‌نویسی را در فضای مفرح تجربه می‌کنند. دوره بین‌المللی CS50 بدون هیچ پیش‌نیازی به علاقه‌مندان مبانی علوم کامپیوتر و زبان‌های برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد. شرکت‌کنندگان CS50 در پایان تا حدودی به زبان‌های پایتون، C، JS … مسلط خواهند شد و می‌توانند مسیر برنامه‌نویسی خود را به صورت تخصصی مشخص کنند.

درباره CS50

اواسط دهه 2000 میلادی، گروه علوم کامپیوتر هاروارد تشکیل شد و هدف این گروه برگزاری دوره‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی بود. این گروه دوره‌های مختلفی را در دانشگاه بین‌المللی هاروارد برگزار کرد، اما دو دوره CS50 و Puzzle Day بیش از دیگر دوره‌ها مورد استقبال قرار گرفت و محبوب شد. در هر دو دوره مبانی علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی تدریس می‌شود.

محبوبیت CS50 تا جایی پیشرفت که دانشگاه دیگری در آمریکا نیز میزبان این رویداد شد، دانشگاه ییل که افرادی مانند بیل کلینتون، جورج بوش، جان کری و … از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشگاه ییل از سال 2015 شروع به برگزاری این دوره کرد؛ در دوره CS50 دانشگاه ییل علاوه بر دانشجویان، دانش‌آموزان دبیرستانی نیز امکان حضور دارند. به این ترتیب دوره CS50 یکی از دوره‌های بزرگ و پرطرفدار در سطح بین‌المللی شد.

CS50 تا جایی محبوب شد که مارک زاکربرگ، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک در یکی از دوره‌های آن سخرانی کرد. زاکربرگ که دانشجوی سابق هاروارد بود، از CS50 به عنوان دوره‌ای منحصر‌به‌فرد در علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی یاد کرد.

پازل‌دی

هدف رویداد پازل‌دی، به چالش کشیدن شرکت‌کنندگان است. در این رویداد 6 روزه، گروه علوم کامپیوتر معماهایی را طرح می‌کنند و از شرکت‌کنندگان می‌خواهند که راه‌حل‌های خود را برای حل معما ارائه دهند.

شرکت در رویداد پازل‌دِی به صورت انفرادی و گروهی امکان‌پذیر است. برگزارکنندگان زمان معینی را برای حل معما اعلام می‌کنند و افراد و گروه‌ها در پایان مهلت تعیین شده باید پاسخ خود را ارسال کنند. در صورتی که پاسخ ارسالی را گروه علوم کامپیوتر تایید کند، به شرکت‌کننده گواهی بین‌المللی تعلق می‌گیرد.

هدف دوره CS50

هدف از برگزارکنندگان دوره CS50 آشنایی با مبانی علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی است و تفکر الگوریتمی مهم‌ترین مهارتی که به دست می‌آورند. عدم نیاز به آشنایی با مباحث برنامه‌نویسی از نکات مهم دوره CS50 است و باعث شده که بین علاقه‌مندان به علوم کامپیوتر در دنیا محبوب شود و افراد برای شرکت در آن لحظه‌شماری می‌کنند.

برگزاری CS50 هاروارد در ایران

حدود ۲ سال قبل گروهی در ایران، به نام CS50XIran، تصمیم گرفتند که این دوره پرطرفدار هاروارد را در ایران برگزار کنند. تیم سی‌اس فیفتی ابتدا دوره پازل‌دِی را برگزار کرد و شرکت‌کنندگان را به چالش کشید و به این ترتیب سعی کرد و سعی کرد مهارت مشتاقان یادگیری را افزایش دهد.

جالب است بدانید که در سال گذشته میلادی، تیم ایران در بین 167 کشور که رویداد پازل‌دِی را برگزار می‌کنند، مقام چهارم را به دست آورد؛ که نشان‌دهنده تعدد افراد علاقه‌مند به یادگیری برنامه‌نویسی و البته علوم کامپیوتر است.

تیم CS50 ایران، پس از برگزار کردن چند دوره رویداد پازل‌دِی، با تیم هاروارد برای برگزاری CS50 در ایران مذاکره کردند، بالاخره تیم هاروارد موافقت خود را اعلام کرد و دوره CS50 در ایران با وجود پاندمی کرونا البته به شکل غیرحضوری و آنلاین برگزار شد.

خوشبختانه با وجود پاندمی، CS50 طبق استاندارهای هاروارد برگزار شد و مانند دوره پازل‌دِی علاقه‌مندان ایرانی از آن استقبال کردند.

مدرس CS50 ایران

CS50 هاروارد در صورتی مجوز برگزاری را در کشورهای دیگر می‌دهد که مدرس آن علاوه‌بر گذراندن دوره CS50x، دوره CS50 educator را نیز گذارنده باشد. خوشبختانه امیرحسین فروغی، مدرس CS50 ایران، این دوره‌ها را در هاروارد گذرانده است؛ CS50x در 2017 و CS50 educator در 2019. (گواهی دوره‌های فروغی در وبسایت اختصاصی هاروارد قابل مشاهده و بررسی است.) بنابراین این دوره به زبان فارسی و مدرس تایید شده از سوی هاروارد برگزار می‌شود. البته بدیهی است که دانش سطحی زبان انگلیسی برای درک مفاهیم نیاز است.

دعوت مدرس هاروارد از ایرانیان برای شرکت در دوره CS50 ایران

دیوید میلان (David J Malan) که سال‌ها مدرس اصلی CS50 هاروارد است، در یک ویدئو از علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی در ایران دعوت کرده که در دوره CS50 که توسط یکی از شاگردان خودش در ایران برگزار می‌شود، شرکت کنند. میلان از شرکت‌کنندگان ایرانی این دوره به عنوان بخش جدیدی از جامعه بین‌المللی CS50 هاروارد یاد کرد.

 

سرفصل‌های آموزشی در دوره CS50 ایران

بهتر است کمی با دوره CS50 هاروارد که قرار است در ایران نیز برگزار شود، آشنا شوید. سرفصل‌های دوره تابستانه CS50x در ایران مانند هاروارد است و تفاوتی ندارد. دانشجویان این دوره زبان‌های Scratch, C, Arrays, Algorithms, Memory, Data structures, python, SQL, Information را آموزش خواهند دید، که مجموعۀه کاملی برای علاقه‌مندان به علم برنامه‌نویسی است. به‌علاوه دانشجویان، تفکر حل مسئله را می‌آموزند که به آنها برای حل مسائل در برنامه نویسی به‌صورت کارآمد کمک می‌کند.

برای برگزاری این دوره باید امیرحسین فروغی و نیما سالارکیا تشکر کرد، چرا که برگزاری این رویداد بین‌المللی در ایران با همت و تلاش آن‌ها میسر شد. این دوره در تابستان ۱۴۰۰ به صورت آنلاین از تاریخ ۱۷ تیر تا ۳۰ شهریور در ۱۱ جلسه به همراه ۱۱ جلسه رفع اشکال با ۳ رویداد جذاب در روزهای پنجشنبه هر هفته برگزار خواهد شد.

مدرک معتبر از هاروارد

لازم به ذکر است که شرکت‌کنندگان دوره CS50 در ایران می‌توانند در صورت موفقیت در حل مسئله‌ها، گواهی CS50 دانشگاه هاروارد را دریافت نمایند.

شرکت در این دوره به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

علاقه‌مندان به علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی با شرکت در این دوره به صورت پایه‌ای و مطابق با استاندارهای یک دانشگاه بین‌‌المللی مانند هاروارد آموزش خواهند دید، که فرصت بی‌نظیری است. دانشجویان علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی با شرکت در دوره CS50 ایران مباحث تئوریک را به صورت عملی و شهودی درک می‌کنند و برای ورود به بازار کار آماده خواهند شد. شرکت در دورهCS50  ایران را به کارآفرینان و مدیران کسب‌وکارهای مختلف پیشنهاد می‌شود، چرا که با شرکت در این دوره و آموزش تفکر الگوریتمی در حل مسائل مربوط به کسب‌وکارها رویکرد متفاوت و کارآمدی خواهند داشت.

برگزاری این رویداد بین‌المللی افتخار بزرگی برای جامعه برنامه‌نویسان ایران است و خوشبختانه حمایت از این دوره باعث شد که برگزارکنندگان به برگزاری این دوره در سال‌های آینده تشویق شوند. شرکت در این رویداد قدم بزرگی برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی و پیوستن به جامعه بین‌المللی CS50 است. برای ثبت‌نام و شرکت در این دوره می‌توانید به نشانی CS50x.ir/summer2021 مراجعه کنید.

همچنین شما می‌توانید درهنگام ثبت‌نام از کدتخفیف shanbepress استفاده کنید تا از تخفیف ۹۰ هزارتومانی بهره‌‌مند شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.