توافق نامه گوگل مبنی بر پرداخت هزینه ناشران فرانسه

0

به گزارش رویترز گوگل قراردادی را با ناشران در فرانسه امضا کرده است تا هزینه مطالبی را که برای قطعه های پیش نمایش استفاده می شود، پرداخت کند. ناظران فرانسوی سال گذشته به دنبال یک جنگ مشاجره ای که باعث شد گوگل پیش نمایش های خبری را به طور کامل حذف کند ، مجبور شد که مذاکرات خود را با ناشران آغاز کند.

پرداخت‌ها با ناشران منفرد براساس معیارهایی مانند اطلاعات سیاسی یا عمومی، تعداد داستان در روز و بازدیدکنندگان منحصر به فرد در ماه انجام می‌شود.

به عنوان بخشی از این معامله ، روزنامه های فرانسه به Google News News Showcase دسترسی پیدا می کنند. آنها همچنین قادر خواهند بود مقالات کامل یا جزئی را منتشر کرده و با قالب ها یا سایر قالب ها آزمایش کنند. سایت های اشتراک ممکن است مقالات خاصی را به صورت رایگان به خوانندگان اعطا کنند.

پس از اینکه فرانسه اولین کشور اتحادیه اروپا شد که قوانین جدید پیرامون مسئله ای به نام “droit voisin” یا حقوق همسایگان را اجرا کرد ، گوگل مجبور به مذاکره با ناشران شد. این اساساً یک قانون کپی رایت برای ناشران اخبار طراحی شده است که شرکت های دیجیتالی مانند Google و Facebook را مجبور به پرداخت یا حداقل مذاکره برای نمایش مقالات می کند.

گوگل تا زمانی که مجبور به اجرای قانون نشده بود ، در برابر ایده پرداخت هزینه ناشران برای محتوا، با این استدلال که از قبل به وب سایت ها کمک می کند تا میزان بازدید بیشتری را ایجاد کنند، ناکام مانده بود. همچنین اشاره کرد که بیشتر ناشران مطبوعاتی مجوز استفاده و نمایش رایگان مطالب خود را به گوگل اعطا کرده اند.

در عوض، هیئت حاکمه فرانسه استدلال کرد که ناشران اگر این کار را نمی کردند، کاهش چشمگیر در بازدید را شاهد بودند، زیرا گوگل 90 درصد سهم بازار جستجو را دارد. در همان زمان، گوگل این مزیت را داشت که بدون نیاز به پرداخت هزینه، نتایج جستجوی بهتر را ارائه می دهد.

از زمان اجرای این قانون، گوگل در حال مذاکره با ناشران فرانسوی در مورد چگونگی اعمال قوانین است. تا نوامبر سال 2020 ، با شش روزنامه و مجله از جمله روزنامه های ملی Le Monde و Le Figaro معامله کرد. با این حال ، گوگل هنوز در حال مذاکره با آژانس های مطبوعاتی و ناشران مجلات است. توافق نامه های مالی محرمانه است، بنابراین هنوز مشخص نیست که ناشران چه مقدار سود می‌گیرند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.