۷۰ تیم در سکوی پرتاب داوری می‌شوند

باهمستان ۱۰۰ استارتاپ به زودی افتتاح می‌شود

0

نشست خبری 100 استارتاپ با هدف ارائه گزارش فصل پاییز، معرفی تغییرات روند داوری و سرمایه‌گذاری، همچنین توضیحاتی در خصوص رویداد سکوی پرتاب زمستانی روز یکشنبه 27 بهمن ماه در شعبه اول پارادایس هاب برگزار شد.

در این نشست خبری محمد یاراحمدی خاطر نشان کرد 100 استارتاپ نه تنها رقیبی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر موجود در زیست بوم نخواهد بود، بلکه تعاملاتی برای بهبود بازار سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی ایران با شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارد.

یاراحمدی دلیل شروع به کار 100 استارتاپ را توجه به لایه بذری در اکوسیستم استارتاپی دانست و گفت:« ۱۰۰ استارتاپ یک شبکه ارتباطی است، ما رقیب شتاب‌دهنده‌ها و وی‌سی‌ها نیستیم. با ضعف لایه بذری تیم‌های کمتری فرصت تجربه‌کردن را به دست می‌آورند. آن‌وقت نه تنها استارتاپ‌های لایه بذری رشد نمی‌کنند؛ تعداد سرمایه گذاری کم می‌شود و اکوسیستم استارتاپی آسیب می‌بیند. با کمبود سرمایه گذاری خلاقیت و نوآوری در استارتاپ‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.»

در این نشست خبری محمد یار احمدی از مدل‌های جدیدی که 100 استارتاپ در همکاری تعریف کرده سخن گفت و تاکید کرد بخش زیادی از همکاری‌های ۱۰۰ استارتاپ افراد هستند نه نهادها. او گفت:«حتی اگر بخواهیم با نهادها کار کنیم با افراد شاخص آن‌ها همکاری می‌کنیم.»

مدیر روابط عمومی 100 استارتاپ در خصوص میزان سرمایه‌گذاری 100 استارتاپ گفت:« پیشتر بذرمایه‌های ۱۰۰ استارتاپ مربوط از صندوق خودمان بود اما رویکردمان را تغییر دادیم ؛ سرمایه گذارهای دیگری اضافه کردیم و هم‌سرمایه‌گذار پذیرفتیم. به عنوان مثال بذر مایه تیم‌های سخت‌افزاری بیشتر از ۵۰۰ میلیون  می‌شود که سقف سرمایه‌گذاری 100 استارتاپ است.» یاراحمدی همچنین گزارشی از سرمایه‌گذاری‌هایی که در رویداد سکوی پرتاب آذرماه انجام شد ارائه کرد و افزود:« از بین حدود ۱۵۰ درخواست، ۲۰ استارتاپ به داوری نهایی رسیدند که از این تعداد100 استارتاپ توانست با کمک سرمایه‌گذاران دیگر بر روی پنج استارتاپ سرمایه‌گذاری کند.. پورتفو ۱۰۰ استارتاپ با این ۵ استارتاپ شروع می‌شود. فرایند سرمایه‌گذاری در این 5 استارتاپ ابر پزشکی با هم‌سرمایه‌گذاری اسمارت‌آپ، فن‌آسا با هم‌سرمایه‌گذاری تریگ‌آپ، مدوپد با راهبری دکتر محمدحسین حمیدی، اسمارت مدیکو با هم‌سرمایه‌گذاری شتابدهنده هلثیو و دست به رنگ با هم سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذار انجل انجام شد. در مجموع دو و نیم میلیارد تومان بر روی‌ این 5 استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که تا پایان سال ۱۳۹۸ این رقم به چهار میلیارد تومان می‌رسد.»یاراحمدی مدل سرمایه‌گذاری 100 استارتاپ را مشارکت با فروش عنوان کرد.

به گفته مدیر روابط عمومی 100 استارتاپ شتاب‌دهنده‌ها جزو راهبرهایشان نبودند. اما 100 استارتاپ مدل راهبری و داوری‌اش را تغییر داده و بر همین اساس رویداد سکوی پرتاب زمستانی‌ خود را در روزهای 7 و 8 اسفند برگزار می‌کند. در این رویداد داوری حدود ۷۰ تیم با مشارکت هم‌سرمایه‌گذاران انجام همچنین تعدادی کارگاه و دورهمی گره‌گشایی با حضور فعالان دولتی و خصوصی زیست‌بوم کارآفرینی برگزار می‌شود.

یار احمدی در این نشست خبری افزود:«‌ ما محیطی را فراهم می‌کنیم تا صندوق‌های جسورانه بتوانند با ۱۰۰ استارتاپ همکاری کنند و ریسک سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه را کاهش می‌دهیم. همچنین همین مسیر را با شتاب‌دهنده‌ها طی می‌کنیم.»

وی از خروج سرمایه‌گذاری  100 استارتاپ از تهران در چند ماه گذشته و  اضافه شدن فرایند آموزش خبر داد. یاراحمدی گفت :« در این سه ماه؛سعی کردیم از تهران خارج شویم و از طریق صندوق‌های پژوهش فناوری و استارتاپ‌های شهرستانی در استان‌ها فعالیتمان را گسترش دهیم. باید مدل کسب‌وکار اصلاح شود ویکی از بخش‌های جدی ۱۰۰ استارتاپ در ماه‌های آینده پیگیری فرایند آموزش است. آموزشگاه‌های اکوسیستم یا متمرکز بر زبان‌های برنامه‌نویسی هستند یا بر توسعه محصول و بازاریابی تاکید دارند. اما به نظر ما تعامل با تیم و مدیریت اهمیت بیشتری دارد. »

روابط عمومی استارتاپ۱۰۰ با اشاره به برگزاری دومین رویداد سکوی پرتاب در هفتم و هشتم اسفند دراین باره توضیح داد: «برای دور جدید داوری شاهد ۲۶۸ ثبت‌نام جدید بودیم که از بین آنها ۱۳۵ تیم موردقبول واقع شدند. از میان تیم‌های برگزیده؛ ۷۰تیم در این رویداد داوری می‌شوند. سرمایه‌گذاران می‌توانند تیم‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. ادونچر، هم‌آوا،شناسا، پارایا، صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، یزد و خراسان داوران خود را به این رویداد می‌فرستند.»

همزمان با رویداد سکوی پرتاب زمستانی رویداد نشانی نیز برگزار می‌شود. نشانی فرصتی برای استفاده استارتاپ‌ها از منتورها است.نشانی زیر نهادی در ۱۰۰ استارتاپ است که با کمک یکی از تاکسی‌های اینترنتی در مسیر محل کار یا منزل منتورها اتفاق می‌افتد. تاکنون رضا کلانتری نژاد، محمد شکوری مقدم،دکتر نیری از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جواد عامل، امیر شکوری نیا برای حضور در کمپین رویداد نشانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

باهمستان ۱۰۰ استارتاپ افتتاح می‌شود

محمد یاراحمدی در نشست خبری از افتتاح باهمستان 100 استارتاپ خبر داد و افزود:« هویت ۱۰۰ استارتاپ بر روی شبکه سازی بوده و تعاملات برایش اهمیت دارد. به همین خاطر فضای چند عملکردی را از بازسازی یکی از سوله‌های باغ بهشت درست کرده است. برای شبکه‌سازی و تعامل با همکاری موسسه دانش‌بنیان برکت ساختمان «باهمستان ۱۰۰ استارت‌آپ» را در دست ساخت داریم. این ساختمان سومین ساختمان دهکده کارآفرینی باغ بهشت بعد از شعبه اول پارادایس هاب و شتابدهنده هاردتک است.» زیربنای باهمستان ۹۷۰ مترمربع بوده و با ۱۴۰۰ مترمربع مساحت کل ساخته شده است . باهمستان مناسب برگزاری رویدادها و همایش‌ها است. همچنین دارای اتاق رسانه برای برگزاری نشست‌های خبری و تعامل با رسانه‌ها است.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.