1100 میلیارد تومان سرمایه‌خطرپذیر وارد بازار سهام می‌شود

مدیرعامل فرابورس:

0

بيش از 500ميليارد تومان درخواست تاسيس وی‌سی در فرابورس داريم. يعني حدود 20 درصد سرمايه موردنظر براي سال 1400. دو وی‌سی هم با سرمايه تا 600 ميليارد تومان درخواست ورود به بورس را دارند و به نظر می‌رسد تا هزار ميليارد تومان از سرمايه موردنظر تاکنون تامين شده است.

امیر هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در پنل سرمایه‌گذاری یلدای کارآفرینان استارتاپی در مورد وضعیت فعلی شرکت‌های نوآور در بورس گفت: «الان به لحاظ مقرراتي اوضاع خوبي وجود دارد. در حال حاضر پتنت هم در بورس معامله مي‌شود؛ ‌‌5 ميليارد تومان پتنت معامله شده بدون اينکه محصولي موجود باشد. حتي در زمان آغاز به کار پارک پرديس  و اينکه ارتباط بين استارت‌آپ‌ها و بازار سرمايه شکل بگيرد و اينکه چه ابزارهايي براي اين ورود وجود دارد و … هم مبهم بود و هم دور از ذهن. چندين سال طول کشيد و در سال 91 کار جدي شروع شد و  وي‌سي‌‌ها در قالب صندوق به بورس جذب شدند. تابلوي دانش‌بنيان را طراحي کرده ايم و شروع به کار کرده است. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها حتي قبل از اينکه به بلوغ برسند، مي‌توانند وارد اين بازار شوند.

به گزارش شنبه پرس هامونی در ادامه گفت: وضعيت امروز، وضعيت خوبي است. به لحاظ مقررات و ابزارهايي که بازار سرمايه بايد آماده مي‌کرد، تا 80درصد زيرساخت حقوقي و مقرراتي فراهم شده است.» او به وضعیت سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها در بورس هم اشاره کرد که استارت‌آپ‌ها الان با پتنت سرمايه‌گذاري مي‌شوند؛ يعني قبل از اينکه محصولي توليد شده باشد. «خيلي از کشورها متعجب مي‌شوند که ما در بازار سرمايه علاوه بر اوراق مشارکت و سهام شرکت‌ها، پتنت معامله مي‌کنيم. اين نهضت راه افتاده است. اما من دو چالش هم در اين مسير مي‌بينم. اين دو چالش از نگاه سرمايه‌گذاران و کساني است که مي‌خواهند روي استارت‌آپ‌ها سرمايه‌گذاري کنند. يکي مربوط به صورت‌هاي مالي حسابرسي‌شده است که سرمايه‌گذار اين را به صورت شفاف مي‌خواهد و استارت‌آپ‌ها بايد بيشتر به اين مسئله بپردازند.

دوم حاکميت شرکتي است. چون اکثر شرکت‌هاي استارت‌آپي کسب‌وکار خانوادگي هستند و حتي اگر با سرمايه‌گذار هم قرارداد داشته باشند، رئيس هيات مديره و سهامدار اصلي يک نفر است. چنين استارت‌آپي اگر بخواهد وارد بورس شود با مشکل مواجه مي‌شود و بايد شفافيت داشته باشد تا سرمايه‌گذاران هم جذبش شوند.»

هامونی تاکید کرد اغلب استارت‌آپ‌ها صورت مالي دقيق حسابرسي‌شده ندارند و این مشکل بزرگ آن‌ها برای جذب سرمایه در بازار سهام است

صورت مالی حسابرسی‌شده، پاشنه آشیل استارتاپ‌ها

هامونی تاکید کرد اغلب استارت‌آپ‌ها صورت مالي دقيق حسابرسي‌شده ندارند و این مشکل بزرگ آن‌ها برای جذب سرمایه در بازار سهام است.«شايد 20درصد از استارت‌آپ‌ها اين مسائل را رعايت کرده‌ باشند. حرف آخر سرمايه‌گذار و استارت‌آپ روي صورت مالي مي‌آيد که حتي زيان‌ده‌بودن شرکت را اعلام کرده است. در واقع الزام شفاف‌بودن براي ما يک خط قرمز است و از آن تخطي نمي‌کنيم. به نظر من پول هست و حدود 20 وي‌سي خواستار حضور در فرابورس هستند. يعني بيش از 500ميليارد تومان درخواست تاسيس وي‌سي در فرابورس داريم. يعني حدود 20 درصد سرمايه موردنظر براي سال 1400. دو وي‌سي هم با مجموع سرمايه 600 ميليارد تومان درخواست ورود به بورس را دارند و به نظر مي‌رسد تا هزار ميليارد تومان از سرمايه موردنظر تاکنون تامين شده است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.