۱۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌خطرپذیر وارد بازار سهام می‌شود

مدیرعامل فرابورس:

0

بیش از ۵۰۰میلیارد تومان درخواست تاسیس وی‌سی در فرابورس داریم. یعنی حدود ۲۰ درصد سرمایه موردنظر برای سال ۱۴۰۰٫ دو وی‌سی هم با سرمایه تا ۶۰۰ میلیارد تومان درخواست ورود به بورس را دارند و به نظر می‌رسد تا هزار میلیارد تومان از سرمایه موردنظر تاکنون تامین شده است.

امیر هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در پنل سرمایه‌گذاری یلدای کارآفرینان استارتاپی در مورد وضعیت فعلی شرکت‌های نوآور در بورس گفت: «الان به لحاظ مقرراتی اوضاع خوبی وجود دارد. در حال حاضر پتنت هم در بورس معامله می‌شود؛ ‌‌۵ میلیارد تومان پتنت معامله شده بدون اینکه محصولی موجود باشد. حتی در زمان آغاز به کار پارک پردیس  و اینکه ارتباط بین استارت‌آپ‌ها و بازار سرمایه شکل بگیرد و اینکه چه ابزارهایی برای این ورود وجود دارد و … هم مبهم بود و هم دور از ذهن. چندین سال طول کشید و در سال ۹۱ کار جدی شروع شد و  وی‌سی‌‌ها در قالب صندوق به بورس جذب شدند. تابلوی دانش‌بنیان را طراحی کرده ایم و شروع به کار کرده است. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها حتی قبل از اینکه به بلوغ برسند، می‌توانند وارد این بازار شوند.

به گزارش شنبه پرس هامونی در ادامه گفت: وضعیت امروز، وضعیت خوبی است. به لحاظ مقررات و ابزارهایی که بازار سرمایه باید آماده می‌کرد، تا ۸۰درصد زیرساخت حقوقی و مقرراتی فراهم شده است.» او به وضعیت سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها در بورس هم اشاره کرد که استارت‌آپ‌ها الان با پتنت سرمایه‌گذاری می‌شوند؛ یعنی قبل از اینکه محصولی تولید شده باشد. «خیلی از کشورها متعجب می‌شوند که ما در بازار سرمایه علاوه بر اوراق مشارکت و سهام شرکت‌ها، پتنت معامله می‌کنیم. این نهضت راه افتاده است. اما من دو چالش هم در این مسیر می‌بینم. این دو چالش از نگاه سرمایه‌گذاران و کسانی است که می‌خواهند روی استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند. یکی مربوط به صورت‌های مالی حسابرسی‌شده است که سرمایه‌گذار این را به صورت شفاف می‌خواهد و استارت‌آپ‌ها باید بیشتر به این مسئله بپردازند.

دوم حاکمیت شرکتی است. چون اکثر شرکت‌های استارت‌آپی کسب‌وکار خانوادگی هستند و حتی اگر با سرمایه‌گذار هم قرارداد داشته باشند، رئیس هیات مدیره و سهامدار اصلی یک نفر است. چنین استارت‌آپی اگر بخواهد وارد بورس شود با مشکل مواجه می‌شود و باید شفافیت داشته باشد تا سرمایه‌گذاران هم جذبش شوند.»

هامونی تاکید کرد اغلب استارت‌آپ‌ها صورت مالی دقیق حسابرسی‌شده ندارند و این مشکل بزرگ آن‌ها برای جذب سرمایه در بازار سهام است

صورت مالی حسابرسی‌شده، پاشنه آشیل استارتاپ‌ها

هامونی تاکید کرد اغلب استارت‌آپ‌ها صورت مالی دقیق حسابرسی‌شده ندارند و این مشکل بزرگ آن‌ها برای جذب سرمایه در بازار سهام است.«شاید ۲۰درصد از استارت‌آپ‌ها این مسائل را رعایت کرده‌ باشند. حرف آخر سرمایه‌گذار و استارت‌آپ روی صورت مالی می‌آید که حتی زیان‌ده‌بودن شرکت را اعلام کرده است. در واقع الزام شفاف‌بودن برای ما یک خط قرمز است و از آن تخطی نمی‌کنیم. به نظر من پول هست و حدود ۲۰ وی‌سی خواستار حضور در فرابورس هستند. یعنی بیش از ۵۰۰میلیارد تومان درخواست تاسیس وی‌سی در فرابورس داریم. یعنی حدود ۲۰ درصد سرمایه موردنظر برای سال ۱۴۰۰٫ دو وی‌سی هم با مجموع سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومان درخواست ورود به بورس را دارند و به نظر می‌رسد تا هزار میلیارد تومان از سرمایه موردنظر تاکنون تامین شده است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.