گوشت‌گیاهی راهی برای جبران کاهش سرانه مصرف گوشت در ایران  

0

در سال‏های اخیر و متاثر از عوامل متعدد متاسفانه شاهد کم شدن سرانه مصرف گوشت در بین اقشار مختلف جامعه هستیم. به گونه‏ای که طی 10 سال اخیر و در دهه‏ی 90 شمسی، این مهم بیش از 50 درصد و تا کمتر از 5 کیلوگرم کاهش داشته است. در این شرایط عرضه‏ی جایگزین هایی برای گوشت و فراورده‏های گوشتی جهت حفظ تعادل در الگوی تغذیه‏ای جامعه و جبران بخشی از کمبود پروتئین ناشی از کاهش مصرف سرانه گوشت را در سبد خانوار بسیار مهم و مورد توجه است. گوشت و فراورده‏های گوشتی گیاهی هم اکنون نزدیک به 1.65 درصد بازار گوشت قرمز در دنیا را به خود اختصاص داده اند، موضوعی که امروزه به سرعت در حال رشد می باشد. افزایش جمعیت، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی تغذیه ای جوامع به سوی تغذیه‏ی سالم از جمله ی عوامل محرک در این زمینه می باشد. موارد مذکور در کنار کاهش سطح درامد خانوار و افزایش قیمت عرضه گوشت و فراورده‏های پروتئینی در بازار کشور، باعث شد تا استارتاپ پایاتئین تولید گوشت گیاهی را برای عرضه در بازار، مورد توجه قرار دهد، ارزان سازی تولید گوشت با کیفیت گیاهی بافت دار مهمترین رسالت پایاتئین در اکوسیستم صنایع غذایی کشور می باشد.

استارت آپ پایاتئین متشکل از گروهی از متخصصان صنایع غذایی و بیوتکنولوژی و فیتوشیمی با شناسایی نیاز جامعه به بهره مندی از پروتئین، اقدام به تولید گوشت گیاهی بر پایه ایزوله های پروتئین کرده است. این گوشت گیاهی که با ضریب شباهت بالای 80 درصد نسبت به گوشت قرمز در قالب گوشت تکه ای، گوشت چرخ شده و برگر عرضه می شود. نه تنها طعم و بافت گوشت حیوانی را برای مصرف کننده محیا می سازد که با بهره مندی از چندین منبع پروتئینی گیاهی پروفایل کاملی از اسید آمینه های مورد نیاز بدن را ارائه میکند. از این رو این محصول نه تنها در مواد مغذی با گوشت قابل رقابت است که به دلیل نداشتن عناصر غیر سودمند موجود در گوشت قرمز همچون کلسترول جایگزین مناسبی برای انواع گوشت حیوانی به حساب می‏آید.

فعالین این استارت آپ که با حمایت شتابدهنده دانش بنیان زیست فناوری بن دالب شروع به فعالیت کرده اند در تلاشند تا نقش موثری امنیت غذایی جامعه و افزایش سرانه مصرف پروتئین های سودمند ایفا کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.