چرا استارتاپ‌ها به سنجه‌ها نیاز دارند؟

گپی کوتاه درباره تعیین اصول متریک برای استارتاپ‌ها

0

سنجه‌ها ستاره‌های قطبی برای استارتاپ‌ها هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانند راه خود را پیدا کنند. در این مدت که با استارتاپ‌ها در ارتباط بودم این نقطه ضعف در استارتاپ‌ها به شدت دیده می‌شد. آن‌ها با به دست آوردن سنجه‌ها باید بدانند از چه مسیری و با چه سرعتی به سمت چه هدفی حرکت می‌کنند.

5شنبه هفته گذشته کارگاهی به نام تعیین اصول متریک برای استارتاپ‌ها در فینووا برگزار شد. مدرس این دوره ناصر غانم‌زاده، منتور و بنیان‌گذار صندوق سرمایه گذاری جسورانه اُپاتان بود. به بهانه برگزاری این کارگاه از او در مورد برگزاری این دوره و ضرورت آشنایی استارتاپ‌ها با اصول متریک پرسیدیم. غانم‌زاده می‌گوید: «سنجه‌ها ستاره‌های قطبی برای استارتاپ‌ها هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانند راه خود را پیدا کنند. در این مدت که با استارتاپ‌ها در ارتباط بودم این نقطه ضعف در استارتاپ‌ها به شدت دیده می‌شد. آن‌ها با به دست آوردن سنجه‌ها باید بدانند از چه مسیری و با چه سرعتی به سمت چه هدفی حرکت می‌کنند. همچنین در نظر داشته باشند که  از زمان شکل‌گیری ایده، دائما در حال پایش مسیر و سرعت حرکتشان باشند.» به گزارش خبرگزاری شنبه او تاکید کرد این مورد برای تمام استارتاپ‌ها بسیار مهم است و حتما به هر روشی که امکان دارد در این زمینه به کسب دانش و مهارت بپردازند. «حتما در این باره مطالعه داشته باشند. در اصل مواردی که باید به سرمایه‌گذاران ارائه دهند هم همین سنجه‌ها یا عومل قابل اندازه‌گیری و مقایسه با اعداد و ارقام است.»

 

چرا متریک؟

برگزارکننده این کارگاه‌ فینووا بود، محمدرضا پایدار، مسئول آموزش فینووا هم درباره علت برگزاری این دوره گفت که در تجربیاتشان از ارزیابی استارتاپ‌ها و از تعامل با آن‌ها متوجه شدند استارتاپ‌ها در اکوسیستم، نمی‌توانند به درستی هدف‌های خودشان را کمی کنند. «هدفی هم که با عدد بیان نشود، نمی‌تواند قابل‌سنجش و پایش باشد. استارتاپ‌ها باید بتوانند هدف و میزان مشخصی از آن که در مدت زمان خاصی باید به دست آورند را مشخصا تعیین کنند. تنها راه‌حل رسیدن به این نقطه، تبدیل تمام پارامترهای موجود، به عدد است، تا هدف قابل محاسبه و نتیجه‌گیری شود. برای مثال، در یک دوره سه ماهه سنجیده شود که چه اندازه به هدف تعیین‌شده رسیده‌اند و حتی محاسبه سرعت حرکت به سمت هدف هم نباید فراموش شود. تا در نهایت به این نتیجه دست پیدا کنند که میزان پیشرفت‌شان خوب و قابل‌قبول بوده یا خیر.» پایدار تاکید کرد به‌کارگیری متریک‌ها در تمامی استیج‌ها ضروری است اما جنس سنجه‌ها‌ در مراحل مختلف با هم متفاوت است؛ چراکه همانطور که استارتاپ رشد می‌کند، سنجه‌ها هم رشد خواهند کرد.

پایدار همچنین اضافه کرد: «این کارگاه، اولین کارگاه از دوره کارگاه‌های متریک‌ها یا سنجه‌های استارتاپی است. البته به دلیل استقبال زیاد داوطلبان، این دوره در بهمن‌ماه نیز مجددا برگزار خواهد شد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.