پرآوید؛ مرجع آموزش‌های تخصصی آی‌تی

پوریا فرهد از استارت‌آپی می‌گوید که با همکاری دانشگاه شریف راه‌اندازی شده‌است

0

«حدود 13 هزار ثبت‌نام در این مدت صورت گرفته‌ که این میزان هم دوره‌های رایگان و هم دوره‌های پولی را شامل می‌شود.»

با فراگیری استفاده از اینترنت یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی که در راستای استفاده هر‌چه بهتر از اینترنت ایجاد شد، امکان ارائه آموزش‌های آنلاین و مجازی در زمینه‌های مختلف بود. اینترنت نقش مهمی را در دسترسی هر‌چه بهتر و بیشتر افراد به آموزش‌های متنوعی که امکان ارائه آن به وجود آمده بوده، بازی کرده است. در همین راستا و در جهت استفاده هرچه بهتر از این ظرفیت استارت‌آپ‌های مختلفی با موضوع ارائه آموزش‌های آنلاین شکل گرفتند. استارت‌آپ پرآوید به نشانی
paravid.com‌ یکی از این استارت‌آپ‌هاست که در زمینه آموزش آنلاین موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. پوریا فرهد با همکاری مجموعه آزمایشگاه یادگیری فناوری اطلاعات دانشگاه شریف که بهروز عبادی، مدیریت اجرایی آن را بر عهده دارد، این استارت‌آپ را بنیانگذاری کرده‌ است. با پوریا هم‌صحبت شدیم تا داستان شکل‌گیری این استارت‌آپ را برایمان روایت کند. او که متولد قزوین است 26 سال دارد و فارغ‌التحصیل کارشناسی آی‌تی از دانشگاه آزاد قزوین و در حال حاضر دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک در دانشگاه آزاد تهران مرکز است. «‌من مدتی به عنوان توسعه‌دهنده در آزمایشگاه یادگیری فناوری اطلاعات دانشگاه شریف کار می‌کردم. فعالیت اصلی مجموعه برگزاری دوره‌های حضوری آی‌تی بود. این مجموعه زیر‌مجموعه پژوهشکده آی‌تی دانشگاه شریف است که به صورت تخصصی ‌روی آموزش آی‌تی کار می‌کند‌ و نزدیک به 7 سال است که دوره‌های حضوری آی‌تی را برگزار می‌کند. بعد از مدتی این فکر به وجود آمد که این دوره‌ها به صورت الکترونیکی و آنلاین نیز ارائه شوند و از همین جا ایده ایجاد یک پلتفرم با مدیریت مجموعه مطرح شد و بعد از آن پرآوید شکل گرفت.»

با توجه به توضیحاتی که دادید، پرآوید را تعریف کنید و بگویید در این استارت‌آپ چه فرآیندی در حال شکل‌گیری است؟
سامانه پرآوید در واقع بستری است که امکان ارائه دوره‌های آموزشی فناوری اطلاعات را به صورت الکترونیکی برای همه فراهم کرده است. افراد می‌توانند دوره موردنظر خودشان را از میان دسته‌بندی‌های مختلفی که در سایت قرار داده شده است، انتخاب کنند و با ثبت‌نام در آن به محتوای آموزشی دوره به صورت الکترونیکی دسترسی پیدا کنند. محتوای دوره‌ها شامل ویدئو، کتاب، فایل‌های تکمیلی دوره و تمرین است. افرادی هم که امکان دریافت محتوای دوره را به صورت اینترنتی ندارند، این امکان را دارند که محتوای دوره را در USB یا دیسک دریافت کنند. اتفاقی که در پرآوید در حال شکل‌گیری است این است که ما سعی می‌کنیم دانش‌پذیر را وارد یک فرآیند آموزشی‌کنیم و فقط تحویل‌دهنده کالای آموزشی نیستیم. به این صورت که دانش‌پذیر وقتی که اقدام به ثبت‌نام یک دوره‌ای می‌کند، بتواند به صورت تعاملی به یادگیری دوره ادامه بدهد. به همین منظور امکان پرسش و پاسخ در پلتفرم فراهم شده ‌و در انتهای دوره دانش‌پذیر می‌تواند در صورت تمایل در آزمون پایان دوره شرکت کند و گواهی رسمی که از طرف دانشگاه شریف صادر می‌شود، دریافت کند. در واقع پرآوید یک همکاری حقوقی و قانونی با دانشگاه صنعتی شریف دارد که بتواند اقدام به صدور مدرک کند.

دوره‌های پرآوید شامل چه مواردی می‌شوند؟
در حال حاضر حدود 150 دوره آموزشی در پرآوید قرار داده شده ‌که شامل 1000 ساعت ویدئو با موضوعات آی‌تی‌محور است. ما قصد داریم تمرکز موضوعی دوره‌ها را ‌روی آی‌تی نگه داریم، چون معتقدیم مباحث آی‌تی‌ کاربردی هستند و افراد می‌توانند با یادگیری آن در بازار کار ورود کنند. از طرف دیگر دانشگاه‌ها نیز در زمینه مهارت‌افزایی دانشجویان ضعف دارند که این دوره‌ها می‌تواند این خلأ آموزشی را پر کند.

محتوای دوره‌ها چطور تامین می‌شود؟
ما به‌واسطه ویژگی‌ای که مجموعه آزمایشگاه یادگیری فناوری اطلاعات داشت و سال‌ها در زمینه آموزش مباحث آی‌تی کار کرده بود، ارتباطات گسترده‌ای با مدرسان شاخص در زمینه آی‌تی داشتیم. از طرفی با توجه به سرمایه‌گذاری که مجموعه فناوری اطلاعات دانشگاه شریف در پرآوید کرده است، خودمان محتوا را تولید می‌کنیم. به این ترتیب که محتواها یا از طریق اساتید در داخل منزل تولید می‌شوند و یا از طریق استودیویی که در مجموعه داریم. به عبارت دیگر برخلاف رقبایی که در این زمینه در حال فعالیت هستند، ما مارکت‌پلیس یا بازارچه فروش محتوا نیستیم، بلکه محتوا را از اساتید خریداری می‌کنیم. در حال حاضر حدود 100 استاد با ما همکاری می‌کنند.

هزینه شرکت در دوره‌های پرآوید چقدر است؟
دوره‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دوره‌هایی که شاید بتوانیم نام جامع ‌روی آن بگذاریم که شامل دوره‌هایی می‌شوند که کوتاه‌مدت نیستند و حدود 40 ساعت ویدئوی آموزشی دارند و پس از آن هم فرد امکان شرکت به صورت رایگان در آزمون آن دوره را دارد. متوسط قیمت این دوره‌ها حدود 150هزار تومان است. علاوه بر این، دوره‌های دیگری هم به صورت تکمیلی وجود دارند که مکمل دوره‌های دیگر هستند که با قیمت‌هایی حدود 5 تا 10 هزار تومان و در برخی مواقع رایگان در اختیاران کاربران قرار می‌گیرد.

آزمون دوره‌ها نیز به صورت آنلاین برگزار می‌شود؟
در حال حاضر خیر. به دلیل نوع اعتبار‌سنجی که داریم، امکان برگزاری آنلاین آزمون‌ها وجود ندارد و آزمون‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شوند.
از وقتی که کار را شروع کرده‌اید این استارت‌آپ درآمدزا بوده است؟
بله، درآمدزایی داشتیم و تقریبا درآمد ما در سطحی است که به پوشش هزینه‌هایی که داریم نزدیک است.

علت اینکه تاکنون به سوددهی نرسیده‌اید، چه بوده است؟
ما از زمانی که کار را شروع کردیم، انتظار نداشتیم که در یکی دو سال اولیه به سوددهی برسیم و برنامه‌ای که داشتیم بیشتر جذب سهم بیشتری از بازار بوده است تا بتوانیم اثرگذار‌تر باشیم و رشد کنیم. البته این رشد ممکن است چندیدن سال طول بکشد تا به سوددهی برسد.

چه تعداد دوره از شما خریداری شده است؟
حدود 13 هزار ثبت‌نام در این مدت صورت گرفته‌ که این میزان هم دوره‌های رایگان و هم دوره‌های پولی را شامل می‌شود.

مهم‌ترین مشکلتان چه چیزی بوده است؟
ضعف زیر‌ساخت‌های اینترنت در برخی مناطق کشور باعث بروز مشکلاتی برای کاربران در دریافت محتوای اینترنتی می‌شود. از طرف دیگر رعایت کپی‌رایت مشکل دیگری بود چراکه مالکیت ویدئو‌های دانلود‌شده حفظ نمی‌شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.