همکاری مشترک برای راه‌اندازی مرکز فناوری توسعه انرژی

تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری و سازمان منطقه آزاد انزلی

0

مهدی‌زاده: سازمان منطقه آزاد انزلی فضایی را برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفتند تا شرکت‌های فناور به صورت متمرکز در این منطقه به فعالیت خود ادامه دهند. مطرح شد تا علاوه بر ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حوزه انرژی شاهد فعالیت آنها در این منطقه باشیم. البته قرار است علاوه بر این شاهد فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه شیلات و کشاورزی نیز در این منطقه باشیم

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و سازمان منطقه آزاد انزلی با هدف ایجاد و راه‌اندازی مرکز فناوری توسعه انرژی در منطقه آزاد انزلی و ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی در این منطقه میان دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی امضاء شد.

 

شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی، شیلات و کشاورزی

کامبیز مهدی‌زاده فرساد، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به بازدید از منطقه آزاد انزلی بیان کرد: «در بازدید از این منطقه مشخص شد که سازمان منطقه آزاد انزلی فضایی را برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفتند تا شرکت‌های فناور به صورت متمرکز در این منطقه به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین پیشنهاد راه‌اندازی مرکز نوآوری حوزه انرژی با این سازمان مطرح شد تا علاوه بر ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حوزه انرژی شاهد فعالیت آنها در این منطقه باشیم. البته قرار است علاوه بر این شاهد فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه شیلات و کشاورزی نیز در این منطقه باشیم.»

مهدی‌زاده همچنین بیان کرد: «بنابراین با انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری، ظرفیت‌های همکاری بسیاری میان ستاد و سازمان ایجاد می‌شود تا شاهد بهره‌برداری بیشتر از پتانسیل نیروی متخصص کشور و ایجاد اشتغال در منطقه باشیم. چرا که در این منطقه علاوه بر واردات محصولات شاهد صادرات نیز هستیم.»

 

زیرساخت‌ها برای فعالیت استارتاپ‌ها آماده است

در ادامه رضا مسرور، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با بیان اینکه به زودی شاهد نقش‌آفرینی بیشتر منطقه آزاد انزلی در اقتصاد ملی کشور می‌شویم گفت: «امضای این تفاهم‌نامه و همکاری با معاونت علمی بر فعالیت‌های منطقه آزاد انزلی تاثیرگذار است چرا که تمام زیرساخت‌ها برای فعالیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در این منطقه فراهم است.»

 

جذب صنایع های‌تک مربوط به حوزه انرژی

بر اساس این گزارش، ایجاد و راه‌اندازی مرکز فناوری توسعه انرژی در منطقه آزاد انزلی، راهبری دوره‌های آموزشی حرفه‌ای برای تقویت ظرفیت حرفه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد برای ترویج و فرهنگ‌سازی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر برخی از اهداف امضای این تفاهم‌نامه همکاری است.

همچنین بر اساس امضای این تفاهم‌نامه، همکاری در جذب صنایع «های‌تک» مربوط به حوزه انرژی، برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی حوزه انرژی و محیط زیست در منطقه آزاد انزلی، هم‌افزایی در تقویت کریدور چین، قزاقستان، ایران جهت انتقال کالاهای انرژی محور تسهیل می‌شود.

همچنین دبیرخانه‌ای جهت انجام پیگیری اجرای تفاهم‌نامه در ستاد راه‌اندازی می‌شود تا هدایت و معرفی طرح‌های فناورانه و پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی از طریق بخش خصوصی، موسسات پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاهی و دولتی از طریق ستاد پیگیری شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.