فن‌بازار هشتم و 6 استارتاپی که برای سرمایه‌گذاران ارائه داشتند

اکبر قنبرپور، رئیس مرکز فن‌بازار ملی ایران:

0

در جلسه روز 12ام اسفند 6 استارتاپ ارائه داشتند و هر 6 استارتاپ ارائه‌دهنده، موفق به جلب‌نظر سرمایه‌گذاران شدند، بعضی استارتاپ‌ها فقط با یک سرمایه‌گذار و بعضی با تعداد بیشتری مذاکره اولیه را انجام دادند.

هشتمین برنامه استارتاپ دمو برای استارتاپ‌هایی که در حوزه آموزش کار می‌کنند، در تاریخ 12 اسفندماه، در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. اکبر قنبرپور، رئیس مرکز فن‌بازار ملی ایران، در این رابطه به خبرگزاری شنبه‌پرس توضیح می‌دهد: « این رویدادها از سال گذشته شروع شده و هشتمین دوره آن نیز در این هفته برگزار شد. استارتاپ‌ها می‌توانستند در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش‌های آکادمیک فعالیت کنند. ماه گذشته فراخوانی برای استارتاپ‌های حوزه آموزش ارسال شد و بعد از ثبت‌نام، دو مرحله ارزیابی از استارتاپ‌ها انجام شد و نهایتا 6 استارتاپ در روز رویداد برای سرمایه‌گذاران ارائه دادند. از طرف دیگر با سرمایه‌گذاران این حوزه مانند وی‌سی‌ها تعامل کردیم و تعدادی از آنها هم در جلسه حضور داشتند. در حال حاضر مجموعه کارگزار ما که مسئول برگزاری این مراسم بود، در حال پیگیری روند انجام کار و مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذاران است تا این سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها، انجام شود.» قنبرپور در رابطه با مدت زمان انجام این مذاکرات تا انجام آخرین مرحله و سرمایه‌گذاری بیان می‌کند: «این مدت بسته به طرفین دارد ولی به صورت میانگین، تا به حال زمانی کمتر از 3 ماه نداشتیم، و این طبیعی است چون شرایط همدیگر را باید بررسی کنند، مذاکراتی داشته باشند و با درنظر گرفتن تمامی موارد احتمالا به مذاکرات و جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. معمولا برای در رویدادها، برای این موارد، سه ماه زمان درنظر می‌گیریم که این تعاملات را به نتیجه برسانیم.»

قنبرپور می‌گوید: «معمولا بعد از ارائه آخر، در روز دمو، جلسه‌ای بین سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها برگزار می‌شود. در هشتمین رویداد هم این جلسات انجام شد و تا نقطه‌ای که هردو طرف، سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر به نتیجه برسند، ما پیگیر انجام جلسات خواهیم بود. در جلسه روز 12ام اسفند 6 استارتاپ از جمله استارتاپ‌های کوکیت، بلدشو، ای سمینار، کندوکاو، استادسلام و دوتست ارائه داشتند و هر 6 استارتاپ ارائه‌دهنده، موفق به جلب‌نظر سرمایه‌گذاران شدند، بعضی استارتاپ‌ها فقط با یک سرمایه‌گذار و بعضی با تعداد بیشتری مذاکره اولیه را انجام دادند.»

 

سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده با روش انتقال سهام بوده است

او در پاسخ به این سوال که شیوه سرمایه‌گذاری‌هایی که تا به حال در این جلسات روی استارتاپ‌ها انجام شده است می‌گوید: «سرمایه‌گذاری‌ها تا به حال به شیوه واگذاری سهام بوده است که میزان مبلغ درخواستی از سوی استارتاپ در مقابل مقدار سهام پیشنهادی، توسط فن‌بازار و در جلسات ارزیابی قبل از مراسم ارائه درحضور سرمایه‌گذاران، بررسی می‌شود.» قنبرپور ادامه می‌دهد: «ممکن است یک سرمایه‌گذار تمایل به سرمایه‌گذاری روی چند استارتاپ داشته باشد و همه را اعلام کند. ولی تا به حال چنین موردی نداشتیم که چند سرمایه‌گذار روی یک استارتاپ سرمایه‌گذاری کنند. استارتاپ با تمام سرمایه‌گذارانی که مایل به سرمایه‌گذاری هستند، وارد مذاکره می‌شود و از بین آنها یک سرمایه‌گذار را انتخاب می‌کند و فرایند سرمایه‌گذاری برای یک راند انجام می‌گیرد و اگر مایل باشند و نیاز باشد در راندهای بعدی سرمایه‌گذار دیگری جذب خواهند کرد.» در مورد نحوه انتخاب سرمایه‌گذار توسط استارتاپ‌ها، قنبرپور توضیح می‌دهد معمولا استارتاپ‌ها به دنبال سرمایه‌گذارانی هستند که تنها آورده آنها پول نباشد، یعنی علاوه بر پول بتواند شبکه خوبی به آنها اضافه کند و زنجیره ارزشی را از قبل داشته باشد که استارتاپ‌ به آن زنجیره ارزش اضافه شود و یا اینکه دانش مدیریت همراه خود بیاورد. سرمایه‌پذیران به دنبال اسمارت مانی هستند یعنی تنها از سرمایه‌گذار پول نمی‌خواهند بلکه در کنار آن خدماتی از این دست که می‌تواند در موفقیت سرمایه‌پذیر موثر باشد را هم مدنظر قرار می‌دهند.»

 

پیشنهاداتی برای ارائه بهتر استارتاپ‌ها

قنبرپور در رابطه با خدماتی که برای استارتاپ‌ها در این مراکز قبل از رویدادهای استارتاپ دمو انجام می‌شود، می‌گوید: «طی چندین جلسه آنچه که می‌خواهند ارائه کنند را بررسی می‌کنیم و در خصوص محتوایی که ارائه می‌کنندپیشنهادهایی به آنها می‌دهیم. اعداد و ارقامی که به سرمایه‌گذار پیشنهاد می‌دهند و همینطور نوع تعاملی که می‌خواهند با سرمایه‌گذار داشته باشند. همه این موارد را بررسی می‌کنیم و یک تنظیم‌گری  با استارتاپ‌ها خواهیم داشت. اینکه هر استارتاپ چه ارزشی برای خود درنظر دارد و چنددرصد آن را به سرمایه‌گذار پیشنهاد می‌دهد مواردی است که با کمک افراد متخصص و حرفه‌ای به استارتاپ‌ها پیشنهاد می‌دهیم.

رئیس مرکز فن‌بازار در پایان اشاره می‌کند که سرمایه‌گذاران هنوز هم می‌توانند برای سرمایه‌گذاری روی این استارتاپ‌ها اعلام آمادگی کنند. به گفته او این فرایند باز است و محدود به همان روز رویداد نیست.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.