فقط 15 دقیقه حذف شده!

پاسخ تیم برنامه صدو هشتاد درجه به نامه سرگشاده مدیر مسئول هفته نامه شنبه

2

بعد از پخش مناظره منتقدان و مخالفان و موافقان استارتاپ ها در شبکه افق، اکبر هاشمی مدیر مسئول هفته نامه شنبه در نامه ای سرگشاده به مدیر شبکه افق از وی به خاطر حذف 30 تا 40 دقیقه از سخنانش در این برنامه انتقاد کرد. حالا تیم برنامه صدو هشتاد درجه توضیحاتی در پاسخ به این نامه ارسال کرده که به صورت کامل همراه با توضیحات اکبر هاشمی می خوانید.

جناب آقای اکبر هاشمی

مدیر مسئول هفته‌نامه “شنبه”

با سلام

حضرتعالی اخیرا در نامه‌ای سرگشاده به مدیر شبکه_افق سیما، از سانسور بخش قابل توجهی از صحبت‌هایتان در برنامه صدوهشتاددرجه انتقاداتی را بیان فرمودید، همچنین مدتی قبل نیز در هفته‌نامه خود با تیتر “شبنامه درونتان را خاموش کنید”، ازعدم پخش برنامه‌ای که با حضور آقایان سید میثم سیدصالحی و رضا الفت‌نسب، به عنوان میهمان مناظره و جنابعالی و آقایان مهدی غلامی، سید مهدی کرباسی و خانم زهرا طباخی، به عنوان هیئت همراهِ گفتگو، ضبط شده بود، خبر داده بودید.

جهت تنویر افکار مخاطبین شما و سایر رسانه‌ها، چند نکته به عرض می‌رسد:

1- مستحضر هستید که ساخت و اجرای برنامه‌های ترکیبی تلویزیونی به لحاظ فنی امری دشوار و زمان‌بر است و منطقا بعد از ضبط هر برنامه بلافاصله امکان و الزام پخش از آنتن وجود ندارد. مضافا اینکه در مورد خاص برنامه صد و هشتاد درجه، شیوه کار به گونه‌ایست که ضبط برنامه‌ها در بازه زمانی کوتاه‌تری نسبت به پخش هفتگی در طول سال، انجام می‌گیرد و طبعا مراحل تدوین برنامه و ساخت آیتم‌های مکمل تا رسیدن به نسخه نهایی زمان زیادی را از تیم سازنده طلب می‌کند.

2- ادعا فرموده بودید که برنامه مذکور از جدول پخش شبکه خط خورده است! منبع این ادعای شما کجاست؟

به طور طبیعی تمام قسمت‌های برنامه صد و هشتاد درجه، طبق جدول پخش و زمان‌بندی دقیقی که حاصل برنامه‌ریزی تیم سازنده و شبکه افق هست، پخش می‌شود و قطعا اخبار لغو پخش یا تغییر در این زمان‌بندی هم صرفا از مبادی اطلاع‌رسانی رسمی شبکه افق سیما منتشر می‌شود.

3- اشاره داشتید به اینکه 40 دقیقه از صحبت‌های شما در طی برنامه، که ناظر بر دفاع از اکوسیستم استارت‌آپی ایران بوده دچار تیغ سانسور شده است!

ابدا اینطور نیست؛ مجموع زمان ضبط شده در استودیو (به استناد وجود فیلم خام برنامه) 84 دقیقه بوده که 69 دقیقه آن به طور کامل در نسخه نهایی از سیما پخش شد. پس منطقا کسر 69 از 84 دقیقه، نهایتا 15 دقیقه حذفی را مشخص می‌کند نه 40 دقیقه ادعایی حضرتعالی.

15 دقیقه حذف شده هم شامل مراحل نصب میکروفون‌ها، نشستن میهمانان و هیئت همراه و بخش کوچکی از صحبت‌های هیئت همراه در بخش پایانی آن هم به جهت رسیدن به زمان کنداکتور شبکه (84 دقیقه) بوده است و نه سانسور صحبت‌های افراد.

در این بین تنها دو مقطع از صحبت‌های شما در بخش دوم برنامه حذف شده که یکی بدلیل نام بردن شما از دو برندِ دیجی‌کالا و بامیلو و تذکر مجری درباره آیین‌نامه تبلیغاتی سازمان صدا و سیما بود و دیگری نکته‌ای که شما سه مرتبه در طول برنامه تکرار کردید و به جهت جلوگیری از حشو و تکرار، تنها یک بارِ آن پخش شد.

4- ذکر این نکته ضروری است که چارت برنامه صد و هشتاد درجه به گونه‌ایست که اولویت زمان آنتن برای میهمانان اصلی برنامه است و هیئت همراه صرفا نقش کمکی در پیشبرد مباحث را دارند؛ و با توجه به زمان مورد نیاز پنج آیتم هر برنامه و تیتراژ آغازین و پایانی، اگر احیانا زمان کل بیشتر از زمان کنداکتور شبکه باشد، بخش‌هایی از گفتگوی هیئت همراه در بخش پایانی (بدون حضور میهمانان اصلی) حذف خواهد شد.

5- به هر جهت در صورتی که کماکان بر باور سانسور شدن صحبت‌هایتان در این برنامه، استوار هستید، به جهت دفاع از رسالت اخلاقی تیم سازنده، از حضرتعالی دعوت به عمل می‌آید تا شخصا با حضور در دفتر برنامه، فیلم خام ضبط شده این برنامه را بازبینی بفرمایید.

6- گمان بر این است که با توجه به بازخوردهای مخاطبین این برنامه مبنی بر بی‌پاسخ ماندن شبهات مطرح شده از طرف کارشناس روبروی آقای الفت‌نسب، یا احیانا دفاعیات ضعیف ایشان (به قضاوت مخاطبین)، این حجم از ناراحتی و خشم رسانه‌ای یک نشریه استارت‌آپی، کاملا طبیعی و قبل تصور بود.

شاید حاشیه‌سازی برای این برنامه، با نیت انحراف از توجه به نتایج محتوایی این مناظره و سرگرم کردن مخاطبین به حواشی جذاب رسانه‌ای صورت گرفته باشد.

7- حتی اگر حضرتعالی هم نقدی بر روند تولید این برنامه ابراز نمی‌فرمودید، باز هم تیم سازنده برنامه صد و هشتاد درجه، سال‌ها اعتبار اخلاقی و رسانه‌ای خود را فدای حذف بخش‌هایی از صحبت‌های یک فرد در یک برنامه خاص نکرده و نخواهد کرد و قطعا حفظ امانت اخلاقی و رسانه‌ای همیشه رسالتی بر دوش ما خواهد بود.

در پایان از زحمات شما و تحریریه هفته‌نامه وزین شنبه در حمایت از یکی از مهم‌ترین ارکان کارآفرینی کشور که همان استارت‌آپ‌هاست کمال تشکر را ابراز می‌نماییم و نیز از دقت نظر و توجه شما به برنامه صد و هشتاد درجه و انتقادات سازنده‌تان در جهت بهبود کیفی این برنامه سپاسگزاریم.

انتشار این متن در رسانه‌هایی که پیش‌تر مطالب انتقادی خود را نسبت به این برنامه در آن‌ها منتشر فرموده بودید، نشان از اخلاق حرفه‌ای شما دارد.

با سپاس فراوان

تیم سازنده برنامه صد و هشتاد درجه

 

توضیح در مورد جوابیه:

ضمن تقدیر از تیم سازنده برنامه صدو هشتاد درجه؛ بنده شرایط تان را درک می کنم. علی رغم اینکه نمی خواهم به تک تک نوشته شما خوبان پاسخ بگویم. پذیرش حذف 15 دقیقه از برنامه یا اشاره مستقیم به حذف بخشی از سخنانم را گامی مثبت در جهت شفاف سازی می دانم. از دعوتتان ممنونم ولی نیازی به حضور بنده برای بازبینی فیلم ها نیست. اگر قرار بر بازبینی باشد،ترجیح می دهم نسخه خام و برش نخورده را در اختیار خبرگزاری شنبه پرس بگذارید تا به صورت عمومی پخش ومخاطبان گرانمایه نتیجه گیری کنند.

باردیگر از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شبکه افق و تیم صدو هشتاد درجه به خاطر فراهم آوردن فضایی برای گفتگو و تعامل تشکرکرده و امیدوارم این روند با عدالت بیشتری ادامه پیدا کند.

با احترام

اکبر هاشمی

 اگر مناظره منتقدان و مخالفان و موافقان استارتاپ ها را ندیده اید اینجا ببینید

 

2 دیدگاه
  1. ناشناس می‌گوید

    سلام
    فاصله 15 دقیقه با 40 دقیقه خیلی زیاده! بالخره شما اشتباه می کنید یا آنها؟

    1. محمد می‌گوید

      نوشتن کلا 15 دقیقه حذف شده که همه حذفیات هم صحبت های آقای هاشمی نبوده و نهایتا فکر کنم 5 دقیقه از صحبت های آقای هاشمی حذف شده از 5 تا 40 دقیقه فاصله زیادیه. مگه نه؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.