سرمایه گذاری شرکت شناسا بر روی جاروب

0

شرکت شناسا در راستای توسعه فعالیت های خود و بر اساس استراتژی های کلان مجموعه و با بررسی روند‌ سرمایه گذاری‌های‌ فناورانه و نوآورانه، در آخرین روزهای سال 98 اقدام به سرمایه گذاری در تاسیس استارتاپ “جاروب” به عنوان یکی از کسب و کارهای نوآور فعال در حوزه مدیریت پسماند نمود.
به گزارش روابط عمومی شناسا، این مجموعه با اتخاذ استراتژی ورود به زنجیره ارزش حوزه مدیریت پسماند، از آذرماه 1398 براساس اولویت های تعیین شده، در گام نخست، اقدام به شناسایی و ارزیابی کسب و کارهای زیرحوزه مدیریت تولید و جمع آوری پسماند نمود که در نهایت استارتاپ جاروب به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد و استارتاپ جاروب به سبد سرمایه گذاری شرکت سرمایه‌گذاری شناسا اضافه گردید. مجموعه شناسا قصد دارد که در ادامه، با هدف تکمیل زنجیره ارزش مدیریت پسماند، سرمایه‌گذاری‌های خود را به سایر حلقه‌های این زنجیره گسترش داده و در توسعه این اکوسیستم کسب و کاری و اجتماعی که جزو نیازهای اولویت‌دار و مهم ایران و جهان است نقشی تاثیرگذار ایفا کند.
جاروب سامانه ای برای جمع آوری زباله خشک در شهر تهران است که در قالب اپلیکیشن و سایت امکان ثبت درخواست شهروندان برای تحویل زباله های خشک را محیا می کند. جاروب با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، لجستیک قدرتمند و نیروی انسانی مجرب و با انگیزه در جهت سامان بخشی به سیستم جمع‎آوری پسماند کشور فعالیت خواهد داشت.
بنیان‌گذاران جاروب دکتر مهدی فیروزان و مهندس امیر نیک مرام با گذشت 14 ماه از آغاز فعالیت جاروب معتقدند ایده های بزرگی برای تحقق اهدافشان دارند. امیر نیک مرام هم‎بنیان‎گذار جاروب می‌گوید: از میان دوراهه سود یا رشد که پیش‎روی هر استارت‌آپ است ما رشد را انتخاب کردیم. از طرفی مکانیزم توسعه استارت‌آپ ها بعد از رسیدن به محصول برای بالندگی و رشد، جذب منابع مالی لازم برای توسعه کسب و کار است. جاروب نیز پتانسیل و استعداد بالایی برای جهش و رشد دارد و از این قاعده مستثنی نیست.
مهدی فیروزان از دلایل انتخاب مجموعه شناسا برای جذب سرمایه گفت. او که تجربه همکاری شهر کتاب مجازی (bookcity online) با فناپ را موفق، شیرین و لذت بخش می داند، می گوید همین تجربه موفق و استراتژیک باعت شد که از پیشنهاد شناسا استقبال کنم. شناسا دارای ریشه های محکمی در گروه مالی پاسارگاد است که از طرفی تعامل سازنده اش با بازیگران جدی زیست بوم کارآفرینی و با تجارب ارزنده، ساختاری محکم، قابل اتکا و در عین حال روزآمد را برای یک شریک استراتژیک شکل داده است.
فیروزان در خصوص ایده شکل گیری جاروب گفت: ایده اولیه، سامانه ای برای جمع آوری پسماند خشک ابتدا در آبان 97 برای مدیریت پسماند لبنان شکل گرفت. از سویی شهر کتاب سابقه طولانی پیشگامی در فرهنگ‌سازی و نیل به اهداف توسعه پایدار را با تجربیات موفقی در حل مسئله مصرف کاغذ از طریق پروژه‎هایی نظیر شهر کتاب‎مجازی و فیدیبو در کارنامه کاری خود داشت. نتیجه آن شد که مسئله مدیریت پسماند کلان شهری مثل تهران و رسیدن به اهداف توسعه پایدار آنقدر با اهمیت بود که در دی ماه 97 مقصد تغییر کرد و استارت‌آپ جاروب برای سامان‌بخشی به سیستم سنتی جمع آوری پسماند شروع به فعالیت کرد. اسفند 97 اولین نسخه از اپلیکیشن جاروب آماده شد. طی سال 98 جاروب به دنبال ایجاد مزیت رقابتی به مسئله فرهنگ‌سازی پرداخت. جمع آوری زباله خشک مدارس تهران نخستین گام اجرایی جاروب و نتیجه آن تجربه موفق کار با نوجوانان بود. طی این مسیر نظر سنجی ها و کمپین های متنوعی برقرار شد که پرسونای مخاطبان جاروب را ساخت. اتاق فکر جاروب از ابتدا تا امروز معتقد به فعالیت اجرایی و فرهنگی توامان است. فیروزان در خصوص سابقه فعالیت این مجموعه به کمپین های برگزار شده از سال 97 اشاره کرد.

حامد ساجدی مدیرعامل شناسا در گفتگویی در خصوص این سرمایه گذاری توضیحاتی ارائه داد. او گفت: اهمیت ویژه ارتقای سبک زندگی و توجه به سرمایه‌های طبیعی از رویکردهای دیرپا در شناسا بوده و هست. او در خصوص علت انتخاب این حوزه برای سرمایه‌گذاری تصریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت و جایگاه محیط زیست در زندگی روزمره، موضوع مدیریت پسماند در تمامی کشورهای جهان مورد توجه ویژه قرار گرفته است. دکتر ساجدی افزود: با بررسی روند سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته، شاهد سرمایه گذاری در این حوزه هستیم و شرکت شناسا با توجه به روندهای جهانی و نیز در نظر گرفتن شرایط مختلف کشور ایران، برنامه جامع مدیریت پسماند را تدوین نمود. وی به این نکته اشاره کرد که در شناسا با بررسی مزایا و چالش های حوزه پسماند، زنجیره ارزش این حوزه شامل مدیریت تولید پسماند و فرآیند جمع آوری آن، بازیافت و فروش مجدد پسماند، غربال گری پسماند و آموزش و فرهنگ سازی مورد توجه است. ساجدی گفت تصور ما بر این است که به کارگیری فناوریهای روز و مدل های کسب و کاری نوآورانه در این زمینه می تواند راهگشا و ارزش آفرین باشد که جاروب در این راستا مورد توجه شناسا قرار گرفت.
ویژگی های مطمئن و افق های روشن جاروب، توسعه فنی، زیر ساخت های لازم، رشد کسب و کار، نیروهای متخصص جاروب و از همه مهمتر اهداف محیط زیستی پایدار جاروب باعت شد مجموعه شناسا، جاروب را انتخاب کند و با تمام قدرت از آن پشتیبانی نماید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.