رویداد استارتاپی بازگشت سبز برگزار می‌شود

0

نشست خبری رویداد بازگشت سبز با حضور دکتر کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر متولیان معاون تحقیقات و فناوری، عطا یعقوبی، دبیر اجرایی و آرش سروری دبیر رسانه‌ای این رویداد درمحل دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. دکتر کوهپایه زاده در این نشست خبری با اشاره به اینکه روزانه در بیمارستان‌های کشور مواد موثر و ارزشمندی را از دست می‌دهیم و غیر علمی با این پسماندها برخورد می‌شود گفت:《انجام اقدامات ملی در خصوص پساب ها و پسماند های بیمارستانی یکی از دغدغه های مهم تمامی مدیران بیمارستانی می‌باشد که با یک نگاه استراتژیک به پساب‌های بیمارستانی با توجه به بحران آب می‌توان از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.》

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه افزود:《ایده‌های متنوعی در سطح دنیا وجود داره که در سطح ملی و بین المللی در حال کار هستند که در نظر داریم در این رویداد از تفکرات و اقدامات بهره ورانه حمایت نماییم. کمک به محیط زیست در خصوص بازیافت پساب‌های بیمارستانی از دغدغه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران است.
این رویداد فرصت خوبیست که از تفکر دانشمندان جوانمان در زمینه پسماندهای بیمارستانی به نحوی ارزشمند استفاده کنیم و مطمئناً بسیاری از این تفکرات می تواند به نتیجه برسد و با توجه به تکنولوژی هایی که امروزه وجود دارد میتوان نتایج ارزشمندی حاصل نمود و بایستی از این فرصت یک بهره وری مناسب به همراه خلق ثروت ایجاد نمود.
نقش دانشگاه ها در این موضوع بسیار مهم است و این موضوع بایستی از سوی جامعه علمی دیده شود چرا که بسیاری بر این باورند که این قبیل اقدامات مربوط به شهرداری و محیط زیست می باشد. این درحالی است که موضوع بازیافت یک چالش چند بخشی است و اگر بتوان در بیمارستان ها پسماند کمتری تولید نمائیم و یا پسماند بیمارستانی کم خطر تولید نمائیم، متعاقباً سیستم هایی مانند شهرداری ها و محیط زیست نیز بر روی امحاء آنها اقداماتی با اطمینان بالاتری انجام دهند و اگر قرار شود که مواد بیمارستانی امحاء و یا بازیافت شود، همکاری گروهی علمی در این خصوص نیاز است.》
دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه با هدف انجام اقدامات مناسبی در این خصوص، تصمیم به برگزاری رویداد بازگشت سبز با همکاری دیگر دانشگاه های علوم پزشکی، غیر علوم پزشکی و همچنین بخش‌های خصوصی کرده است.
با توجه به وجود استارتاپ‌هایی در حوزه مدیریت پسماند، در حال حاضر پسماندها در بیمارستان ها به خوبی مدیریت نمی‌شود و همچنان نتوانسته‌اند اثرات قابل توجه و ملموسی را در بیمارستان ها داشته باشند و بیمارستان‌ها این استقبال و رقبت را دارند که در خصوص گسترش این قبیل استارتاپ‌ها منابع مالی احصاء نمایند و بتوانند با بازیافت مواد برای خود و بیمارستان ها خلق ثروت نمایند و در اقتصاد سلامت نیز نقش داشته باشند. برای مثال روزانه مقادیر بیشماری از مواد قابل بازیافت مانند مواد فلزی مانند ایمپلنت های اورتوپدی (پیچ ها و پلاک ها) و مواد پلیمری مانند کیسه های سِرُم و متعلقات آن در بیمارستان ها استفاده می شود و همگی قابلیت بازیافت را دارند. ایمپلنت‌های اورتوپدی که دارای ارزش مالی بسیار زیادی می‌باشد و میلیون‌ها تومان برای خرید آن هم بیمار و صنعت بیمه تحت فشار قرار می‌گیرد و می توان با یک برنامه صحیح و به‌جا این مواد ارزشمند را بازیافت نمود. در کنار این موضوع پساب‌های بیمارستانی نیز دارای اهمیت است که روزانه مقادیر بسیار زیادی از این ماده ارزشمند را از دست می‌دهیم. قطعا فعالیت استارت آپ ها در این حوزه بسیار ارزشمند است، اما بنظر می رسد که این موضوع همچنان قوت پیدا نکرده است و ناکافی است و بایستی برای این موضوع استارت آپ های توانمند با خلاقیت و تفکر نوآورانه پا به این عرصه بگذارند. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است برگزاری رویداد بازگشت سبز می تواند فرصت بسیار خوبی برای شکل گیری این قبیل استارتاپ‌ها در بستر فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران باشد. دکتر کوهپایه زاده در این نشست خبری گفت:《در شرایط کنونی کشور که درگیر ویروس کرونا شده، اهمیت توجه به فناوری‌های مدیریت پسماند اهمیت دو چندانی پیدا می کند که می تواند ارتباط مستقیمی با کنترل آلودگی‌ها داشته باشد.
از لحاظ قانونی پسماندهای بیمارستانی از هرنوع بایستی امحاء گردد که این قانون موجب شده است در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دیگر دانشگاه‌ها برنامه نظام‌مندی برای بازیافت مواد بیمارستانی با ارزش بالا وجود نداشته باشد. اما در خصوص مدیریت پساب‌های بیمارستانی اقدامات خوبی صورت گرفته است و بازیافت تجهیزات پزشکی از این زنجیره بخاطر موانع قانونی مغفول مانده استیکی از مشکلات کنونی در خصوص کرونا ویروس می توان دید که در کنار چالش های ایجاد شده این ویروس، دفع زباله ها و پسماند های آن مانند ماسک ها، دستکش ها، لباس ها که بایستی هر چند ساعت یکبار تعویض شوند از اهمیت بالایی برخوردار است که بایستی مدیریت پسماند آن به درستی انجام شود. چرا که اگر به درستی در این خصوص اقدام نشود، نه تنها کمکی به محیط زیست نکرده ایم، بلکه داریم آلاینده های بیشتری را به محیط زیست اضافه می نمائیم.》

دکتر متولیان معاون تحقیقات و فناوری نیز در خصوص برگزاری رویداد بازگشت سبز گفت:《رویداد بازگشت سبز یک رویداد استارتاپی است که دانشگاه علوم پزشکی ایران مجری این رویداد برای اولین بار در سطح کشور با محوریت بازیافت تجهیزات پزشکی غیرعفونی می‌باشد. در سطح شهر تهران بیش از 7000 مرکز درمانی که در بین آن 160 بیمارستان است که روزانه این بیمارستان‌ها بیش از 100 تن زباله تولید می نمایند که هموراه در خصوص نحوه امحاء و بازیافت آن چالش های گسترده ای وجود داشته است که خود بیمارستان ها وظیفه بی خطر سازی آنها را نیز بر عهده دارند. با برگزاری این رویداد دانشگاه از تمامی نوآوران و افرادی که صاحب نظر هستند و ایده‌های خلاقانه در این زمینه دارند دعوت می کند تا با حضور در این رویداد بتوانند مشکلات این حوزه را با نگاه فناورانه حل و رفع نمایند. بیمارستان ها روزانه صدها میلیون تومان برای امحاء زباله های بیمارستانی هزینه می کنند که یک بار هزینه‌ای سنگینی را برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌کند که با بهره گیری از ایده های خلاقانه و نوآورانه استارت آپ ها می توانند بار مالی را از روی دوش بیمارستان ها بردارند.》

در این نشست خبری دکتر امید پورنیک مدیر توسعه فناوری سلامت نیز حضور داشت و در تکمیل صحبت‌های دکتر متولیان گفت:《رویداد بازگشت سبز یک رویداد تفکرانه است که دارای اثر بسیار مثبتی بر روی جامعه می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی ایران صرفاً قصد برگزاری یک رویداد متداول را ندارد و قصد دارد یک نوع تفکر را برای جامعه و متخصصان رقم بزند. چرا که این موضوع کمتر به آن پرداخته شده است و جوانب آن تاکنون به مقدار کافی و درخوری به آن پرداخته نشده است. در این راستا دانشگاه علوم پزشکی ایران قصد دارد به این تفکر بپردازد و این رویداد شروعی بر این تفکر می باشد.
این رویداد یک تفکر ایده بازار است که به دنبال ایده های نو و تفکرات نو در زمینه بازیافت تجهیزات بیمارستانی غیر عفونی است. قصد داریم این مشکلات را با جامعه و متخصصین در میان بگذاریم و از آنها کمک بطلبیم و با کمک آنها دست در دست یکدیگر مشکلات را حل نمائیم و برای آن راهکار داشته باشیم.
در این رویداد کسانی که پیش تر در این حوزه فعالیت نموده اند را قصد داریم مجال و فرصتی دهیم تا بتوانند خلاقیت های خود را در زمینه پسماند های غیر عفونی بیمارستانی مانند تحهیزات پزشکی بکار گیرند که هم بیشتر دیده شوند و هم اینکه بتوانند در کنار ما قرار گیرند و هم بتوانند مشکلات دانشگاه را حل نمایند. همچنین در نظر داریم از کسانی که قصد حرکت در این مسیر دارند حمایت نمائیم که هم کمکی شود برای دانشگاه علوم پزشکی ایران و هم اینکه بتوانیم در سطح کشور حرکت جدیدی را در این خصوص رقم بزنیم و بتوانیم شرایطی را ایجاد نمایئم که خلق ثروت و ارزش برای جامعه و کشور باشد.
مقوله بازیافت یک چالش در کل دنیاست و نه تنها کشور ایران که چگونه بتوان زباله های بیمارستانی را کاهش داد و یا از تولید آنها جلوگیری نمود. در تمام دنیا توجه ویژه ای بر روی زباله های بیمارستانی وجود دارد که در کشور ما هم این موضوع مستثنی نمی باشد و در کشور ما به آن کمتر توجه شده است. این رویداد فرصت خوبی است تا بتوان برای خلق ارزش و ارزش افزوده از زباله های بیمارستانی غیر عفونی ایجاد نمود و در طبع آن از تولید ضایعات جلوگیری نمود.》

در رویداد فناورانه (بازگشت سبز) افراد، شرکت‌ها و تیم‌هایی که بتوانند ایده‌های جذاب، علمی و عملیاتی ارائه دهند و بتواند مشکلات این حوزه را حل نماید مورد حمایت قرار گرفته و در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرش خواهند شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.