رونمایی از سند راهبردی مزایده آنلاین برای اولین‌بار در ایران

محسن آخوندزاده یزدی، مدیرعامل و بنیان‌گذار چوبید به شنبه‌پرس خبر داد:

0

در جلساتی که داشتیم، پیش‌نویس این سند توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت آماده‌سازی شد و انشالله به زودی این سند به‌عنوان راهبردی برای همه مجموعه‌هایی که بخواهند مزایده آنلاین برگزار کنند، رونمایی می‌شود. تا الان سایت‌های مشابهی هم شروع به فعالیت کرده‌اند و مسیر برایشان باز شده است.

چوبید یک فروشگاه آنلاین و از برگزیدگان الکامپ 96 است که مزایده اینترنتی و آنلاین هم در آن انجام می‌شود. محسن آخوندزاده یزدی، بنیان‌گذار و مدیرعامل این استارتاپ در رابطه با راه‌اندازی چوبید می‌گوید: «چوبید فروردین ماه سال 96 فعالیت خود را شروع کرد. نمونه‌های متعدد مشابه خارجی در این زمینه وجود داشتند اما مسئله‌ای که وجود داشت و برای ما هم موضوع اصلی بود، بحث شرعی است که شیوه انجام کار در نمونه‌های خارجی اصلا منطبق بر مسائل شرعی ما نیست. از طرف دیگر به همین دلیل، انجام این کار با مشکلات قانونی هم مواجه بود؛ در نتیجه پیاده‌سازی این شیوه در ایران امکان‌پذیر نبود. ما تقریبا نیمه دوم سال 95 را به صورت کامل مشغول انجام اقداماتی بودیم که بتوانیم این مدل را به صورت بومی در کشور پیاده کنیم. البته به صورت همزمان، دوستان فنی ما هم مشغول انجام کارهای مربوط به برنامه‌نویسی بودند.»

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، بنیان‌گذار چوبید می‌گوید سایت چوبید اواخر فروردین 96 راه‌اندازی شده است و این روزها به مناسبت تولد یک سالگی آن، از یک سری ویژگی‌ها و ترفندها رونمایی کرده‌اند. «این ترفند‌ها در واقع پیشنهادهایی برای انجام مزایده‌ها هستند. برای مثال یک نوع از آفرها این است که درصدی تخفیف شامل حال نفرات دوم تا پنجم مزایده هم می‌شود.»

 

سند مزایده آنلاین

مدیرعامل چوبید اشاره می‌کند: «از ویژگی‌هایی که فکر می‌کنم یکی از نکات قوت ما به حساب می‌آید، این است که ما به عنوان اولین سایتی که در زمینه مزایده آنلاین وارد بازار شدیم، توانستیم خلاء قانونی که وجود داشت را در قالب یک سند مزایده آنلاین برطرف کنیم. در جلساتی که داشتیم، پیش‌نویس این سند توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت آماده‌سازی شد و این سند به‌عنوان راهبردی برای همه مجموعه‌هایی که بخواهند مزایده آنلاین برگزار کنند، رونمایی می‌شود. تا الان سایت‌های مشابهی هم شروع به فعالیت کرده‌اند و مسیر برایشان باز شده است. الان تقریبا 5 سایت وجود دارد که حدود دو یا سه ماه است که از فعالیتشان می‌گذرد و ما از این موضوع خوشحالیم.»

 

چوبید در سال اول فعالیت

در ادامه آخوندزاده یزدی از فرازوفرود کار چوبید تا الان می‌گوید که موفق به جذب حدود 10هزار کاربر شده‌اند و روزانه 6 مزایده آنلاین برگزار می‌کنند و تا امروز بالای 1000 مزایده در این سابت برگزار شده است. او در ادامه توضیح می‌دهد: «مزایده‌ها در ساعات مختلف که از قبل اعلام شده‌است برگزار می‌شود. قیمت‌های پایه، تقریبا 20درصد قیمت اصلی است.»

آخوندزاده درباره برنامه‌هایشان برای سال 97 چوبید به این صورت می‌گوید: «امسال علاوه بر اپلیکیشن اندروید که موجود است، از اپلیکیشن ‌ios هم رونمایی می‌کنیم.» او اضافه می‌کند امیدوار است در سال جدید مزایده آنلاین در سبد خرید مردم به عنوان یکی از شیوه‌های رایج خرید شناخته شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.