دستیابی به بازار 1میلیارد دلاری صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال آینده

سورنا ستاری در مراسم افتتاحیه اولین کارخانه نوآوری بخش خصوصی:

0

صادرات محصولات دانش‌بنیان خیلی بیشتر از محصولات سنتی است، زیرا استاندارد‌های خاصی دارند و شرکت‌ها با این استاندارد‌ها آشنا نیستند. میزان صادرات در این حوزه ۴۰۰ میلیون دلار بوده و سال آینده به بیش از یک میلیارد دلار خواهد رسید در بیش از ۶۰ کشور در حوزه صادرات فعال هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: «مساعد ساختن محیط کسب‌وکار مهم‌ترین لازمه کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی است و با حمایت معاونت علمی و فناوری و نقش آفرینی بخش خصوصی،محیط شهر تهران به این کسب و کارها اختصاص می یابد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در مراسم افتتاح فاز نخست از احداث اولین کارخانه نوآوری بخش خصوصی (نوآوری شریف)، تبدیل تهران به یک شهر نوآور را از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری عنوان کرد و گفت: «یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری در همکاری با شهرداری تهران تبدیل اماکن متروکه و بلااستفاده به کارخانه‌های نوآوری است.»

 

هموار کردن محیط مساعد کسب‌وکار استارتاپی و دانش‌بنیان در تهران

ستاری، ایجاد محیط مساعد کسب‌وکار را مهم‌ترین لازمه رونق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: «باید محیط در اختیار افرادی که در حوزه کسب‌وکارهای استارتاپی و دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند، قرار بگیرد تا نوآوری و دانش و تخصص‌ افراد جوان و تحصیلکرده به خلق اشتغال و ارزش افزوده منجر شود.»

ستاری با بیان این‌که توسعه کسب‌وکارهای استارتاپی اطراف دانشگاه‌های مطرح کشور نشان‌دهنده شکل گرفتن زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است، بیان کرد: «در حال حاضر بیش از 450 استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است که اقدامات آن‌ها امیدوار کننده بوده و نشان می‌دهد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری از دل دانشگاه‌های کشور توسعه می‌یابد.»

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین با اشاره به ظرفیت پایتخت برای تبدیل شدن به شهر فناور و نوآور گفت: «بر اساس شاخص‌های جهانی نوآور(Gii) شهر تهران با رشد چند پله‌ای جزو ۵۰ شهر بزرگ در حوزه فناوری قرار گرفته است. ظرفیت‌های ذاتی بسیار تهران از جمله دانشگاه‌ها و جوانان خلاق و تحصیل‌کرده، می‌تواند این شهر را به بستری برای بروز نوآوری و خلاقیت بدل کند.»

 

توسعه مراکز نوآوری با حمایت بخش خصوصی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، به توسعه مراکز نوآوری با نقش‌آفرینی بخش خصوصی گفت: «امسال برنامه‌های جدی برای توسعه کارخانه‌های فناوری با سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی داریم و در حوزه زیرساخت‌ها در اخذ مجوز‌ها کمک خواهیم کرد تا شرکت‌های متعددی توسعه پیدا کنند و امروز شاهد دو نمونه از این مراکز هستیم.»

ستاری همچنین به حمایت معاونت علمی و فناوری برای صادرات محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‎بنیان و استارتاپی اشاره کرد و گفت: «صادرات محصولات دانش‌بنیان خیلی بیشتر از محصولات سنتی است، زیرا استاندارد‌های خاصی دارند و شرکت‌ها با این استاندارد‌ها آشنا نیستند. میزان صادرات در این حوزه ۴۰۰ میلیون دلار بوده و سال آینده به بیش از یک میلیارد دلار خواهد رسید در بیش از ۶۰ کشور در حوزه صادرات فعال هستیم.»

 

اختصاص 40 هزار متر مربع فضای کار به استارتاپ‌ها

در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، موحدی معاون دانشگاه صنعتی شریف، کرمی سرپرست حوزه ریاست و دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان، قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی، دهنوی از موسسین کارخانه نوآوری شریف، تعدادی از معاونین شهرداری منطقه و جمعی از فعالان کسب‌وکارهای استارتاپی و دانش‌بنیان، نخستین فاز کارخانه نوآوری بخش خصوصی (نوآوری شریف) افتتاح شد.

با راه‌اندازی تمامی فازهای ایستگاه‌ نوآوری شریف، ۴۰ هزار متر مربع فضا در نظر گرفته شده که در آینده محل استقرار استارتاپ‌هایی است که در حوزه‌های نانوفناوری، زیست فناوری، آب، انرژی و محیط زیست، خدمات شهری، حمل و نقل، سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند.

تا الان 30تیم در این مجموعه استقرار یافته‌اند و بیش‌ترین استارتاپ‌های ایستگاه نوآوری شریف در حوزه آب و انرژی است. اغلب فعالان این ایستگاه، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و در رده سنی 25 تا 35 سال هستند.

 

بازدید از نخستین شتابدهنده سلامت الکترونیک

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین از «کارا» نخستین شتابدهنده نوآوری در حوزه سلامت الکترونیک (e-health)  واقع در کارخانه نوآوری آزادی بازدید کرد. در این شتابدهنده که توسط شرکت‌ دانش‌بنیان سیناژن و در کارخانه نوآوری آزادی مستقر شده است، بالغ بر 14 تیم فناور مستقر هستند که در حوزه کسب‌وکارهای استارتاپی سلامت الکترونیک فعالیت می‌کنند.

عبداللهی اصل سرپرست شتابدهنده کارا گفت: «تیم‌های فناور مستقر در این شتابدهنده از تحصیل‌کردگان دانشگاه‌های برجسته کشور هستند و زمینه برای استقرار حداقل 25 تیم و شتابدهی این تیم‌ها تا مرحله تجاری‌سازی و ورود به بازار فناوری مهیا شده است.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.