حذف هزاران حساب کاربری از سوی توئیتر

اکوسیستم جهان؛

0

توئیتر در اقدامی ناگهانی حساب هزاران کاربر خود را به منظور مبارزه با اخبار دروغ و اطلاعاتی که منجر به اختلافات سیاسی می‌شدند، تعلیق و یا حذف کرد.

بر اساس پستی که توئیتر در وبلاگ خود منتشر کرده است، حساب‌های حذف شده مربوط به کشورهای امارات متحده عربی، مصر، عربستان سعودی، اسپانیا، اکوادور و چین که در میان آنها حساب توئیتری سعود القحطانی، مشاور سابق ولیعهد عربستان سعودی که مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی نیز بود، دیده می‌شود. است. این حساب‌ها که در کمپین‌های مختلف اطلاع‌رسانی فعال بودند، با استفاده از تکنیک‌های انتشار محتوا از طریق حساب‌های جعلی و ری‌توئیت کردن اسپم‌ها، فعالیت خود را انجام می‌دادند.

توئیتر نه تنها این حساب‌ها را حذف یا تعلیق کرد، بلکه میلیون‌ها توئیت دیگر را نیز به عنوان بخشی از اطلاعات تحت حمایت دولت‌ها، بایگانی کرده است.

اقداماتی از این دست ظاهرا نشان‌دهنده تلاش بی‌پایان توئیتر به منظور مبارزه با اطلاعات دروغین است. این حساب‌ها که توئیتر آنها را به عنوان فعالیت‌هایی گسترده و فریبنده تعریف می‌کند که موجب گمراهی و مختل شدن فعالیت‌های رسانه‌ای افراد می‌شوند، به دلیل نقض سیاست توئیتر به حالت تعلیق درآمده‌اند.

با توجه انتقاداتی که در رابطه با سوءاستفاده دولت‌های خارجی از پلتفرم‌هایی مثل فیس‌بوک، توئیتر و گوگل وجود دارد، این شرکت‌های فنی، اقدامات خود را به منظور مبارزه با ضداطلاعات و داده‌های دروغین شروع کرده‌اند و بر همین اساس، حذف یا تعلیق این حساب‌های کاربری از سوی توئیتر، چندین سال است که انجام می‌شود؛ به طوری که در ماه آگوست نیز حدود ۲۰۰ هزار حساب کاربری را به دلیل بی‌اعتبار کردن اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ‌کنگ، به حالت تعلیق در آورده بود.

اگرچه این اقدام توئیتر به نوعی بازنگری و شفاف‌سازی است، اما محققین تخمین می‌زنند که درصد حساب‌های جعلی در توئیتر و فیس‌بوک بسیار بیشتر از آن چیزی است که سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی بیان می‌کنند.

منبع: npr.org

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.