تیشه بر ریشه اشتغال‌زایی/ تاکسیرانی، طرفدار انحصار یا شریک قافله

تومن در بیانیه‌ای اعلام کرد؛

0

تومن در بیانه‌ای از تصمیمات تاکسیرانی جهت هم پذیرندگی شرکت‌های پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی انتقاد کرد.

سازمان تاکسیرانی در تاریخ 17 تیرماه، نشستی خبری با موضوع «آخرین پیشرفت­های توسعه پرداخت الکترونیک در تاکسی» را با حضور مدیرعامل فون­‌پی و مدیرعامل ریالو برگزار کرد. در این نشست، سازمان تاکسیرانی میزبان رسانه­‌های مطرح و فعال در حوزه پرداخت و استارتاپی بود در حالی که جای بزرگترین بازیگر این حوزه خالی بود؛ موضوعی که محل سوال برای خبرنگاران مطلع حاضر در جلسه نیز بود.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی: تومن حاضر به همکاری نشده

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی در جواب به چرایی عدم حضور «تومن» در این جلسه بیان داشت که موضوع این جلسه بارها به آن­ها ابلاغ شده ولی حاضر به همکاری نشده­‌اند. این پاسخ شاید برای خاتمه‌دادن به موضوع در نشست خبری که «تومن» در آن حضور ندارد تا از خود دفاع بکند کافی باشد، اما به قطع اپلیکیشینی که بیش از چندین برابر مجموع تراکنش‌های دو اپلیکیشن دیگر حوزه پرداخت آنلاین تاکسی را داراست، حرف­‌های ناگفته زیادی دارد.

درخواست هم‌پذیرندگی

تاکسیرانی در نامه‌ای از تومن خواسته تا با راه‌ اندازی سرویسی جهت هم‌پذیرندگی اقدام کند.

 

نامه تومن جهت همکاری

در حالی که مدیر عامل تاکسیرانی در نشست خبری اعلام کرد که تومن حاضر به همکاری نشده است، تومن در نامه‌ای از تاکسیرانی خواسته بود تا دستور عمل‌های فنی و اجرایی و همچنین نحوه تسویه حساب ابلاغ شود.

 

جمع آوری تمام کیوآر‌ها از تاکسی‌ها

در این نشست که انگیزه تشکیل آن اعلام هم‌­پذیرندگی ریالو و فون­‌پی بود، به جمع­‌آوری کیو­آرها و نصب کیو­آر مشترک اشاره شد. طبیعتا برداشت حاصله برای شنونده این خواهد بود که دو کیو­آر ریالو و فون­‌پی جمع­آوری می­شوند و کیوآر واحدی از سمت این دو کیف پول بر روی تاکسی­ها نصب خواهد شد، اما فردای همان روز اتفاق دیگری در تاکسیرانی رخ داد. تاکسیرانی به تمامی مسئولان خطوط تاکسی ونک اعلام کرد که از روز شنبه بایستی تمامی کیو­آر­ها از تاکسی­ها قبل از ورود به پایانه جمع­‌آوری شود و هیچ تاکسی و راننده­ای حق ورود به محوطه پایانه را نخواهد داشت مگر اینکه کیو­آر خود را تحویل بازرسان تاکسیرانی بدهند که این موضوع شامل کیو­آر­های تومن نیز می‌شود.

تومن، انحصار پرداخت آنلاین تاکسی را شکست

پس از گذشت مدت کوتاهی، تومن بدون ایجاد الزام و اجبار و در تعامل با رانندگان، در شاخص‌های عملکردی همچون تعداد راننده، تعداد تراکنش و تعداد نصب اپلیکیشن پیشتاز این بازار شد. اما این­بار تاکسیرانی رنگ جدیدی به حمایت­‌های یک­جانبه خود داد و بر خلاف رویه دو سال پیش، به سمت نیازهای بازیگر قدیمی‌­تر و ضعیف­‌‍تر بازار متمایل شد و صحبت از الزام یکپارچه­‌سازی پرداخت الکترونیک تاکسی یا همان هم‌­پذیرندگی، از سوی هر سه شرکت فعال در این حوزه به میان آورد.

هم‌­پذیرندگی به این معناست که مسافر بتواند با داشتن هر یک از این اپلیکیشن‌­های پرداخت کرایه، یک کیوآر را اسکن کند و پرداخت خود را به سرانجام برساند. مدیرعامل تاکسیرانی دغدغه درستی را مطرح می­‌کند که البته حرف جدیدی نیست و در ماه‌­های ابتدای فعالیت خود در این سمت نیز به موضوع هم‌­پذیرندگی اشاره کرده بود، اما تا قبل از پیشتازی تومن در این بازار این موضوع مسکوت باقی ماند و نمودی در صحبت­ها و نقطه نظرات و حتی متن تفاهم­نامه فی‌مابین تاکسیرانی با تومن و ریالو و فون­‌پی نداشت.

مزیت رقابتی

لازم به ذکر است که تومن از ابتدای فعالیت خود در پی تعریف فضای همکاری با دیگر فعالان صنعت پرداخت در راستای نیل به تحقق شهر هوشمند و ایجاد شبکه یکپارچه پرداخت تاکسی در تعامل تنگاتنگ با معاونت فن­آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و تحت لوای دستورالعمل‌های تنها نهاد قانون‌گذار فعالیت­های مالی و پرداختی یعنی بانک مرکزی بوده و خواهد بود. با این تعاریف، سازمان تاکسیرانی و تفکر حاکم به آن را می‌بایست یا نامطلع و نابلد و ناآشنا به این مسائل تلقی کنیم و یا اینکه بپذیریم تاکسیرانی به قیمت آبرو و اعتبار و سواستفاده از جایگاه خود، حاضر به ایجاد مزیت رقابتی دستوری برای گروهی خاص است. در هر دو حالت نظر مثبت تاکسی­داران و اعتماد مسافران به تومن در ارائه سرویس و پشتیبانی و پاسخگویی و محصول با کیفیت، برای سازمان تاکسیرانی مهم نبوده و نیست و این سازمان تنها راه تعامل با تومن را سواستفاده از جایگاه خود برای توبیخ رانندگان و ایجاد فضای روانی برضد تومن و رانندگان مجهز به تومن می­داند.

خدشه دار شدن نام تجاری تومن

این اقدام علاوه بر ورود خسارات مادی به شرکت “تومن”، منجر به ورود خسارات معنوی از قبیل ایراد خدشه به نام تجاری تومن خواهد شد که در صورت تحقق، مورد پیگیری و رسیدگی این شرکت در مراجع قضایی قرار خواهد گرفت.

بدیهی است در صورتی که در فرآیند پیاده‌سازی این طرح توسط عاملان اجرایی، تعمداً مبادرت به جمع‏آوری یا مخدوش‌سازی بارکدهای دوبعدی شرکت تومن شود، این امر مصداق ماده 677 قانون مجازات اسلامی با موضوع تخریب عمدی اموال متعلق به غیر بوده و جرم محسوب می‏شود. این موضوع چه از طریق مباشرت سازمان تاکسیرانی صورت بگیرد و چه از طریق اجبار تاکسیرانی بر رانندگان، مصداق این ماده خواهد بود.

همچنین الزام نمودن شرکت‏های فعال در حوزه‏ی پرداخت الکترونیک کرایه‏ی تاکسی به همکاری با یکدیگر، مخل رقابت بوده و مطابق ماده 44 قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، مصداق انحصار می‏باشد که این موضوع در جریان رسیدگی در شورای رقابت است.

این اقدام علاوه بر ورود خسارات مادی به شرکت “تومن”، منجر به ورود خسارات معنوی از قبیل ایراد خدشه به نام تجاری تومن خواهد شد که در صورت تحقق، مورد پیگیری و رسیدگی این شرکت در مراجع قضایی قرار خواهد گرفت.

شرکت تومن از تمامی مسئولان و نهادهای مدافع حقوق رقابت و کسب و کارهای اینترنتی و شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت می­کند تا با ورود به این مساله، از رفتارهای غیرمسئولانه و غیرکارشناسی و غیرقانونی سازمان تاکسیرانی ممانعت به­‌عمل آورند.

در پایان، مجدداً شرکت تومن آمادگی خود را برای همفکری و مشارکت در طراحی هر نوع راهکار جامعی برای توسعه و سهولت پرداخت الکترونیک تاکسی اعلام می‌دارد.

 

دانلود متن کامل بیانیه تومن

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.