تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران با حضور رییس سازمان توسعه نجارت امضاء شد.

تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و نمایشگاه بین المللی امضاء شد

0

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نمایشگاه بین المللی، با امضای این تفاهم نامه راه اندازی ناحیه نوآوری،ارائه خدمات پشتیبانی نوآورانه و دانش بنیان، ایجاد فضاهای مجهز به فناوری های نوآورانه جدید در محل نمایشگاه بین المللی و مهیا نمودن بستر برگزاری نمایشگاهها و رویدادهای تجاری دانش محور در دستور کار نمایشگاه بین المللی و مرکز تعاملات علم و فناوری قرار می گیرد.

 

در ادامه مراسم مهدی قلعه نوی رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: کمک به تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان از اصلی ترین وظایف معاونت علمی و فناوری است. این اتفاق مهم بدون حضور شرکت ها و فضای کسب و کار حوزه دانش بنیانی رقم نخواهد خورد. قلعه نوی با اشاره به اینکه بیش از ۷هزار شرکت دانش بنیان و بیش از ۲هزار شرکت خلاق داریم، گفت: از آنجا که این مجموعه ها نوپا هستند و در حوزه کسب و کار تجارت سابقه کمتری دارند نیاز به حمایت بیشتری دارند. در همین راستا توانمندسازی و کمک به ورود این شرکت ها به بازارهای بین المللی از وظایف مهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. در این مسیر ما در صددیم که خانه های نوآوری و فناوری را در سرتاسر دنیا ایجاد کنیم. تا کنون نیز در ۶ کشور دنیا این خانه ها را ایجاد کرده ایم. این فضاها به شرکت های فعال در این حوزه کمک خواهد کرد که به بازارهای بین المللی ورود کنند.

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: در این مسیر با حمایت وزارت صمت (سازمان توسعه تجارت ایران و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران) یک خانه نوآوری مرکزی که محل نمایش بخشی از توانمندی این شرکت ها است در محل سایت نمایشگاهی تهران ایجاد کرده ایم. امیدواریم در سال جاری موفق به توسعه این مرکز شویم و یک ناحیه نوآوری گسترده ایجاد کنیم و از توان مجموعه های دانش بنیان در بستر بین المللی سازی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

 

در ادامه این مراسم هومن رازدار، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران با بیان اینکه نمایشگاه ها ابزار توسعه تجارت هستند، گفت: ما با ایجاد مجموعه Ihit در سال گذشته گام اول را در راستای ایجاد پیوند بین پلتفرم توسعه تجارت و کمک به معرفی و رونمایی از دستاوردهای دانش بنیان را برداشتیم و با نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به ایده ایجاد ناحیه نوآوری با رویکرد کمک به توسعه تجارت و حمایت از مجموعه های دانش بنیان، نوآور و خلاقی در مجموعه نمایشگاه بین المللی تهران رسیدیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نمایشگاه ها به عنوان یک پلتفرم توسعه تجارت که با زنجیره تامین کسب و کارهایی که در حوزه های مختلف تجاری در ارتباط هستند بستر مناسبی برای ارائه خدمات جانبی هستند. در همین زمینه معتقدیم که بهترین روش برای ایجاد سهولت و همچنین تشکیل یک اکوسیستم نوآوری استفاده از ظرفیت ها و تجربیات آنها است. ایجاد ناحیه نوآوری باید با هدف توسعه تجارت بین المللی به منظور افزایش صادرات و کاهش واردات انجام شود. ناحیه نوآوری توسعه تجارت پیشنهادی برای دگرگونی وضعیت تجارت بین المللی کشور است که به دنبال تبدیل نمایشگاه بین المللی به یک اکوسیستم خلاق، نوآور و دانش بنیان است که شهروندان، کارآفرینان، شرکت ها و مؤسسات را در اقتصاد دانش بنیان متمرکز می‌ کند.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران در پایان تاکید کرد: ناحیه نوآوری توسعه تجارت باید به یک زیست بوم جهت رشد توان تجاری کسب و کارها تبدیل شود و برای خلق ارزش مشترک متناسب با ماموریت ها و اهداف نمایشگاه گام بردارد. این ناحیه باید به گونه ای طراحی شود که کانونی برای همکاری کسب و کارها ایجاد کند. ناحیه نوآوری توسعه تجارت باید شرکت ها و مجموعه هایی که در مرحله رشد یا تکامل هستند را مخاطب اصلی خود قرار دهد و با ایفای نقش پل ارتباطی میان شرکت ها و استارت آپ ها به بازار داخلی و خارجی مزیت رقابتی ایجاد کنند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.