برای پروژه روبودست به کمک نیاز داریم

پدرام کریمی هم بنیانگذار استارتاپ تری‌دی‌فست:

0

روبودست، دست ساخته‌شده توسط تکنولوژی چاپ سه‌بعدی برای کودکانی است که با مشکلات و ناهنجاری‌های دست در ناحیه آرنج به پایین درگیر هستند. اینها چون در سن رشد هستند، تا سن 18سالگی امکان استفاده از پروتز برایشان وجود ندارد.

 

هم‌بنیان‌گذار تری‌دی‌فست (3DFAST) می‌گوید در حال حاضر به دنبال یک تیم یا موسسه هستیم تا در انجام پروژه روبودست از ما حمایت کند تا این پروژه در سراسر ایران گسترش یابد. به گفته پدرام کریمی روبودست یک پروژه عام‌المنفعه است و  جدا از کسب‌وکار این استارتاپ تعریف شده است. کریمی اشاره می‌کند در جهان از این پروژه استقبال خیلی خوبی شده است ولی در ایران به دلیل اینکه تیم جداگانه‌ای برای دنبال کردن و گسترش این پروژه وجود ندارد، آن‌ها افرادی که نیاز به این محصول دارند را نمی‌توانند پیدا کنند. او می‌گوید: «از طرفی موسسات این حوزه هم اطلاعاتی به ما نداده‌اند. برای پیشبرد این پروژه نیاز داریم افراد علاقمند را پیدا کنیم تا بتوانیم پروژه را در سراسر ایران گسترش دهیم.»

او توضیح می‌دهد: «روبودست، دست ساخته‌شده توسط تکنولوژی چاپ سه‌بعدی برای کودکانی است که با مشکلات و ناهنجاری‌های دست در ناحیه آرنج به پایین درگیر هستند. اینها چون در سن رشد هستند، تا سن 18سالگی امکان استفاده از پروتز برایشان وجود ندارد، بعد از 18 سالگی و متوقف شدن رشد، امکان عمل جراحی و استفاده از دست مصنوعی الکترونیکی با کاربردهای بسیار زیاد وجود خواهد داشت. روبودست بیشتر کارکرد روانی برای کودکان معلول دارد چون یک وسیله مکانیکی است و صرفا در حدی کارایی دارد که انگشتان باز و بسته شوند و شی‌ای مانند توپ و عروسک را بردارند. روبودست معادل فارسی سازی شده پروژه‌ای جهانی به نام enabling the future است که درواقع یک دست مصنوعی مکانیکی است با هزینه پایین و متریال ساده که توسط یک سیم بکسل روی دست قرار می‌گیرد و با منبسط یا منقبض شدن ماهیچه‌های دست، باز و بسته می‌شود. این دست با تکنولوژی پرینت سه‌بعدی ساخته می‌شود و در صورت رشد، هر چندماه یکبار برای فرد دوباره تولید می‌شود. علاوه بر مزیت ساده و کم هزینه بودن این دست مصنوعی برای کودکان، چون امکان ساخت آن با طرح‌های مختلف مثل بتمن و اسپایدرمن فراهم است، ممکن است کودک به چشم یک ویژگی جذاب به آن نگاه ‌کند نه یک کمبود.»

هم‌بنیان‌گذار تری‌دی‌فست در رابطه با این وضعیت فعلی این استارتاپ هم می‌گوید: «تقریبا دو سال پیش ما در دوره شتاب‌دهی بودیم و از یک سال و نیم پیش، تری‌دی‌فست راه‌اندازی شد. درحال حاضر در مرحله سرمایه‌پذیری راند A هستیم. 3DFAST اولین سرویس آنلاین سفارش و پرینت سه‌بعدی در ایران است. در واقع کار این استارتاپ به این صورت است که طراحان و مدل‌سازان سه‌بعدی را به دارندگان پرینتر سه‌بعدی وصل کند؛ با این هدف که این تکنولوژی و پتانسیل‌هایی که دارد به زندگی مردم ایران آورده شود تا برای همگان قابل‌استفاده باشد.»

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، کریمی ادامه می‌دهد استفاده از پرینت سه‌بعدی در ایران در مراحل اولیه قرار دارد در صورتی که این تکنولوژی استفاده‌های زیادی می‌تواند داشته باشد، ولی در ایران تنها درحد نمونه‌سازی‌های صنعتی و قالب‌سازی طلا و جواهر، از آن استفاده می‌شود. با این تکنولوژی، همه افراد می‌توانند محصولی که ایده‌اش را دارند، بسازند و نیازی نیست که حتما یک کارخانه تولیدی با پروسه طولانی و گران قالبسازی این کار را برای آنها انجام دهد. او می‌گوید: «الان فقط لازم است ایده‌تان را بگویید. حتی اگر مدل‌سازی بلد نباشید، ما مدل‌سازهای سه بعدی داریم که می‌تواند ایده شما را طراحی کند و در نهایت با کمترین هزینه، ایده‌تان ساخته و برایتان ارسال می‌شود. به این روش افراد می‌توانند هر شیء را به صورت کاستمایز شده و به راحتی برای خود تولید کنند؛ حالا چه زیورآلات باشد یا یک شیء تزئینی و مجسمه. در واقع می‌توان گفت توانایی و قابلیت اصلی پرینت سه‌بعدی، تولید محصولات شخصی‌‌سازی شده است.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.