امضای تفاهم‌نامه برای استفاده از اینترنت اشیا در بخش کشاورزی

وزارت ارتباطات و جهاد کشاورزی؛ سند توسعه اقتصاد دیجیتال در بخش کشاورزی با توجه ویژه به رفع مشکلات بخش حاکمیتی

0

این تفاهم‌نامه با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در چارچوب پیش‌نویس سند برنامه اقدام مشترک و به منظور افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی بخش کشاورزی از طریق بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در قالب شش هدف کلان و 46 اقدام منعقد شده است.

تفاهم‌نامه همکاری وزارت ارتباطات و وزارت جهاد کشاورزی با حضور وزرای این دو وزارتخانه به امضا رسید. طبق این تفاهم‌نامه، سند اقدام مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید. این سند با هدف افزایش بهره‌وری و هوشمند‌سازی بخش کشاورزی از طریق ارتقای سطح دانش، آگاهی و توانمندی کشاورزان، پیشتازی در اقتصاد کشاورزی دانش‌بنیان و توسعه فرصت‌های شغلی و ایجاد فضای کسب‌وکار در چارچوب سند برنامه اقدام مشترک، منعقد شد.

 

اهداف تفاهم‌نامه

کسب 20 درصد از GDP بخش کشاورزی و جذب 500 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی الکترونیکی، افزایش 33 درصدی سهم فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع پایه، تعدادی از مهمترین اهداف این تفاهم‌نامه است.

آزادسازی 80 درصد از داده‌های غیرحاکمیتی در وزارت جهاد کشاورزی، آموزش و توانمندسازی یک درصد از بهره‌برداران برای بهره‌گیری از کشاورزی الکترونیکی، افزایش 300 درصدی مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی الکترونیکی و هوشمندسازی، از دیگر اهداف مهم این تفاهم‌نامه است.

استقرار ایستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات محیطی در50 نقطه به ‌صورت نمونه و ارزیابی عملکرد و مدیریت هوشمند مزرعه در نقاط مورد مطالعه و تشخیص سطوح زیر کشت و پایش میزان تولید و سلامت آن با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در 150 منطقه از سایر موارد مورد تفاهم است.

 

استفاده از اینترنت اشیا

در این تفاهم‌نامه تعامل، همکاری، سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های مشترک در 6 حوزه، تامین زیرساخت مورد نیاز بخش کشاورزی با هدف افزایش بهره‌وری از طریق هوشمندسازی، استفاده از فناوری فضایی و سنجش‌ از دور در توسعه و افزایش بهره‌‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع پایه با استفاده از اینترنت اشیا، توسعه و بهبود فضای کسب‌‌وکار و بازار مبتنی بر فناوری اطلاعات در بخش کشاورزی، توسعه آموزش و ترویج و توانمندسازی و توسعه بسترهای حاکمیتی و تسهیل فضای کسب‌وکار در حوزه کشاورزی، مورد تاکید دو طرف قرار گرفته است.

برای اولویت‌بندی و نظارت بر اجرای موفق این تفاهم‌نامه که به مدت 4 سال تنظیم شده است، مقرر شد کمیته راهبری متشکل از نمایندگان دو وزارتخانه در سطوح معاونین وزرا تشکیل تا نسبت به تصمیم‌سازی لازم اقدام شود.

 

 6 هدف کلان و 46 اقدام

این تفاهم‌نامه با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در چارچوب پیش‌نویس سند برنامه اقدام مشترک و به منظور افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی بخش کشاورزی از طریق بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در قالب شش هدف کلان و 46 اقدام منعقد شده است.

 

بهره‌وری بیشتر بخش کشاورزی از منابع

در پیش‌نویس «سند توسعه اقتصاد دیجیتال در بخش کشاورزی با توجه ویژه به رفع مشکلات بخش حاکمیتی»، ضمن بررسی زیست‌بوم بخش کشاورزی، بررسی اسناد بین‌المللی مرتبط و قوانین و اسناد بالادستی ملی و الزامات قانونی در حوزه‌های مختلف مربوط به کشاورزی، رفع مشکلات بخش حاکمیتی در دستور کار قرار گرفت که نتایج این بررسی‌ها به صورت مبسوط در پیوست‌های سند قابل مشاهده است.

با انعقاد این تفاهم‌نامه و همکاری مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی می‌شود از این پس با استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و اینترنت اشیا شاهد بهره‌وری بیشتر بخش کشاورزی از منابع باشیم.

 

استارتاپ‌ها می‌توانند در شبکه توزیع نوین محصولات کشاورزی ورود پیدا کنند

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره تفاهم‌نامه امضا شده با وزیر کشاورزی گفت: «مطابق این تفاهم‌نامه استارتاپ‌ها می‌توانند در شبکه توزیع نوین محصولات ورود پیدا کنند. از مظاهر و مصادیق تحول دیجیتال در دنیا در عرصه کشاورزی است. هرچند آخرین حوزه‌ای که در دنیا تحول دیجیتال به آن ورود پیدا می‌کند، حوزه کشاورزی است اما با توجه به شرایط کنونی در کشور قصد داریم با برنامه‌ای ویژه، کاربرد فناوری اطلاعات را در کشاورزی با سرعت بیشتری نهادینه کنیم.»

او بیان کرد: «با بهره‌گیری از فناوری‌های فضایی در پایش سطوح زیرکشت و پیشگیری از آفات، تحقیقات زیادی با استفاده از دانش بومی صورت گرفته است.»

جهرمی با اشاره به این نکته که تفاهم‌نامه امضا شده یک سند اجرایی است که شاخص‌های مشخصی برای پایش دارد، ادامه داد: «قرار است مطابق این سند در طول چهار سال حداقل ۲۰ درصد از اقتصاد بخش کشاورزی را به حوزه اقتصاد دیجیتال گره بزنیم و علاوه بر آن فناوری اطلاعات و فناوری نوین در طول اجرای تفاهم‌نامه افزایش ۳۰ درصدی داشته باشند و شاهد رشد ۳۰۰ درصدی مشارکت بخش خصوصی در فرآیندهای کشاورزی الکترونیکی و هوشمندسازی باشیم.»

 

دومین گام در جهت تحقق اقتصاد دیجیتال

وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه ایجاد میز ترویج فناوری اطلاعات در وزارت جهاد کشاورزی و همچنین میز ترویج کشاورزی الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات، گفت: «در یک ماه آینده کارگاه آموزشی با حضور فعالان کشاورزی و ‌فناوری اطلاعات برگزار می‌کنیم و علاوه بر آن، تفاهم کردیم در سال نخست اجرای این طرح به صورت پایلوت در یکی از استان‌ها که احتمالا استان فارس است، صد درصد برنامه‌ها اجرا شود.»

او اجرای این تفاهم‌نامه را دومین گام در جهت تحقق اقتصاد دیجیتال و ایجاد یکصد هزار شغل توصیف کرد.

 

کاهش 35 درصدی مصرف آب کشاورزی

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز درباره تفاهم‌نامه امضا شده با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «محدودیت‌های آب یکی از محورهای این تفاهمنامه است که بنا داریم با استفاده از عقبه تحقیقاتی و دانش و ابزار داخلی، سیستم نوین آبیاری را یک مرحله جلوتر بریم و با بهره از سیگنال‌ های رطوبت خاک، مصرف آب را به حداقل برسانیم. به‌طوری که مطابق تحقیقات مصرف آب 30 تا 35 درصد نسبت به شبکه‌های تحت فشار کاهش پیدا می‌کند و راندمان آبیاری بالا می‌رود.»

حجتی یکی از گلوگاه‌های موجود در عرصه کشاورزی را فاصله قیمتی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده دانست و اظهار کرد: «با ورود فناوری اطلاعات به شبکه توزیع کالا با فراهم آوردن زمینه برای حضور استارتاپ‌ها، محصولات استاندارد و قابل ارائه با قیمت پایین‌تر به مردم برسد و این نگرانی در مورد عرضه محصولات غذایی نیز برطرف شود.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.