افزایش نرخ ارز قدرت تصمیم‌گیری را از کسب‌وکارها گرفته است

مصطفی واحدی‌زاده، عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور:

0

متغیر بودن نرخ ارز منجر به ایجاد قیمت‌های متفاوت در بازه‌های زمانی کوتاه شده است و همین مسئله قدرت تصمیم‌گیری و امکان برنامه‌ریزی را از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها سلب کرده است. همینطور به دلیل کمبود نقدینگی خرید و فروش اعتباری نیز قابل انجام نیست.

مصطفی واحدی زاده عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از سه منظر مختلف به مسئله تاثیر افزایش نرخ ارز بر صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و راهکارهای پیش رو پرداخته است.

 

افزایش نرخ ارز باعث ناهمگنی شده است

واحدی‌زاده با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز باعث ناهمگنی و بروز رفتارهای تهاجمی در اعلام قیمت‌ها شده است، گفت: «کالاهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ما اغلب وارداتی هستند. افزایش40 درصدی ارز موجب شده شرکت‌هایی که در سال 96  قراردادهایی را منعقد کردند اکنون متضرر شوند؛ به همین جهت شاهد هستیم شرکت‌ها رقم‌های بالاتری در قراردادها پیشنهاد می‌دهند تا از ضرر جلوگیری کنند ولی این امر زیان مصرف‌کننده نهایی را در پی دارد.»

 

کاهش انگیزه برای به روزرسانی تجهیزات و فناوری‌ها

این عضو شورای مرکزی در ادامه به کاهش انگیزه شرکت‌ها و پیمانکاران در به‌روزرسانی تجهیزات و فناوری‌هایشان اشاره کرد و افزود: «با افزایش قیمت تمام‌شده و کاهش سود هر قرارداد کسب‌وکارها انگیزه کمتری برای به‌روزرسانی و تجهیز خود به آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا دارند. از آنجایی‌که سهم تکنولوژی در رشد اقتصادی هر کشور غیرقابل انکار است، نوسان و افزایش نرخ ارز ضربه‌های جبران ناپذیری به بدنه کسب‌وکارهای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات وارد می‌کند.»

او با تاکید بر اینکه به‌روزرسانی تکنولوژی در کسب‌وکارها جزو اولویت‌های نخست صنایع نیست، توضیح داد: «برای مثال در بنادر و گمرکات شاهد کندی ترخیص کالاها هستیم و این به دلیل نبود تجهیزات به روز است که از یک سو موجب ضعیف شدن کسب‌وکارهای حوزه فاوا می‌شود و از سوی دیگر در نگاه کلان، رشد اقتصادی کشور را دچار نقصان و کندی می‌کند.»

 

فاصله گرفتن فروشندگان از ماهیت خود

واحدی زاده با تاکید بر اینکه نبود ثبات در نرخ ارز قدرت تصمیم‌گیری و امکان برنامه‌ریزی از کسب‌وکارها را گرفته است، گفت: «متغیر بودن نرخ ارز منجر به ایجاد قیمت‌های متفاوت در بازه‌های زمانی کوتاه شده است و همین مسئله قدرت تصمیم‌گیری و امکان برنامه‌ریزی را از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها سلب کرده است. همینطور به دلیل کمبود نقدینگی خرید و فروش اعتباری نیز قابل انجام نیست. همین مسئله موجب شده تا فروشندگان از ماهیت و ذاتشان فاصله بگیرند و از فروش وحشت داشته باشند. آنها می‌ترسند بفروشند و نتوانند با افزایش نرخ ارز دوباره همان کالا را خریداری کنند.»

 

قرار گرفتن کالاهای IT در رده کالاهای لوکس

این عضو شورای مرکزی با گلایه از اینکه کالاهای IT در رده کالاهای لوکس تقسیم‌بندی شده‌اند، افزود: «اقتصاد برای رشد و جامعه برای ادامه حیات، نیاز به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد. ارز تک‌نرخی اثر منفی بر این حوزه گذاشته است. اختلاف نرخ اعلام شده با واقعیت بازار منجر به ایجاد نرخ‌های غیر‌قانونی شده است. شفاف نبودن سیستم و اختصاص ارز با نرخ اعلام شده نیز عدالت را زیرسوال برده است و این نگرانی در حوزه فاوا وجود دارد که به دلیل عدم شفافیت، بازار قانونی از بین برود و انحصار ایجاد شود که به دنبال آن کیفیت هم از دست می‌رود و مصرف‌کننده نهایی متضرر می‌شود.»

 

نیاز به تصحیح نگاه‌ها به صنعت ICT

واحدی‌زاده با تاکید بر اینکه نگاه‌ها به صنعت ICT تصحیح شود، گفت: «باید در قوانین، فاوا را مکمل تمامی صنایع بدانند، همانطور که در تمامی کشورهای پیشرفته شاهد هستیم شفافیت، تسریع امور، پیشرفت و رشد اقتصادی همه با کمک صنعت ICT امکان‌پذیر شده است.»

 

احساس حمایت از سمت دولت

به گفته واحدی‌زاده، نزدیک کردن نرخ ارز با واقعیت بازار یکی از راهکارهای موجود است. او در ادامه افزود: «در نوسانات نرخ ارز اگر اختصاص ارز تک نرخی به میزان تقاضای بازار برنامه‌ریزی شود، به گونه‌ای که عرضه و تقاضا هماهنگ شود، نوسانات نرخ ارز و اثرات مخرب آن از بین خواهد رفت. نرخ ارز تحت تاثیر رفتار بازار و همینطور تحولات و رویدادهای جهانی است با این وجود تخصیص تعرفه‌های پایین گمرکی برای کالاهای حوزه فاوا می‌تواند از افزایش قیمت تمام شده کالاها جلوگیری کند. فعالان این حوزه حمایت دولت را احساس می‌کنند و با آرامش خاطر بیشتری فعالیت کرده و از اتخاذ تصمیمات ناگهانی اجتناب می‌کنند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.