ارتباط استارتاپ‌ها و بورس، باید تقویت شود

محسن فرجی، هم‌بنیانگذار استارتاپ دادسان:

0

فرجی در رابطه با موفق‌ترین استارتاپ سال گذشته می‌گوید: «اگر بخواهیم از دادسان دور شویم، استارتاپ بیمه‌بازار توانسته است بازار جدیدی که تا این زمان سردسته نداشته را در مدت کوتاهی به دست گیرد و سهم بازار قابل‌قبولی را نصیب خود کند. البته از استارتاپ‌هایی مانند فون‌پی، فیلیمو، فیدیبو و … هم نباید غافل شد.»

استارتاپ دادسان، سامانه‌ای برای درخواست وکیل است؛ این تعریفی است که محسن فرجی، یکی از هم‌بنیان‌گذاران و طراح محصول این استارتاپ از دادسان دارد و در ادامه برای معرفی استارتاپش اضافه می‌کند:  «افرادی که نیاز به وکیل برای تنظیم قرارداد، مشاوره حقوقی، وکالت و امور ثبتی دارند، می‌توانند درخواست خود را در سامانه دادسان مطرح کنند و ما پیشنهادات وکلا را به صورت رایگان برایشان ارسال می‌کنیم. این پیشنهادات شامل، رزومه و قیمت پیشنهادی وکلا می‌شود و افراد می‌توانند این پیشنهادات و وکلا را مقایسه کنند، با وکیل موردنظر جلسه‌ای بگذارند و وکیل خود را قطعی کنند.» دادسان در حال حاضر تیمی 7 نفره است که 4 نفر آنها هم‌بنیان‌گذار این استارتاپ هستند. گفتگویی با فرجی، یکی از این هم‌بنیان‌گذاران داریم که در پایین آورده شده است.

 

مسیر استارتاپ دادسان

فرجی در پاسخ به این سوال که مهمترین اتفاقی که در سال 96 برای دادسان افتاده است، چه بوده، پاسخ می‌دهد: «برای ما در سال گذشته شاید مهمترین اتفاق وجود نداشته باشد، بلکه باید به آن مسیر گفت؛ مسیری که از آن صحبت می‌کنم، پوشش تمامی هزینه‌های دادسان با درآمدش بود. همچنین در این مسیر، تیممان با تخصص‌های مختلف تکمیل شد. خداراشکر که در سال گذشته اتفاق بدی نداشتیم و تنها چالش‌هایی بود که با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم.»

 

اتفاقات مثبت اکوسیستم در سال گذشته

هم‌بنیان‌گذار دادسان در رابطه با مهمترین اتفاقی که سال 96 در اکوسیستم استارتاپی افتاد، می‌گوید: «به نظر من ریبرندینگ چند استارتاپ از گروه اینترنت ایران و ادغام دو استارتاپ بزرگ اکوسیستم ایران و شکل‌گیری فرهنگ چنین اقداماتی اتفاق بسیار مهمی در اکوسیستم ایران بود؛ البته مطمئنا زمانی این اقدامات مثبت خواهند بود که کاملا اصولی انجام شوند نه فقط براساس تقلید یا دلایل بی‌منطق دیگری که بعضا شنیده می‌شود.»

 

تمرکز دادسان در سال جدید

فرجی در ادامه صحبت‌هایش به دادسانی که در سال جدید شاهد آن خواهیم بود و تفاوت‌هایی که نسبت به سال گذشته خواهد داشت اشاره و اضافه می‌کند: «با اینکه تا اینجا با تعداد خوبی از وکلا همکاری داریم ولی به منظور افزایش تاثیرگذاری شبکه، در سال جدید تمرکزمان روی افزایش تعداد وکلا و کاربرانمان خواهد بود.»

 

رویاهایی برای اکوسیستم در سال 97

هم‌بنیان‌گذار دادسان، اتفاقاتی که دوست دارد در اکوسیستم استارتاپی ایران در سال جاری شاهد باشد را به این صورت می‌کند: «دوست دارم شاهد ورود بیشتر استارتاپ‌های ایرانی به بازارهای بین‌المللی به خصوص در منطقه خاورمیانه باشیم. همچنین ارتباط بیشتر بین بورس و استارتاپ‌ها در ایران اتفاقی است که می‌تواند منابع مالی جدیدی را برای استارتاپ‌های ایرانی ایجاد کند.»

نظر محسن فرجی را در رابطه با تاثیرگذارترین فرد اکوسیستم در سال گذشته جویا شدیم و او در پاسخ اشاره می‌کند: «تمام افرادی که برای این اکوسیستم تلاش کرده‌اند، تاثیرگذار هستند زیرا یک نفر به تنهایی برای ساختن اکوسیستم کافی نیست و تمامی اعضای این اکوسیستم باید دست به دست هم دهند تا بتوانند اکوسیستمی کامل و با بهترین شرایط بسازند.»

 

خوب‌های 96

فرجی در رابطه با موفق‌ترین استارتاپ سال گذشته هم می‌گوید: «اگر بخواهیم از دادسان دور شویم، استارتاپ بیمه‌بازار توانسته است بازار جدیدی که تا این زمان سردسته نداشته را در مدت کوتاهی به دست گیرد و سهم بازار قابل‌قبولی را نصیب خود کند. البته از استارتاپ‌هایی مانند فون‌پی، فیلیمو، فیدیبو و … هم نباید غافل شد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.