اختلالات اینترنت 50 درصد، درآمد بیدبرگ را کاهش داده است!

حسین حسین‌تبار، مدیر اجرایی استارتاپ بیدبرگ از مشکلاتی که اختلالات اینترنت برایشان به وجود آورده است می‌گوید:

0

همه فکر می‌کنند بزرگترین ضرر در رابطه با درآمد است؛ که اتفاقا اینطور نیست بلکه مهمترین تاثیر آن برای ما این است که جلوی رشد ما گرفته شده است. ما در دوره رشدمان هستیم و قرار بود رشد 50 درصدی داشته باشیم که متاسفانه در نتیجه اختلال اینترنت 50درصد کاهش هم داشتیم.

بیدبرگ استارتاپی در حوزه مشاوره بیمه، مالیات و امور حقوقی است؛ حسین حسین‌تبار، مدیر اجرایی  استارتاپ بیدبرگ می‌گوید که بیدبرگ خدمات مشاوره تلفنی، حضوری و آنلاین در حوزه‌های ذکر شده ارائه می‌دهد و قبل از به وجود آمدن اختلالات اخیر اینترنت، این سایت رتبه 200 ایران را داشت که بعد از این چند روز، 200 رتبه کاهش پیدا کرده است و الان رتبه‌ای بالاتر از 400 دارد.

به گزارش شنبه‌پرس، حسین‌تبار توضیح می‌دهد: «ما از سرور خارجی دیجیتال اوشن در آلمان و از کلاودفلر استفاده می‌کردیم. تقریبا یک هفته پیش، یعنی از 4شنبه بعدازظهر به صورت ناگهانی و به طور کامل آی‌پی آن برای ما بسته شد و مجبور شدیم از سرویس ابری کلاودفلر که باعث افزایش سرعت سایت می‌شود دیگر استفاده نکنیم.» او در ادامه از مشکل دیگری که چند روز پیش به وجود آمد و بسیار روی این استارتاپ تاثیرگذار بود را به این صورت شرح می‌دهد: «ما تا قبل از این روی سرویس دیجیتال اوشن بودیم که یک هاست آلمانی بود؛ چند روز پیش پورت‌های https و  ssl دائما به مشکل برمی‌خوردند و اختلال داشتیم که باعث می‌شد بین ما و درگاه‌های بانکی مشکل زیادی ایجاد شود به این دلیل که دیتای ssl از ایران به خارج از کشور می‌رفت. در نهایت مجبور شدیم سرور را داخل ایران بیاوریم تا مشکل پرداخت کاربران برطرف شود.»

 

حل شدن مشکل و به وجود آمدن مشکلی دیگر

مدیر اجرایی استارتاپ بیدبرگ ادامه می‌دهد که با این اقدام مشکل کاربران در دسترسی به سایت و پرداخت برطرف شد ولی با استفاده از سرویس‌های ایرانی مشکلات دیگری ایجاد به وجود آمد. او می‌گوید: «ما از یک سرویس‌‌دهنده ایرانی استفاده می‌کردیم که در نصف روز سایتشان 7 بار پایین آمد. می‌دانیم که سرویس ابری یعنی سروری که در دسترس باشد؛ در این سرویس از چند سیستم به صورت همزمان استفاده می‌شود تا اگر یکی از آنها مشکل پیدا کرد همزمان سیستم دیگری جایگزین آن شود. متاسفانه 7 بار و هر دفعه به مدت 3 یا 4 دقیقه سرویس از دسترس خارج بود. تمام صحبت من این است که مسئولین دائما می‌گویند از سرویس‌های ایرانی استفاده کنید، ما هم گشتیم و بهترین سرویس ایرانی را انتخاب کردیم ولی نتیجه این شد که کاربران ما برای انجام کار و استفاده از سرویس ما، پشت در بسته ماندند. زمانی‌که هاست من پایین می‌آید، قطعا من هم قادر به ارائه هیچ سرویسی به مشتری نخواهم بود.»

 

کاهش 50درصدی درآمد

حسین‌تبار از ضررهایی که در اثر این اختلالات برای استارتاپ بیدبرگ به وجود آمده است، به این صورت می‌گوید: «از نظر درآمدی که می‌توانم بگویم درآمد ما در اثر این اختلالات 50 درصد کاهش پیدا کرده است. اما مشکلات دیگر برای ما مهمتر از مشکلات مالی است و آنهم نارضایتی کاربران است. ما در این مدت و به دلیل اختلال اینترنت، شاهد تماس‌های تلفنی زیادی و حتی مراجعه حضوری مشتریان‌مان هم بودیم. ما رقیب خارجی نداریم اگر نه مطمئنا کاربرانمان بعد از چندبار برخورد با چنین مشکلاتی در سایت ما، سراغ رقیبان می‌رفتند. به همین دلیل باید خدمات پایدار به مشتریانمان ارائه دهیم. تمام مشکل ما هم همین است که بتوانیم یک سرویس قابل‌اعتماد داشته باشیم.»

 

مهمتر از ضرر مالی، اختلال در رشد است

حسین‌تبار در پایان می‌گوید شرایط فعلی که در نتیجه اختلالات اینترنت به وجود آمده، روی کسب‌وکارهای اینترنتی تاثیرات منفی زیادی داشته است. مدیراجرایی استارتاپ بیدبرگ اضافه می‌کند: «ما در کسب‌وکارمان در اثر این اتفاقات ضررهای زیادی را متحمل شدیم. همه فکر می‌کنند بزرگترین ضرر در رابطه با درآمد است؛ که اتفاقا اینطور نیست بلکه مهمترین تاثیر آن برای ما این است که جلوی رشد ما گرفته شده است. ما در دوره رشدمان هستیم و قرار بود رشد 50 درصدی داشته باشیم که متاسفانه در نتیجه اختلال اینترنت 50درصد کاهش هم داشتیم. با درنظر گرفتن رشد، نسبت به گذشته، ما 75 درصد کاهش درآمد داشتیم. ما  با حساب این رشدی که قرار بود داشته باشیم، یک نفر هم استخدام کردیم و با احتساب این رشد و برنامه‌ریزی برای حقوق و هزینه‌های او، اقدام کردیم. حال سوال من از مسئولان این است که با این شرایط ناپایدار و اختلالاتی که نمی‌شود آنها را پیش‌بینی‌ کرد و در این حد وسیع تاثیرات منفی روی کسب‌وکارها دارند، چطور می‌توان اشتغال ایجاد کرد؟؟؟»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.