آیا وزیر استارتاپ‌ها واقعا آستین‌ها را بالا زده؟

در نشست استارتاپی‌ها آذری جهرمی چه گذشت؟

0

رضا زرنوخی: استارتاپ‌ها در حال فعالیت هستند و مسائل و مشکلات آنها ناشی از عدم بهره‌وری و ناکارآمدی دولت در این حوزه است. باید موضوع استارت‌آپ‌ها و مسائل استارت‌آپ‌ها را عمیق دید. من از دعوای آینده اکوسیستم استارت‌آپی ایران نگران هستم.

دیروز شنبه 30 دی‌ماه نشست هم‌اندیشی وزیر ارتباطات با فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد. نشستی که در نوع خود با مسائلی که این روزها استارتاپ‌ها با آن درگیر هستند، یک اقدام مثبت از سوی وزیر جوان کابینه که خود را وزیر استارتاپ‌ها می‌داند محسوب می‌شود. اما در این نشست چه گذشت و چه بحث‌هایی مطرح شد. چیزهایی که فعلا می‌دانیم این‌هاست:

محمدجواد جهرمی؛ وزیر ارتباطات:

مقابل فناوری نایستیم!

  • فناوری زندگی بشر را تغییر داده است و ایستادگی در برابر آن منطقی نیست و هرکسی باید شیوه نامه خود را در برابر فناوری داشته باشد تا خود را تثبیت کند.
  • فناوری بلاکچین با مفهمومی که آورده به زودی همه موضوعات را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بلاکچین در چند سال آینده تحول شگرفی را در دنیا ایجاد می‌کند و اگر خود و ساختار خود را منطبق با این تغییرات نکنیم دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود.
  • با ایستادگی در این حوزه ها سهمی برای خود ایجاد نمی کنیم و عرصه فناوری اطلاعات عرصه خلاقیت هاست و چند راه در مقابل آن بیشتر نداریم. نخستین راه این است که در مقابل آن و سیلی که به راه افتاده تسلیم شویم یا اینکه در مقابل فناوری مقاومت کنیم و بایستیم. از نظر شاخص های مربوط به خلافیت ایران از کل دنیا در رتبه بالاتری قرار دارد که این نشان می دهد که در کشور خلاقیت داریم و لذا نیاز به چشم انداز، راهبرد و سیاست در این حوزه داریم.
  • باید دانش دولت و حاکمیت را بالا ببریم و اینکه اطلاع رسانی کنیم که چه تغییراتی در حال وقوع است.

 

دولت باید از یک جایی شروع کند

  • برای استارت آپ‌ها از مرحله سرمایه‌گذاری تا مرحله بلوغ مدل های مختلفی برای سرمایه گذاری باید وجود داشته باشد. مدل تامین مالی جمعی طی چهارماه گذشته تدوین شده است و باید کار از جایی شروع شود تا بعد از مشخص شدن مشکلات تغییرات در آن ایجاد شود.
  • اگر با استفاده از ظرفیت های موجود موانع کسب و کارهای نوپا را بر نداریم، بازار را با خارجی ها واگذار می‌کنیم. مهمترین اقدامی که در حال انجام است تعیین چشم انداز و سند استراتژی ایران در اقتصاد دیجیتال است که با محوریت معاونت برنامه ریزی این وزارتخانه درحال نوشتن است و ظرف یک ماه آینده باید تکمیل شود.

[Best_Wordpress_Gallery id=”31″ gal_title=”نشست وزیر ارتباطات با استارتاپ‌ها”]

رضا زرنوخی؛ مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی:

نگرانی از دعوای استارتاپی

  • استارتاپ‌ها در حال فعالیت هستند و مسائل و مشکلات آنها ناشی از عدم بهره‌وری و ناکارآمدی دولت در این حوزه است. باید موضوع استارت‌آپ‌ها و مسائل استارت‌آپ‌ها را عمیق دید. من از دعوای آینده اکوسیستم استارت‌آپی ایران نگران هستم.

 

وام ممنوع!

  • باید اکوسیستم استارت‌آپی از دانش‌بنیان و مواردی از این دست مجزا شوند در حال حاضر دولت پول ندارد و باید از این فضا برای درآمدزایی مفید استفاده کند. ارائه هرگونه وام به استارت‌آپ‌ها به معنای خیانت به جامعه استارت‌آپی است و مسوولان باید این مساله را متوجه شوند.

 

دولت نیروی استارتاپی پرورش دهد

  • یکی از مسائل مهم که باید به آن توجه شود، فقر نیروی انسانی در حوزه کسب و کارهای استارت آپی است. در حقیقت هر صاحب کسب و کاری باید خودش نیروی مورد نیاز خود را تامین کند و هیچ بخشی از دولت در زمینه مهارت آموزی برای این حوزه وارد نشده که باعث شده تا نیروی مورد نیاز و مناسب وجود نداشته باشد.

700-800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری استارتاپی

  • بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا امروز 700 تا 800 میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها هزینه شده که تمامی این بودجه از بخش خصوصی تامین شده؛ موضع دولت در استارت آپ‌ها استارت‌آپ سواری است اما باید دولت کمک کند.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.