آخرین اخبار
پربحث ترین
اخبار ویژه
جمع‌سپاری ۲۰۰ میلیون تومانی استارتاپ فاندینو در یک سال لینک‌توپی؛ پرداخت آنلاین برای کسب‌وکارهای آفلاین توسن مرکز نوآوری راه می‌اندازد کارایا ۲٫۸ میلیارد تومان روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده است پیامگزار ملت یک استارتاپ ولث‌تک است فیناپ به شیراز می‌رود شناسه؛ اس‌ام‌اس به جای فیش کاغذی کارتخوان مجازی آیدی‌پی چه کاری انجام می‌دهد؟ همراه با فین‌استارز ۲۰۱۸/ نیوُ به‌زودی نسخه حرفه‌ای‌اش را رونمایی خواهد کرد شهرام شاهکار: اسنپ اولین استارتاپ یک میلیارددلاری ایران خواهد شد همراه با فین‌استارز ۲۰۱۸/ راه‌حلی برای مشکل دریافت و پرداخت با خارج از کشور راه‌اندازی شتابدهنده فینووا در مرکز نوآوری دانشگاه علامه‌طباطبایی برای تلگرام انحصار ایجاد کردند نه برای سروش! همراه با فین‌استارز ۲۰۱۸/ در جستجوی استارتاپ‌های آینده‌دار برای سرمایه‌گذاری همراه با فین‌استارز ۲۰۱۸/ برخی مشکلات استارتاپ‌ها، با یک نامه قابل‌حل است!

در نشست تجربیات استارتاپی مطرح شد

چالش‌های حقوقی استارتاپ‌‌ها چیست؟

قاسمی با اشاره به تغییرات مفاهیم و مقررات مالکیت فکری در دنیا، به چالش‌های حقوقی کسب‌وکارهای پلتفرمی و الزاماتی که در سال 2018 در ارتباط با این کسب‌وکارها از سوی اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد اشاره و به‌ویژه در حوزه حقوق مرتبط با بیگ‌دیتا و امکان جابه‌جایی داده‌های کاربران بین پلتفرم‌ها نکاتی را مطرح کرد. به گفته او در آینده نزدیک وقتی کاربری از یک پلتفرم به پلتفرم رقیب کوچ می‌کند، پلتفرم اول ملزم خواهد بود دیتاها و سوابق او را در اختیار رقیب بگذارد.

رویداد تجربیات استارتاپی یا همان  Startup Experience  که توسط مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه‌نگار برگزار می‌شود این هفته در مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه الزهرا تعدادی از استارتاپ‌ها را دور هم جمع کرد تا درباره یک موضوع جدی اکوسیستم استارتاپی بحث کند. در این نشست که با موضوع مسائل حقوقی استارتاپ‌ها برگزار شد  دکتر یوسف قاسمی، دکترای حقوق تکنوژی و فارغ‌التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه ضمن بررسی چالش‌های حقوقی استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوآور در ایران و جهان، به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پاسخ داد. قاسمی با اشاره به مهم ترین موانع حقوقی کسب‌وکارهای نوپا در کشور، توصیه کرد استارتاپ‌ها در مراحل آغازین فعالیت‌شان، ضمن شناسایی مجوزهای حیاتی مرتبط با حوزه خود، صرفا در موارد ضروری که به حیات کسب‌وکار آن‌ها مرتبط می‌شود، وقت و انرژی‌شان را معطوف به این موضوعات کنند. او مواردی چون تنظیم اساسنامه‌ها، قراردادها، معاملات سرمایه‌پذیری و آشنایی با مقررات و ملاحظات حقوقی و قانونی مرتبط با هر کسب‌وکار را لازمه راه‌اندازی استارتاپ در ایران عنوان کرد.

قاسمی با اشاره به تغییرات مفاهیم و مقررات مالکیت فکری در دنیا، به چالش‌های حقوقی کسب‌وکارهای پلتفرمی و الزاماتی که در سال ۲۰۱۸ در ارتباط با این کسب‌وکارها از سوی اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد اشاره و به‌ویژه در حوزه حقوق مرتبط با بیگ‌دیتا و امکان جابه‌جایی داده‌های کاربران بین پلتفرم‌ها نکاتی را مطرح کرد. به گفته او در آینده نزدیک وقتی کاربری از یک پلتفرم به پلتفرم رقیب کوچ می‌کند، پلتفرم اول ملزم خواهد بود دیتاها و سوابق او را در اختیار رقیب بگذارد.

نحوه ارزشگذاری استارتاپ‌ها یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این نشست دوساعته بود که قاسمی با اشاره به تجربه‌های خود در خصوص ارزشگذاری استارتاپ‌های بزرگ در کشور تاکید کرد مهم‌ترین اصل در ارزشگذاری یک کسب‌وکار نوپا، استعداد، توان و ظرفیت بنیان‌گذاران آن است، اما از آنجا که براوردها از نیروی انسانی معمولا برآوردی کیفی است، در ارزشگذاری‌ها کمتر به آن توجه می‌شود و بیشتر به اعداد و ارقام بیزنس‌پلن تکیه می کنند. با این حال او به استارتاپ‌های ایرانی توصیه کرد در تعریف مزایای نسبی و مطلق خود از همان ابتدا دقت و برنامه‌ریزی داشته باشند و مهم‌ترین دارایی خود را تیم‌شان تعریف کنند.

تعدادی از بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپی هم که در این نشست حضور داشتند ضمن بیان تجربیات حقوقی و مشکلاتی که در ارتباط با واگذاری سهام، جذب سرمایه‌، اخذ مجوزهای اداری، قیمت‌گذاری و… داشته‌اند، مهم‌ترین چالش حقوقی کسب‌وکارشان را مطرح و پاسخ‌هایی دریافت کردند.

مرتضی دانش، مدیرعامل مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه‌نگار هم در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه این پنجمین نشست از این سلسله دورهمی‌هاست تاکید کرد این نشست‌ها با هدف انتقال تجربه و افزایش سطح دانش جامعه استارتاپی در حوزه‌های موردنیاز استارتاپ‌ها در هفته‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۶ , ۰۹:۱۴
برچسب ها :

مطالب مرتبط

مشاهده همه مطالب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

» ویدیو
» پادکست