آخرین اخبار
پربحث ترین
اخبار ویژه
استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور ایران سالانه ۱۲ میلیارد دلار گردش دارند آموزش راه‌اندازی استارتاپ در نوآوردگاه مکمل‌های غذایی زنان فین‌تک ایران در فیناپ کارگروه استارتاپ‌های خدمات منزل تشکیل می‌شود صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازنشستگی روی چه استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند؟ حجم سرمایه‌گذاری‌های استارتاپی شناسا ۲۰ برابر می‌شود مدیرعامل هاست ایران: بدون حکم، هیچ اطلاعاتی به کسی نداده و نخواهیم داد! وزیر راه: دسترسی استارتاپ‌ها به اطلاعات را آسان کنیم اپلیکیشن‌های پرداخت کرایه تاکسی زیر تیغ شهرداری بررسی چشم‌انداز استارتاپ‌های ایران در بروکسل شتابدهنده استارتاپی گرمسار به‌زودی راه‌اندازی می‌شود صندوق نوآوری تا ۵ میلیون از هزینه‌ها هر استارتاپ در اینوتکس را می‌پردازد روشا؛ شبکه استارتاپ‌های آذربایجان غربی آخرین اقدامات تامین اجتماعی برای کمک به استارتاپ‌ها مسیر ورود طرح‌های فناورانه به بازار تجاری هموار می‌شود
آموزش راه‌اندازی استارتاپ در نوآوردگاه مکمل‌های غذایی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازنشستگی روی چه استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند؟ مدیرعامل هاست ایران: بدون حکم، هیچ اطلاعاتی به کسی نداده و نخواهیم داد! وزیر راه: دسترسی استارتاپ‌ها به اطلاعات را آسان کنیم بررسی چشم‌انداز استارتاپ‌های ایران در بروکسل صندوق نوآوری تا ۵ میلیون از هزینه‌ها هر استارتاپ در اینوتکس را می‌پردازد آخرین اقدامات تامین اجتماعی برای کمک به استارتاپ‌ها خطر اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارتاپ‌ها خیز کافه بازار برای بازار ویدئو آسیب‌شناسی استارتاپ‌های کاریابی رویداد استارتاپی بازی اتللو برگزار می‌شود پذیره‌نویسی ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با سرمایه ۲۱۵ میلیارد تومانی گواهی صنایع خلاق و فرهنگی چه فایده‌ای برای استارتاپ‌ها دارد؟ برگزاری دوره آموزش جامع اینترنت اشیاء در شیراز معافیت‌ بیمه‌ای و مالیاتی کسب‌وکارها در پارک اقتصاد دیجیتال
وزیر صنعت معدن و تجارت

نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به دادستان کل کشور:

دادستان‌ها جلوی فعالیت تاکسی‌های آنلاین را نگیرند

شریعمتداری وزیر صنعت معدن و تجارت طی نامه‌ای از دادستان کل کشور خواست به منظور ایجاد وحدت رویه در نحوه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت این قبیل کسب‌وکارها، به مراجع ذیربط قضایی ابلاغ نموده با وجود مقررات ذیل الذکر از فعالیت این واحدها جلوگیری نگردد.

در پی افزایش فشارهای توامان نهادهای مختلف بر روی شرکت‌های جابجایی مسافر و استارتاپ‌ها و دستور قضایی دادستان‌ها برای پلمپ این شرکت‌ها در برخی شهرهای کشور علی‌رغم داشتن مبانی قانونی در این حوزه از جمله آئین‌نامه ماده ۸۷ قانون نظام صنفی، محمد شریعمتداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به دادستان کل کشور نامه زده و از او خواسته جلوی این برخوردها گرفته شود. شریعتمداری خواسته به منظور ایجاد وحدت رویه در نحوه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت این قبیل کسب‌وکارها، به مراجع ذیربط قضایی ابلاغ شود از فعالیت این واحدها جلوگیری نشود.
متن این نامه به شرح زیر است:

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای منتظری
دادستان محترم کل کشور

موضوع: جلوگیری از توقف فعالیت کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ‌ها)

با سلام
به استحضار می‌رساند، علی رغم وجود مقررات و قانونمندی‌های موضوعی در خصوص چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی، بر اساس گزارشات واصله برخی دادستانی‌های محترم استان‌ها در پی شکایات شهرداری‌ها و یا رقبای سنتی کسب‌وکارهای جدید دستور به وضع شرایطی خارج از ضوابط تعیین شده صادر و یا مبادرت به جلوگیری از فعالیت استارتاپهای فعال در زمینه حمل‌ونقل آنلاین نموده‌اند. شرکت‌هایی نظیر اسنپ، تپسی و تاچسی که بر اساس ایده‌های نو و خلاقانه افراد جوان و تحصیلکرده راه‌اندازی شده و توانسته‌اند همزمان با شکستن قیمت‌ها، موجبات رضایت خاطر مصرف‌کنندگان و رانندگان را نیز با طی فرآیندهای قانونمند فراهم نمایند.
لذا خواهشمند است به منظور ایجاد وحدت رویه در نحوه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت این قبیل کسب‌وکارها، به مراجع ذیربط قضایی ابلاغ فرمایید با وجود مقررات ذیل الذکر از فعالیت این واحدها جلوگیری نگردد.
۱-آیین‌نامه چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی موضوع مواد ((۲))، ((۱۲)) و تبصره ماده ((۸۷)) قانون نظام صنفی که پس از طی تشریفات قانونی در جلسه مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ هیات عالی نظارت تائید و در تاریخ ۱۳۹۶/۱/۲۸ به تصویب رسیده است.
۲-استفاده از ظرفیت ماده ((۱۷)) همان قانون برای تعیین صلاحیت و صدور کارت شناسایی برای رانندگان شاغل در این کسب‌وکارها از طریق نیروی انتظامی و اتحادیه ذی ربط.
۳-بند “ج” ماده ((۳۷)) قانون موصوف در خصوص تعیین ضوابط خاص داخلی اتحادیه برای صدور پروانه کسب.
۴-تصویب‌نامه شماره ۲۰۳۳۴/ت۵۰۵۰۱ ه مورخ ۱۳۹۵/۲/۲۲ هیات محترم وزیران دال بر صدور پروانه کسب برای فعالیت آژانس‌ها برابر ضوابط توسط اتحادیه صنفی و تدوین دستورالعمل چگونگی نظارت شهرداری‌ها بر فعالیت آنها در درون شهرها.
۵-قانون اصلاح مواد ((۱))، ((۶)) و ((۷)) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و ماده ((۵۷)) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور دال بر ممنوعیت اخذ هرگونه مدارک خارج از مجاری قانونی برای شروع و یا ادامه فعالیت و تعیین مجازات برای خاطیان از این امر مطابق ماده ((۶۰۰)) قانون تعزیرات.

محمد شریعتمداری

تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ , ۱۳:۳۲

مطالب مرتبط

مشاهده همه مطالب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

» ویدیو
» پادکست